Thumb mazda cx 60 with inline six diesel engine Thumb mazda inline six 3.3 liter diesel engine  1 Thumb mazda cx 60 with inline six diesel engine  2 Thumb mazda inline six 3.3 liter diesel engine  2 Thumb mazda inline six 3.3 liter diesel engine  3 Thumb mazda inline six 3.3 liter diesel engine

Mazda zverejnila technické údaje naftového šesťvalca 3.3 SkyActiv-D. Výkonom neohúri

O tom, že Mazda vyvinula dva nové radové šesťvalce s objemom 3.0 l a 3.3 l už vieme. Až teraz však značka odhalila základné technické údaje jedného z nich. Pre naše trhy ide o zaujímavejší motor, pretože sa bude predávať aj v Európe. Ide o naftový radový šesťvalec 3.3 l SkyActiv-D.

O technických špecifikáciách druhého, preplňovaného benzínového motora 3.0 l SkyActiv-X zatiaľ Mazda mlčí. No podľa všetkého sa tento motor na európskych trhoch vôbec neukáže. Zatiaľ si tak "vystačíme" s turbodieselom 3.3 SkyActiv-D. Všeobecne ho Mazda bude ponúkať v klasickej - čisto spaľovacej aj mild-hybridnej verzii. Do Európy sa pravdepodobne dostane len ako výkonnejší mild-hybrid. 

Čisto spaľovací šesťvalec s plnotučným objemom však prekvapivo vyvinie "iba" 170 kW (231 k) a 500 Nm. Na tak objemný motor ide skromnejšie čísla, ktoré vedia prekonať aj niektoré dvojlitrové turbodiesele so štyrmi valcami. Zvukovú kulisu a kultivovanosť radového šesťvalca však nenahradia... Maximum výkonu je dostupné medzi 4000 - 4200 ot/min, vrchol krútiaceho momentu je k dispozícii už od 1500 ot/min a nepoľavuje až do 3000 ot/min. Mild-hybridná verzia e-SkyActiv-D má výkon zvýšený na 187 kW (254 k) pri 3750 ot/min a krútiaci moment stúpol na 550 Nm pri 1500 - 2400 ot/min. Mazdu CX-60 s týmto motorom na stovku zrýchli na 7,3 sekundy a maximálne dosiahne 220 km/h. Obe verzie motora spolupracujú s novou 8-st. automatickou prevodovkou, ktorá pracuje aj v plug-in hybridnej motorizácií Mazdy CX-60. 

V Európe bude šesťvalec (e) SkyActiv-D dostupný zatiaľ len v modeli CX-60, keďže ten ako jediný využíva novú platformu Skyactiv Multi Solution Scalable Architecture. Motor je vpredu pozdĺžne a výkon prúdi skrz prevodovku primárne na zadnú nápravu. O pohon všetkých kolies sa stará elektronicky ovládaná medzinápravová spojka, ktorá do deja zapája aj prednú nápravu. Ide o rovnaké riešenie pohonu, ako využíva napr. BMW X3 alebo X5. Do CX-60 sa vojdú aj dlhé radové šesťvalce, keďže motor je umiestnený vpredu pozdĺžne. Riešením platformy opäť Mazda nakúka do prémiovej triedy s stavia sa po bok Mercedesu a BMW, ktorí využívajú podobne rovnaké riešenie usporiadanie pohonného reťazca. Nová Mazda 6 dlhý radový šesťvalec nedostane, pretože pôjde "iba" o facelift súčasného prevedenia s motorom vpredu priečne a pohonom prednej nápravy. 

Prečítajte si tiež:

Nová Mazda 6 bude iná, ako sme čakali a dúfali

Nová Mazda CX-60 je už v predaji a poznáme aj ceny na slovenskom trhu. Turbodieselový šesťvalec zatiaľ v ponuke nie je, prím však hrá štvorvalcový plug-in hybrid 2.5 l e-SkyActiv PHEV. Atmosférický benzínový motor pracuje v tandeme s elektromotorom pre celkový výkon 241 kW (327 k) a 500 Nm. Benzínový štvorvalec dodáva výkon 141 kW (192 k) a krútiaci moment 261 Nm, elektromotor pridáva ďalších 100 kW (136 k) a 250 Nm. Mazda CX-60 zrýchli na stovku za parádnych 5,8 s, maximálka je 200 km/h. Pohon 4x4 je štandardom a rozloženie hmotnosti je pri plug-in hybride perfektných 50:50. Viac o cenách novej Mazdy CX-60 si môžete prečítať tu:

Mazda CX-60: Poznáme ceny, verzie a výbavy novej "európskej" vlajkovej lodi Mazdy na slovenskom trhu