Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb fiat punto 2021 autozurnal.com 2 Thumb fiat punto 2021 autozurnal.com 3 Thumb fiat punto 2021 autozurnal.com 4 Thumb fiat punto 2021 autozurnal.com 1 Thumb fiat punto 2021 autozurnal.com 5

Fiat sa chystá vrátiť Punto na trh. Pomôže mu fúzia s PSA

Punto bolo kedysi typickým predstaviteľom malého, ale priestranného mestského vozidla segmentu B. Posledná generácia  Punta v predaji skončila v roku 2018. Po 13 ročnej kariére a bez nástupcu... Fiat ho chcel nahradiť hneď niekoľkými alternatívami s dĺžkou karosérie okolo štyroch metrov a to na novo-vyvíjanej platforme, určenej primárne pre segment B. Talianska výrobná spoločnosť Lingotto však svojim dodávateľom nedávno oznámila ukončenie prác na ďalšom vývoji platformy. Ako teda vznikne nové Punto?

Koncern FCA, do ktorého Fiat patrí, momentálne prechádza fúziou s francúzskym PSA. Dokončená by mala byť v prvom kvartáli roku 2021. Výsledkom bude štvrtý najväčší automobilový koncern sveta nesúci pomenovanie Stellantis. Názov pochádza z latinského slovesa stello, čo znamená rozžiariť hviezdami. Snáď sa tie hviezdne plány naozaj konečne podarí rozžiariť.

Tejto fúzii sa veru netreba čudovať, samostatné automobilky to v Európe majú vplyvom rôznych nariadení na bezpečnosť, či plnenie emisných noriem veľmi ťažké. Ustáť náklady na vývoj novej techniky je pre jednotlivcov nerentabilné. Viď nedávne plány automobilky Mitsubishi, ktorá sa zrejme s Európou rozlúči (https://autozurnal.com/mitsubishi-skrta-v-europe-neukaze-ziadny-novy-model). Spájanie teda automobilkám pomáha prežiť a zákazníkom poskytuje lepšiu servisovateľnosť vo forme zdieľania komponentov so širším okruhom áut.

Prečítajte si tiež:

Fiat načrtá budúcnosť: Čo bude s 500, Pandou, Puntom, Tipom...?

FCA už v nadväznosti na aktivity novovznikajúcej skupiny Stellantis oznámilo plány ohľadne nového portfólia v segmente B, v ktorom sa chce opäť stať dôležitým hráčom Európy. Nástupcovia modelov Panda a Punto prevezmú povrchovú architektúru malého konceptu Centoventi za využitia platformy skupiny PSA. Tá nesie označenie CMP a bola vyvinutá v spolupráci s čínskym Dongfengom. Nejde pritom o horúcu novinku, stojí na nej už nový Peugeot 208, či nová Corsa, ale aj úplne nový Citroën C4, či Opel Mokka. Vývojári ju prispôsobili pre zástavbu pohonu so spaľovacím motorom, ale počíta aj s čisto elektrickým pohonom. Jej zdieľanie naprieč nového koncernu umožní ešte viac znížiť náklady na vývoj nových áut a zvýšiť výrobcom svoju maržu. Modularita tejto platformy umožňuje významne upravovať koncepciu a rozmery auta. Postaviť na nej možno malý hatchback, ale aj veľké SUV.

Odporúčame:

TEST Fiat 500 1.0 BSG Hybrid: Návod, ako nezostarnúť

Prvé talianske auto na platforme CMP sa však môže začať vyvíjať až po ukončení fúzie koncernov. Inak by FCA muselo za využívanie platformy platiť nemalé náklady navyše. Výroba väčšiny nových malých modelov na CMPčke by sa mala presunúť do poľského závodu v meste Tychy, kde sa v súčasnosti vyrába Fiat Panda, Fiat 500 a stále úspešná Lancia Ypsilon. Francúzi uvádzajú, že doposiaľ bolo na spomínanej platforme vyrobených 161 000 áut, no cieľom pre rok 2025 je 2,6 milióna vyrobených áut za celú skupinu Stellantis. Ročný predpoklad je teda 400 000 automobilov značiek Citroen, Peugeot, Opel, DS, Fiat, Alfa Romeo a pravdepodobne aj Lancia na CMP platforme.

Fiat má však ešte v zálohe čisto novú elektrickú platformu, na ktorej aktuálne začal vyrábať novú elektrickú 500vku. Pre jej výrobu Taliani investovali do továrne Mirafiori vyše 700 miliónov eur a ďalšie náklady v súvislosti s jej vývojom. Nepotvrdené informácie na základe toho teda hovoria o tom, že na jej „zaplatenie“ by sa spätne smerom k PSA mohla použiť pre výrobu nových generácií Peugeotu 108, Citroënu C1, či drobca Adama od Oplu.

FCA verí, že zákazníkov Punta opätovne priláka. Až čas ukáže, či sa zákazníci rozhodnú opäť vrátiť ku kedysi populárnym talianskym mestským hatchbackom. Fiat jednoducho bude musieť zapracovať a zákazníkov pritiahnuť. Prvé talianske modely na francúzskej platforme sa však najskôr objavia v roku 2024. Niektoré informácie hovoria, že nové malé Fiaty so spaľovacími motormi by si mali pod kapotou zachovať novo-vyvinuté motory FireFly.

PS: Na úvodnom obrázku a v článku nájdete neoficiálne grafické ilustrácie a predstavy o dizajne nástupcu Punta.