Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
ECOBEST Challenge 2025: Veľká previerka 15 elektromobilov v reálnom dojazde, spotrebe a efektivite, vrátane testu dojazdu až do úplného zastavenia
Aj tento rok sa koncom mája stretli novinári z nezávislej medzinárodnej organizácie AUTO BEST, aby v rámci ďalšieho ročníka ECOBEST Challenge 2025 otestovali v reálnych podmienkach mestskej, mimo mestskej a diaľničnej premávky 15 rôznych elektromobilov od 15 výrobcov. S cieľom informovať európskych motoristov o skutočnej efektivite najnovších elektromobilov a prostredníctvom výsledkov v 7 testovaných disciplínach im poradiť, správne ich nasmerovať pri výbere nového elektrického vozidla.
Test opäť vznikol v úzkej spolupráci so spoločnosťou Quattroruote a jej testovacím centrom Centro Prove. ECOBEST Challenge 2025 zároveň získal už tretíkrát po sebe certifikát Bureau Veritas – globálne uznanie za skutočnú, komplexnú a inovatívnu metodiku používanú pri testovaní elektrických vozidiel (EV) v reálnych dopravných podmienkach a nestrannom hodnotení ich ekologických vlastností.
Organizácia (mechanizmus) testu
Test odštartoval aj skončil v centrále Quattroruote vo Vairano ASC, kde sa vozidlá aj dobíjali. Všetky testované vozidlá boli bežné sériové modely s jednou osobou na palube, aktívnou klimatizáciou, plným komfortom na palube a tlakom v pneumatikách odporúčaným značkou. Všetky vozidlá boli jazdené v režime „Normálny“ a v mestskom prostredí s využívaním rekuperácie, ak bola k dispozícii.
Všetky vozidlá prešli sériou troch okruhov s rôznou dĺžkou, pričom všetky boli zmiešané, vrátane diaľnic (55 %), konvenčných ciest (25 %) a mestského prostredia (20 %). Počas jazdných testov bolo počasie prevažne slnečné s teplotami medzi 22 – 26 °C. Všetci jazdci menili vozidlá každých 30 kilometrov, aby sa predišlo akémukoľvek individuálnemu vplyvu potenciálne odlišných štýlov jazdy na výsledky. Všetky vozidlá jazdili v konvoji za vedúcim vozidlom, ktoré určovalo priemernú rýchlosť a neustále dodržiavalo rýchlostné limity. Po dosiahnutí 0 % na ukazovateli nabitia batérie na prístrojovej doske vozidlá pokračovali v jazde v priestoroch testovacieho okruhu Vairano ASC až do úplného zastavenia.
Podrobné výsledky všetkých disciplín, resp. EcoC indexov nájdete v tabuľkách aj so všetkými relevantnými údajmi.
Výber testovaných automobilov
Do testu s vyberajú vždy iba nové elektromobily so základnou cenou do 65 000 eur, bez dane a bez stimulov na európskych trhoch. Test ECOBEST Challenge nie je typický porovnávací test aké poznáte z motoristických médií, ani test dojazdu na prekonanie rekordov, alebo naopak rýchlostný test, ktorý by overil agilnosť elektromobilov. ECOBEST Challenge publikuje výsledky meraní zhromaždených v jednotlivých disciplínach a hodnotenie na základe vlastných indexov a meraní.
Pre tohtoročný ECOBEST Challenge porota vybrala týchto 15 vozidiel v abecednom poradí: Audi A6 Sportback e-tron Performance, BYD Dolphin Surf, Citroën ë-C3, DACIA Spring, Fiat Grande Panda, Ford Puma, Hyundai Inster, Kia EV3, Leapmotor T03, MINI Aceman, Opel/VauxhallFrontera, Peugeot e-3008, Renault 5, Škoda Elroq a Tesla Model 3 LR.
Dosiahnuté výsledky vo všeobecnosti ukázali, že elektrická mobilita sa neustále zlepšuje, aj keď aktuálny ročník ECOBEST Challenge 2025 nepriniesol žiadne pôsobivé pokroky, aké boli zaznamenané v uplynulom roku v oblasti rýchlych časov nabíjania jednosmerným prúdom. Testy v roku 2025 tiež ukázali, že pokrok nie je veľmi homogénny. Neexistuje žiadny absolútny, nesporný šampión v oblasti elektromobilov. V celkovo 7 testovaných kategóriách, indexoch ECOBEST Challenge (EcoC) si víťazstvo zaknihovalo až 5 rôznych modelov - 2x Audi, 2x Leapmotor a po jednom Kia, Dacia a Tesla.
