Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb elektricke volvo xc40 elektromobil autozurnal.com 3 Thumb elektricke volvo xc40 elektromobil autozurnal.com 8 Thumb elektricke volvo xc40 elektromobil autozurnal.com 2 Thumb elektricke volvo xc40 elektromobil autozurnal.com 1 Thumb elektricke volvo xc40 elektromobil autozurnal.com 4 Thumb elektricke volvo xc40 elektromobil autozurnal.com 5 Thumb elektricke volvo xc40 elektromobil autozurnal.com 6 Thumb elektricke volvo xc40 elektromobil autozurnal.com 7

Elektrické Volvo XC40 už onedlho ako prvý elektromobil značky

Plug-in hybridné Volvo modely sú tu s nami už dlhšie, teraz prišiel čas na prvý elektromobil značky. Bude ním kompaktné SUV XC 40. Pri vývoji dbali na mimoriadnu bezpečnosť pasažierov.


S prechodom na elektrický pohon Volvo predstavuje aj prepracovanie platformy, ktorá si vyžiadala dodatočné bezpečnostné úpravy. Keďže Volvo XC40 bolo primárne konštruované ako auto so spaľovacím motorom, mnohé konštrukčné celky museli prerobiť. A práve o bezpečnosti hovorí Volvo ako prvé, keďže má dlhodobo status najbezpečnejšej značky sveta. Na technické parametre nového elektromobilu XC40 si budeme musieť počkať do oficiálnej premiéry, ktorá bude už 16. októbra. 


„Bez ohľadu na to, čo poháňa auto, či už ide o elektromotor alebo spaľovací motor, Volvo musí byť bezpečné,“ hovorí Malin Ekholm, vedúci bezpečnosti spoločnosti Volvo Cars. „Čisto elektrický model XC40 bude jedným z najbezpečnejších vozidiel, aké sme vyrobili.“

Elektrické Volvo XC40 bude mimoriadne bezpečné

Konštruktéri museli kvôli absencii spaľovacieho motora úplne prepracovať a zosilniť štruktúru prednej časti, aby zachovali bezpečnostné požiadavky. Karosériu zosilnili nielen vpredu, ale aj vzadu. Elektrická pohonná jednotka je integrovaná do štruktúry karosérie, aby sa sily pri nehode lepšie odvádzali mimo kabíny, a aby sa znížila veľkosť síl pôsobiacich na cestujúcich vo vnútri vozidla.


Okrem prepracovaných pasívnych bezpečnostných prvkov prednej časti je chránený bezpečnostnou klietkou aj akumulátor, ktorý vypĺňa priestor podlahy. Tá pozostáva z rámu z extrudovaného hliníka a akumulátor sa nachádza v strede karosérie vozidla, čím sa okolo neho vytvára prirodzená deformačná zóna. Výhodou umiestnenia akumulátora v podlahe vozidla je taktiež zníženie ťažiska vozidla, t. j. lepšia ochrana proti prevráteniu.

Plne elektrické Volvo XC40 bude prvým modelom značky, vybaveným novou platformou senzorov, radarov a kamier ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). ADAS je škálovateľný aktívny bezpečnostný systém a vďaka tomu je pripravený pre budúce technológie autonómnej jazdy.