Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb tomorrowsengineersarelearningtocodeselfdrivingvehiclesofthefuturetodaythankstotheuniquelandrover4x4inschoolsprogramme1 Thumb jlr a Thumb jlr b Thumb jlr Thumb jlr c Thumb land rover 4x4 wf columba racing kosice 2 Thumb landrover Thumb land rover 4x4 wf columba racing kosice 1

Košickí študenti uspeli vo svetovom finále Land Rover 4x4 Challenge

Gymnazisti z Poštovej ulice a študenti SPŠE v Košiciach úspešne reprezentovali Slovensko vo svetovom finále prestížnej vzdelávacej súťaže organizovanej automobilkou Jaguar Land Rover.

Okrem nich sa na Land Rover 4x4 in Schools Technology Challenge zúčastnili aj víťazi ďalších národných kôl súťaže o titul Svetového šampióna. Bolo to vyše 110 talentovaných budúcich softvérových inžinierov vo veku od 13 do 19 rokov zo 14 krajín, ktorí si doviezli počítačovým programovaním navrhnuté a skonštruované diaľkovo ovládané autíčka s pohonom všetkých kolies . V priestoroch University of Warwick v Coventry vo Veľkej Británii, ktorá leží v blízkosti centrály Jaguar Land Rover s nimi jazdili po náročnej trati akú musí v reáli zdolať aj jeden z najmenších teréniakov automobilky Range Rover Evoque. Úlohou tímov bolo zoptimalizovať existujúci súbor kódov tak, aby ich model zdolal vopred stanovenú trať v čo najkratšom čase. Okrem neho sa hodnotila aj prezentácia projektu a vedomosti o dizajne a stavbe motorových vozidiel. Účastníci podujatia tiež navštívili Centrum dizajnu a techniky Jaguar Land Rover v mestečku Gaydon, kde sa dozvedeli o inováciách v automatizácii, konektivite a elektrifikácii aj o kariérnych príležitostiach v týchto oblastiach.

Absolútnym víťazom svetového finále sa stal tím NewGen Motors z Grécka. Ďalšie miesta obsadili tímy Vincera z Malajzie a Xtreme-K z Portugalska. V jednotlivých súťažných disciplínach triumfovali aj naši reprezentanti. Gymnazisti z Košíc, ktorí sa do svetového finále prebojovali už po tretíkrát, sa tentoraz presadili dokonca až v 2 kategóriách. Mali najlepšiu verbálnu prezentáciu a najlepšie programovanie. Študenti zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach obsadili v súťaži o najlepšiu konštrukciu vozidla 3. miesto.

Program Land Rover 4x4 v školách vznikol vo Veľkej Británii v roku 2006 a o 9 rokov neskôr nadobudol celosvetový rozmer. Challenge poriadajú v súčasnosti v 20 krajinách a doposiaľ sa doň zapojilo 15.000 mladých ľudí. Súťaž inšpiruje mnohých študentov pokračovať v kariére STEM v automobilovom priemysle. Niektorí bývalí účastníci už pôsobia v automobilke Jaguar Land Rover ako vysokoškoláci a stážisti.

Súťaž v softvérovom programovaní poskytla študentom možnosť vidieť nové národné inovačné centrum pre automobilový priemysel (NAIC) na univerzite vo Warwicku, ktorého výstavba stála 150 mil GBP. Stane sa hybnou silou budúcnosti automobilového sektora v Spojenom kráľovstve. NAIC oficiálne otvoria koncom tohto roka a bude jedným z najväčších výskumných a vývojových pracovísk svojho druhu v Európe. NAIC je dlhodobým partnerom spoločností  Jaguar Land Rover, Tata Motors European Technical Center PLC a Warwick Manufacturing Group.

Študenti gymnázia z Poštovej ulice v Košiciach postúpili do svetového finále ako víťazi národného kola súťaže, ktoré sa konalo pred 2 mesiacmi v závode Jaguar Land Rover v Nitre. Zúčastnilo sa na ňom 9 školských družstiev, ktoré tvorilo takmer 50 talentovaných budúcich inžinierov aj zo škôl v Nitre, Vrábloch a Bratislavy. Košickí gymnazisti presvedčili porotu diaľkovo ovládaným modelom vozidla s pohonom 4x4 vlastnej konštrukcie, ktorý je schopný prekonávať rozličné terénne prekážky. V národnom kole triumfovali už po tretí raz. Do svetového finále v Coventry cestovalo aj družstvo Wings Racing Team zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach, ktoré obsadilo v národnom kole súťaže druhé miesto.