„Aj keď je elektromobil revolúciou, jeho pokrok a zdokonaľovanie sú skôr evolúciou: vylepšenia sú neustále a neúnavné, ale stále pozostávajú z malých krokov. Niektorým to môže pripadať frustrujúce, ale nemali by sme zabúdať, že trvalo viac ako storočie, kým automobily dostali vzhľad a technológiu, akú poznáme dnes. V porovnaní s posledným ročníkom, tohtoročné výsledky súťaže ECOBEST Challenge 2025 ukazujú konzistentné zlepšenia vo všetkých sektoroch. Nie sú síce mimoriadne ohromujúce, no došlo k zásadnej zmene: medzi tohtoročnými vyzývateľmi sa objavilo niekoľko malých a cenovo dostupných modelov. Svet elektromobilov sa stáva demokratickým. A to je kľúčové, pretože skutočná revolúcia nemôže zostať výsadou elity. Ďalším pôsobivým vrcholom bol výkon jedného z týchto nováčikov, ktorý prekročil svoj oficiálny dojazd WLTP o 10 %,“ vyhlásil Alessio Viola, vedúci redaktor Quattroruote a viceprezident poroty AUTOBEST, zodpovedný za súťaž ECOBEST Challenge.
Reálny dojazd vs WLTP
Najvýraznejším prekvapením tohto ročníka je Leapmotor T03, ktorý dosiahol neuveriteľný index EcoC 1 109,43 % (EcoC 1 = pomer medzi skutočným dojazdom a dojazdom WLTP)! To znamená, že jeho skutočný dojazd je podstatne vyšší ako oficiálny údaj WLTP (290 km vs 265 km podľa WLTP). Toto sa stalo v histórii testov ECOBEST Challenge prvýkrát. O výnimočnosti tohto výsledku svedčí aj fakt, že druhá v poradí Dacia Spring dosiahla koeficient s viac ako 10% rozdielom (97,33%), keď prešla 219 km namiesto udávaných 225 km podľa WLTP. Index EcoC1 zároveň ukázal, že dojazdy udávané výrobcami sa postupne blížia realite. Z 15 elektromobilov testovaných v ECOBEST Challenge 2025 jedno fabrický údaj prekonalo, 5 áut sa indexom 90% až 97,3% skutočnému dojazdu priblížilo a 7 vozidiel dosiahlo index 80 % a 89,8 %. Iba 2 modely ostali v indexe EcoC1 pod hranicou 80 % a žiadne sa nenachádza pod 77,5 %, čo je jasné zlepšenie oproti minuloročnému minimu 73 %.
Reálny dojazd na 1 kWh podľa výrobcom udávanej kapacity batérie
Test ECOBEST Challenge tiež odhalil zaujímavé zlepšenia z hľadiska energetickej účinnosti (index EcoC 2 = koľko km reálneho dojazdu poskytuje 1 kWh batérie). Vynikajúci výkon v tejto oblasti predviedla DACIA Spring, ktorá sa môže pochváliť hodnotou 8,17 km/kWh, čo je rekord v doterajšej histórii ECOBEST Challenge odkedy sa sa hodnotí index EcoC 2. Tesne za Daciou nasledoval Leapmotor T03 s 8,06 km/kWh. Na treťom mieste skončil MINI Aceman E (7,22 km/kWh), na štvrtom Tesla3 (6,89 km/kWh) a piate miesto patrí modelu Hyundai Inster (6,87 km/kWh). Až 3 z 15 elektromobilov prekonali 7 km/kWh, čo sa vlani nepodarilo ani jednému. Dva roky dozadu dokázalo prejsť len 6 zo 14 testovaných vozidiel viac ako 6 km/kWh, vlani 8 z 13 a teraz sa táto hodnota stala normou. V roku 2025 sa cez 6 km/kWh nedostali len 2 autá z 15!
Skutočná kapacita batérie vs výrobcami udávaná
Ďalším zaujímavým indexom testu ECOBEST Challenge je potrebná energia na úplné nabitie automobilov s úplne vybitými batériami – index EcoC 3. Inak povedané, tento index skúma akú časť energie jednotlivé elektromobily „premárnia“ počas nabíjania. Skúmanie strát pri nabíjaní má niekoľko príčin. Časť energie sa totiž stráca pri transformácii zo striedavého prúdu (sieť) na jednosmerný prúd (batéria). Časť energie napája všetky systémy automobilu používané na nabíjanie, najmä menič, ale aj softvér, zásuvku a všetko, čo s procesom nabíjania súvisí. Energia sa tiež používa na chladenie batérie počas samotného nabíjania. Táto energia sa zvyšuje pri rýchlom nabíjaní, najmä v horúcich klimatických podmienkach. A v neposlednom rade stav batérií a typ nabíjačky môžu tiež generovať určité straty.
