Kia 1140x190
Thumb 22c0385 006 Thumb 22c0385 011 Thumb 22c0385 013 Thumb 22c0385 012 Thumb 22c0385 010 Thumb 22c0385 009 Thumb 22c0385 007 Thumb 22c0385 004 Thumb 22c0385 003 Thumb 22c0385 002 Thumb 22c0385 001

Mercedes-AMG ONE je novou najrýchlejšou sériovkou na Nürburgringu! (VIDEO)

Maro Engel aj napriek nie ideálnym podmienkam na trati zlepšil doterajší rekord pre sériovo vyrábané vozidlá so schválením na cestnú premávku o skvelých osem sekúnd. Kráľom je Mercedes-AMG ONE, hyperšport s technológiou F1, ktorý na 20,832-kilometrovom okruhu dosiahol oficiálne nameraný a notársky overený čas 6:35,183 min. Stanovil tak nový rekord pre sériovo vyrábané vozidlá so schválením na cestnú premávku vozidlá, ako aj v kategórii superšportových vozidiel. Strhujúcu jazdu si môžete pozrieť vo videu.


Rekordné jazdy 28. októbra 2022 boli z hľadiska napínavosti ťažko prekonateľné: v čase presne o 17:14:31 v rámci posledného pokusu dňa vyrazil na trať pretekár a veľvyslanec značky AMG Maro Engel a na legendárnom a technicky náročnom asfalte známej pretekárskej trate v regióne pohoria Eifel zaznamenal fantastický nový čas. Vyštartoval ani nie minútu pred limitom, lebo od 17:15 bola trať oficiálne uzavretá. Jazdec DTM Maro Engel už predtým síce dosiahol nový najlepší čas, ešte však nebol spokojný. Ku koncu vymedzeného času na okruhu došlo k postupnému zlepšovaniu podmienok. Maro Engel tak využil úplne poslednú príležitosť a čas kola vylepšil na nový oficiálny rekord 6:35,183 min. Vzhľadom na variant trate, ktorý je známy zo supertestu športových automobilov, to predstavuje čas kola 6:30,705 min.

„Bol to naozaj nezabudnuteľný zážitok,“ povedal Maro Engel po absolvovaní rekordného kola. „Nečakal som, že za takýchto podmienok na trati dokážeme zajazdiť takýto čas. Na niektorých rozhodujúcich úsekoch trať ešte úplne nevyschla, a preto bola zradná. Bola to teda mimoriadna výzva..“

Spočiatku to na nový rekord nevyzeralo. Počasie bolo slnečné so slabým vetrom, ale trať – čo je typické pre jesenný Nürburgring – bola na niektorých úsekoch stále vlhká a sčasti znečistená. Na niektorých úsekoch, napríklad na rýchlom úseku Kotlinka (Kesselchen), ideálna línia ešte úplne nevyschla. Celkovo to nie sú ideálne podmienky, najmä pre vozidlo tejto extrémnej výkonovej triedy. Kým sa trať stala prejazdnou pre prvé rýchle kolo, zostávajúci čas sa scvrkol na menej ako hodinu. Pri teplote vzduchu a asfaltu takmer 20 °C to stačilo už len na štyri rýchle kolá.

Mercedes-AMG priviezol na okruh dve vozidlá modelu ONE, čo umožnilo efektívne využiť limitovaný čas. Notár potvrdil bezchybný stav vozidiel a správne vykonanie rekordných jázd.

Po technickej stránke bolo rekordné vozidlo vybavené všetkým, čo Mercedes-AMG ONE ponúka v sériovej výbave. Hybridný model E PERFORMANCE s jedným spaľovacím motorom a štyrmi elektromotormi dosahuje celkový výkon 782 kW (1 063 k) a maximálnu rýchlosť 352 km/h. Ďalšie technológie motoristického športu siahajú od karbónového monopostu a karbónovej karosérie cez súčinnú jednotku motora a prevodovky a aktívnu aerodynamiku až po podvozok s tlačnými vzperami. Vďaka svojej komplexnej technológii ponúka dvojmiestny Mercedes-AMG ONE v niektorých prípadoch dokonca viac ako pretekárske vozidlo Formuly 1. Je vybavený plnovariabilným pohonom všetkých kolies AMG Performance 4MATIC+ s hybridne poháňanou zadnou nápravou a elektricky poháňanou prednou nápravou s vektorovaním krútiaceho momentu.

Pri rekordnej jazde boli zvolené maximálne hodnoty odklonu v rámci tolerancie stanovenej pre vozidlo v stave dodania z výrobného závodu. Maro Engel zvolil jazdný program „Race Plus“. To znamená aktívnu, maximálnu možnú aerodynamiku, tuhé nastavenie podvozka, zníženie vozidla o 37 mm na prednej náprave a o 30 mm na zadnej náprave, ako aj plný výkon všetkých motorov. Systém znižovania redukcie odporu vzduchu (DRS) aktivuje vodič stlačením tlačidla na volante. V takom prípade sa predné žalúzie na blatníkoch zasúvajú rovnako ako horný aerodynamický prvok dvojstupňového zadného krídla. Ak systém rozpozná spomalenie alebo určitú mieru priečneho zrýchlenia, aerodynamické prvky sa v okamihu vysunú.

Mercedes-AMG je prvým výrobcom automobilov, ktorý sa s takýmto hypervozidlom vydal na pretekársku trať Nürburgring-Nordschleife, kde nastúpil na preteky v oficiálnych rekordných jazdách. Mercedes-AMG ONE je tak nielen absolútne najrýchlejším cestným vozidlom na okruhu Nordschleife, ale aj číslom 1 v kategórii "superšportových vozidiel" na trati Nürburgring. Rýchle časy kôl presne zmerali neutrálni experti spoločnosti „wige SOLUTIONS“. Bezchybný stav vozidla a vykonané merania potvrdil aj nezávislý notár formou jedenásťstranového úradného osvedčenia.