Kia 1140x190

Elektrifikovaný rozvoz tovarov akceleruje

Švédska Scania a nórska spoločnosť ASKO dlhodobo spolupracujú v oblasti dodávok nákladných vozidiel a spoločne skúmajú aj nové technológie elektrifikácie. V nasledujúcich troch rokoch dodá Scania pre ASKO flotilu 75 elektrických distribučných truckov.

Od začiatku tohto roka popredný nórsky potravinový veľkoobchod ASKO prevádzkuje štyri nákladné vozidlá Scania s pohonom na vodíkové palivové články. Vo februári rozšírila spoločnosť ASKO svoj vozidlový park o ďalšie dva e-trucky na rozvoz tovaru a teraz zverejnila svoj zámer objednať až 75 vozidiel s batériovým elektrickým pohonom, ktoré výrobca dodá v priebehu nasledujúcich troch rokoch.

„Naším cieľom je do roku 2026 prevádzkovať flotilu nákladných vozidiel, ktoré neprodukujú žiadne emisie. Elektrické truckyScania sú pre spoločnosť ASKO dôležitým krokom na ceste k doprave bez fosílnych palív,“prezentoval zámery do budúcnosti Torbjørn Johannson, predseda predstavenstva ASKO NORGE AS.

„Je veľmi potešiteľné, že pokrokové spoločnosti teraz podnikajú konkrétne kroky v snahe odkloniť sa od ťažkých nákladných vozidiel s uhlíkovou stopou,“ komentoval kontrakt Henrik Henriksson, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Scania. „ASKO týmto realizuje presne ten druh záväzku, ktorý je potrebný na dosiahnutie cieľa stanoveného v Parížskej dohode – obmedzenie globálneho otepľovania, najlepšie na úroveň nepresahujúcu 1,5°C.“

Scania nedávno predstavila svoje aktualizované ciele založené na súčasnom výskume, ktoré zahŕňajú nielen výrazné zníženie CO2, ale tiež jasne kvantifikovaný zámer zredukovať uhlíkové emisie aj u svojich zákazníkov. Oficiálne plány týkajúce sa predaja vozidiel s batériovým elektrickým pohonom predstaví Scania v druhej polovici roka 2020.

V najbližších rokoch sa očakáva, že technológia batérií bude čoraz efektívnejšia a výsledkom bude dlhší dojazd bez nutnosti zvýšiť pohotovostnú hmotnosť vozidiel. Produkcia elektrických truckov dopĺňa výrobu elektrických autobusov a rozširuje portfólio hybridných nákladných vozidiel a autobusov, ktoré sa už vyrábajú.