Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb jaguar basf graphic Thumb jaguar ipace Thumb jaguar front end carrier illustration

Jaguar Land Rover skúša nový recyklačný proces

Britská automobilka, ktorá pred rokom otvorila novú továreň v Nitre, chce v spolupráci s firmou BASF prispieť k riešeniu problémov s plastovým odpadom. Inovatívny recyklačný proces má meniť plastový odpad na nový prvotriedny materiál, ktorý by sa mohol využiť vo výrobe áut.

Odhaduje sa, že odpady z plastov do roku 2050 celosvetovo prekročia 12 mil t. Automobilový priemysel dnes nedokáže recyklovať všetky plasty, a už vôbec nie vo vozidlách, ktoré musia spĺňať najprísnejšie normy bezpečnosti a kvality. Jaguar Land Rover (JLR) však  spolupracuje s chemickou spoločnosťou BASF na pilotnom projekte ChemCycling, ktorý využíva plasty z domáceho odpadu určené na skládku alebo do spaľovne na výrobu nového vysoko kvalitného materiálu.

Odpadový plast sa transformuje na pyrolýzny olej termochemickým procesom. Táto druhotná surovina sa potom dodáva do výrobného reťazca spoločnosti BASF ako náhrada za fosílne zdroje; produktom je nová prémiová trieda, ktorá kopíruje vysokú kvalitu a výkonnosť „panenských“ plastov. Dôležité je, že takýto plast môže byť temperovaný a farbený, čo z neho robí ideálne a trvalé riešenie pre navrhovanie palubných dosiek novej generácie a vonkajších povrchov modelov JLR.

Firmy JLR a BASF v súčasnosti testujú materiál pilotnej fázy v prototype predného nosníka prototypu Jaguar I-Pace a overujú, či spĺňa rovnaké prísne bezpečnostné požiadavky ako pôvodné originálne dielce. V závislosti od výsledkov skúšok a pokroku v chemickej recyklácii by využitie nového prémiového materiálu znamenalo, že JLR by mohol používať vlastné recyklované plasty získané zo svojich áut bez kompromisov v kvalite a bezpečnosti.

Chris Brown, senior manažér pre udržateľnosť Jaguar Land Rover, povedal: „Plasty sú vo výrobe automobilov nenahraditeľné a ponúkajú množstvo výhod lenže odpad z nich je veľkou globálnou výzvou. Vyriešenie tohto problému si vyžaduje inovácie a spoločné myslenie regulačných orgánov, výrobcov a dodávateľov. Jaguar Land Rover proaktívne zvyšuje recyklovaný obsah svojich produktov, odstraňuje jednorazové plasty v prevádzkach a znižuje prebytočný odpad počas životného cyklu výrobku. Spolupráca s BASF je len jedným zo spôsobov, ako naplniť náš záväzok fungovať v obehovom hospodárstve.“

Najnovší príklad plnenia záväzku JLR na riešenie problému s odpadovým plastom je spolupráca s firmou Kvadrat. Tá ponúka zákazníkom alternatívne luxusné a zároveň trvalo udržateľné sedadlá. Vysoko kvalitný materiál ponúkaný v modeloch Range Rover Velar a Range Rover Evoque kombinuje trvanlivú vlnenú zmes s technickou tkaninou, ktorá je vyrobená z 53 recyklovaných plastových fliaš na jedno vozidlo.

JLR už splnil svoj cieľ pre rok 2020 Zero Waste to Landfill (nulový odpad na skládky), napr. v závodoch v Spojenom kráľovstve odstránil 1,3 mil m² (cca 187 futbalových ihrísk) plastov zo svojich výrobných prevádzok a nahradil 14 mil plastových predmetov na jedno použitie v obchodných prevádzkach.

Tieto snahy smerujú k vízii Jaguar Land Rover Destination Zero. Ambíciou je urobiť spoločnosť bezpečnejšou, zdravšou a ekologickejšou. Firma sa zameriava na budúcnosť s nulovými emisiami, nulovými nehodami a nulovými dopravnými zápchami. Dosiahnuť to chce inováciami a prispôsobením svojich produktov a služieb rýchlo sa meniacemu svetu.