Kia 1140x190
Thumb psa fiat chrysler fca collage min Thumb fca a psa

FCA a PSA sa spoja! Vznikne nový gigant autopriemyslu

Po "neúspechu" s alianciou Renault-Nissan-Mitsubishi našiel taliansko-americký koncern FCA silného spojenca. FCA a PSA sa spoja a vytvoria 4. najväčší automobilový koncern sveta. Obe strany oficiálne uzavreli dohodu o fúzii.

FCA a PSA vytvoria nový koncern

Niekoľko dní dozadu sa v branži šepkalo o možnom spojení FCA a PSA. Netrvalo dlho a k oficiálnej dohode došlo. "Diskusie otvorili cestu k vytvoreniu novej skupiny s globálnym dosahom a zdrojmi, vlastnenej na 50 % akcionármi Groupe PSA a na 50 % akcionármi FCA," uvádza sa v spoločnom vyhlásení oboch skupín. Spojením vznikne nový gigant vo svete autopriemyslu, ktorý má byť v neustále sa meniacom prostredí flexibilnejší a efektívnejší. Obe strany budú spoločne vyvíjať a zdieľať know-how najmä v v oblasti konektivity, elektrifikácie, zdieľanej a autonómnej mobility. Jedným z hlavných cieľov je samozrejme znižovať náklady a šetriť zdroje. Fúziou oboch koncernov do jedného vznikne spoločnosť s trhovou hodnotou takmer 50 miliard dolárov. 

Skupina PSA vyrába autá značiek Peugeot, Citroën, DS, Opel a Vauxhall a FCA vozidlá značiek Fiat, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Jeep, Lancia, Abarth alebo Maserati.

Po Toyote, VW Group a aliancii Renault-Nissan-Mitsubishi pôjde o 4. najväčšiu automobilovú skupinu sveta s ročným odbytom 8,7 milióna vozidiel. Predstavenstvo bude tvoriť 5 členov a zástupcov FCA a rovnaký počet členov z PSA. Generálnym riaditeľom sa podľa prvých informácii má stať súčasný šéf PSA Carlos Tavares, ktorý zotrvá v tejto funkcii prvých 5 rokov.