Vw vypredaj skladov 1140x190

Európska komisia tlačí na automobilky kvôli CO2, napriek kríze!

Európska komisia vyčíta automobilkám, že v roku 2018 ich flotilové emisie CO2 narástli. Dôvodom je obľuba SUV, no najmä menšie zastúpenie naftových motorov. Výzva znížiť flotilové emisie prichádza aj napriek kríze, ktorú spôsobil koronavírus. 

Podľa najnovších informácii magazínu Autonews to vyzerá tak, že Európsku komisiu nezaujímajú problémy automobiliek a aj napriek pandémii sa im nič "odpúšťať" nebude. Európski byrokrati totiž zistili, že flotilové emisie CO2 (teda ekvivalent spotreby paliva) v roku 2018 narástli. A to jednoducho znamená, že ich treba znížiť. Cieľ 95 g CO2/km pre rok 2020 platí, a to znamená, že flotilové emisie CO2 sa oproti roku 2018 musia znížiť o 27 %.

Emisie CO2 treba znížiť za každú cenu...

Hlavným dôvodom je rastúca obľuba vozidiel typu crossover/SUV, ktoré už z princípu žerú viac ako ich ekvivalenty s nižšou karosériou, položenou bližšie k zemi. Druhým, podstatnejším faktorom je odklon od naftových motorizácii. Po kauze Dieselgate ostali novodobé naftové motory čiernymi ovcami a v západných krajinách EÚ sa na nich pozerajú dodnes cez prsty. Zákazy vjazdu starších naftových áut do centier miest trhu nepomohli a zákazníci z dôvodu obáv dali pri kúpe prednosť benzínovým motorizáciám pre naftovými. Paradoxne, dnešné naftové motory sú emisne mimoriadne čisté a z hľadiska emisií CO2 a spotreby paliva sa im benzínové motory bez elektrifikácie vyrovnať nedokážu. A ja sa pýtam, nebola to práve Európska únia, ktorá proti autám s naftovým motorom bojovala vo veľkom?

...za cenu, ktorú zaplatia zákazníci

Od automobiliek sa teraz čaká, že vyriešia niekoľko problémov naraz. Tlak na elektrifikáciu, dopady koronakrízy a prísne emisné flotilové limity. Európska komisia "odporúča" zlepšiť palivovú účinnosť vozového parku a zrýchliť nástup "eko" pohonov v podobe hybridov, plug-in hybridov a elektromobilov. Európski byrokrati však zjavne nevedia o technologickom strope a o tom, že praktický život nefunguje len v číslach a percentách. Výzva k ekologickejším vozidlovým parkom automobiliek prichádza v čase, keď automobilky volajú skôr po zmierňovaní pravidiel, ktoré môžu byť v spolupráci s pandémiou finančne neúnosné. Viete, kto si to nakoniec vypije? Zákazníci, keďže niekto veľké pokuty a vývoj ďalších technológii zaplatiť musí. Už teraz badať zdražovanie áut naprieč celým európskym trhom. Zdá sa, že nás na tomto poli čakajú ešte oveľa horšie, aj keď "ekologické" časy.

Prečítajte si tiež:

Budúcoročný autosalón v Ženeve 2021 je vo veľkom ohrození

Zdroj: Autonews

Advertisement