Kia 1140x190
Thumb 23rr Thumb 21rr

Najmenší Rolls-Royce sa vám zmestí do dlane

Miniatúrny robot pomôže technikom kontrolovať letecké motory bez demontáže.

Spoločnosť založená pánmi Charlesom Rollsom a Henrym Royceom vstúpila do histórie nielen výrobou luxusných automobilov, ale aj vývojom a produkciou leteckých motorov.

Práve obrovské náklady a zlý manažment pri stavbe prúdového motora RB211 na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatch rokov minulého storočia takmer priviedli svetoznámu značku ku krachu. Dnes sa Rolls-Royce špecializuje najmä na dodávku komponentov pre letecký, lodný a energetický priemysel. Výroba áut pod taktovkou BMW je skôr imidžovou záležitosťou.

Z leteckej divízie pochádza najnovší a pravdepodobne najmenší model Rolls-Royce. Ide o miniatúrneho robota s priemerom približne 10 milimetrov, ktorý v budúcnosti zabezpečí kontrolu leteckých motorov. V súčasnosti sa zásadné inšpekcie vykonávajú až po vymontovaní motora z lietadla. Po novom by mal zostať na svojom mieste.

Miniatúrne "chrobáky" sa do motora privedú zariadením podobným endoskopu. Odtiaľ sa rozlezú po útrobách a prostredníctvom kamier technikom poskytnú zábery rôznych zákutí bez toho, aby bolo motor potrebné rozobrať.

Projekt, na ktorom sa podieľa aj Harvardská univerzita a Univerzita z Nottinghamu, má zásadne zrýchliť, uľahčiť a samozrejme zlacniť kontrolu leteckých motorov. Konštruktéri plánujú roboty naučiť spolupracovať tak, aby letecký technik mal čo najlepší prehľad o skúmanej časti motora.