Bd zimni prezuti 1140x190 sk

Fabia sa radikálne zmení. Jej nástupca už pod kapotou spaľovací motor mať nebude..

Plne elektrický nástupca Škody Fabia je už vo vývoji, no ešte si naň pár rokov počkáme...

Šéf českej automobilky Klaus Zellmer nedávno hovoril so zástupcami médií počas debutu konceptu Vision 7S. Zellmer pre britský časopis Autocar potvrdil, že plne elektrický nástupca Fabie je už vo vývoji. Na trh však nepríde skôr ako tesne pred koncom tohto desaťročia, teda tesne pred rokom 2030.

„Fabiu s jej cenovým zameraním nahradí batériové elektrické vozidlo. Pracujeme na ňom,“ povedal Zellmer. „Najväčšou výzvou v súčasnosti sú výrobné náklady na batériové elektrické vozidlá, najmä pri malých autách veľkosti Fabie. Musíme byť trpezliví," dodal.

Britská publikácia uvádza, že nový plne elektrický model bude pravdepodobne založený na základnej verzii architektúry MEB od Volkswagenu. Stane sa jedným z posledných elektrických vozidiel koncernu s touto platformou. Volkswagen totiž chystá úplne novú podlahovú plošinu pre elektromobily s názvom SSP (Scalable Systems Platform), ktorá nahradí v súčasnosti používanú MEB. 

Radikálne sa zmení vzhľad. Nástupca príde s novým dizajnovým jazykom, ktorý značka odprezentovala pred pár dňami na štúdii Vision 7S. Je viac než pravdepodobné, že nástupca Fabie v rámci módy čiastočne zmení typ karosérie. Pripomínať bude skôr malý crossover ako klasický 5-dverový hatchback. V ohrození je aj samotné meno "Fabia". Keďže pôjde o čisto elektrický model a s pôvodnou Fabiou už nebude mať veľa spoločného, značka môže dôjsť s úplne iným menom. Podobne ako Volkswagen so svojou rodinou ID...

Mimochodom, práve Volkswagen chystá nové, dostupné a malé elektrické auto, ktoré by malo byť starším súrodencom nástupcu Fabie. Štúdia sa zatiaľ volá ID. Life a má ísť o vstupnú bránu do sveta elektrických áut s cenou od 20 tisíc eur. Nepríde však skôr ako v roku 2025. Malá elektrická Škoda dôjde až po elektrickej novinke Volkswagenu a podľa šéfa Škody najskôr koncom tohto desaťročia. Dovtedy česká značka stihne oficiálne predstaviť v sériovej podobe veľké elektrické 7-miestne SUV (predobrazom je práve Vision 7S) a taktiež malé mestské elektrické "mini".  

Advertisement