Tento rok najlepšie obstálo Audi A6 Sportback e-tron s veľmi nízkym rozdielom 5,9 % medzi skutočnou energiou doplnenou do batérie (energia, za ktorú platíte pri nabíjaní) a oficiálnou čistou kapacitou batérie (energia, ktorú môžete využiť na jazdu). Na druhom mieste bola Škoda Elroq s 9,1% energie navyše a do 10% sa vmestila ešte Tesla3. Až 11 z 15 testovaných vozidiel sa pohybovalo medzi 10 a 20 %. Jedine Dacia vykázala vyšší rozdiel, až 21,3 %.
Reálny dojazd na 1 kWh dobitú do batérie
Index EcoC4 testuje koľko km auto prejde na 1 kWh prijatú z nabíjačky. Index EcoC4 bol zavedený pred dvoma rokmi, aby poskytol ešte lepší pohľad na reálny život. Meria skutočnú účinnosť vozidla, pričom zohľadňuje energiu nabitú do batérie (nie výrobcom udávanú kapacitu batérie) a z nej reálny dojazd. Najvýkonnejším vozidlom v indexe EcoC4 je Leapmotor T03 s dojazdom 6,89 km na každú nabitú kWh. Druhá je Dacia Spring so 6,73 km/kWh a tretí je MINI Aceman E so 6,53 km/kWh.
Dojazd s 0% kapacity batérie do úplného zastavenia
Veľmi zaujímavou je v poradí piata disciplína, medzi novinármi interne nazývaná „Kill the Battery“, oficiálne EcoC5, teda koľko prejde elektromobil až do úplného zastavenia potom ako batéria ukáže 0% kapacity na prístrojovom paneli. Ide o dôležitý údaj pre každého majiteľa elektrického auta, aby vedel, či 0% reálne znamená 0 km dojazdu. V minulosti najmä v prípade čínskych modelov platilo, že 0% znamená 0 dojazd a hneď zastavili. Tento rok všetky testované vozidlá preukázali strategickú rezervu elektriny, ktorá umožňuje jazdu minimálne 3 km (BYD Dolphin) a maximálne 36 km (Kia EV3). Priemerná vzdialenosť, ktorú je možné prejsť s 0% kapacity na prístrojovom paneli je 10 až 12 km. Neodporúčame to však využívať a takto riskovať. Vždy je rozumnejšie nechávať si rezervu a včas sa nabiť.
AC nabíjanie
A teraz poďme na nabíjania. Opäť sa preverovalo AC aj DC nabíjanie. Index EcoC6 nepreukázal žiadne prekvapenia. Schopnosti nabíjania AC striedavým prúdom z 22 kW nabíjačky väčšiny testovaných áut zostávajú pomerne skromné a vyžadujú si dlhý čas na nabíjanie z 0 na 100%. Väčšina, teda 12 z 15 testovaných áut disponuje vstavanou palubnou nabíjačkou s výkonom 11 kW, tri zostávajúce od 6,6 – 7,4 kW. Najrýchlejšie sa na 100 km dojazdu cez AC nabíjanie dobila Tesla za 1:31 hod. Druhý bol MINI s časom 1:36 hod a tretiu priečku obsadil Renault 5 s rovnakým časom 1:36 hod. Najhoršie auto v tejto disciplíne Fiat Grande Panda potrebuje o vyše hodinu viac na dobitie 100 km dojazdu než víťazná Tesla.
DC nabíjanie
Zatiaľ čo AC nabíjanie neprinieslo žiadne nadšenie, výrazne zlepšenia nastali v rýchlo nabíjaní jednosmerným prúdom (EcoC7). Porovnával sa čas potrebný na nabitie 100 km dojazdu s použitím nabíjačky s výkonom 350 kW pri nabíjaní z 20 % na 80, čo je najčastejšie odporúčaný cyklus pre takéto nabíjanie. Aj tento rok bol dosiahnutý nový rekord, o ktorý sa postaralo Audi A6 Sportback e-tron, keď sa na 100 km dojazdu dokázalo nabiť iba za 6 minút. Je to o 1 minútu menej ako minuloročný rekordér KIA EV9 (7 min). S výnimkou veľmi malých elektromobilov sa všetkým testovaným vozidlám podarilo prekonať 100 km za menej ako 18 minút rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom. V prípade BYD Dolphin Surf, DACIA Spring a Mini Aceman E bolo pozitívne aspoň zistenie, že dosiahli vyššie než oficiálne prezentované hodnoty. BYD 86 kW oproti 85 kW udávaným, Dacia 33 kW oproti 30 oficiálnym a Mini dokonca 78 kW namiesto papierových 70 kW. Všetky ostatné modely vykázali nižšiu skutočnú maximálnu hodnotu nabíjania jednosmerným prúdom ako oficiálne uvádzajú ich výrobcovia.
Podrobné výsledky všetkých disciplín, resp. EcoC indexov nájdete v tabuľkách aj so všetkými relevantnými údajmi.
Komentáre