Kia 1140x190
Thumb rolls royce spectre autozurnal.com 2 Thumb rolls royce spectre autozurnal.com 3 Thumb rolls royce spectre autozurnal.com 4 Thumb rolls royce spectre autozurnal.com 1

Rolls-Royce bude čisto elektrickou značkou. Toto je jej prvý elektromobil

Luxusná automobilová značka Rolls-Royce, ktorú vlastní nemecký koncern BMW, bude od roku 2030 vyrábať iba elektrické modely. A to napriek tomu, že renomé si vybudovala aj vďaka "aristokratickým" dvanásťvalcovým spaľovacím motorom.

Britská automobilka sa tak pripojila k ďalším prémiovým značkám, ktoré končia s výrobou áut so spaľovacími motormi, ako sú Bentley (vo vlastníctve Volkswagenu) a Jaguar Land Rover (JLR).

Rolls-Royce vo vyhlásení uviedol, že svoje prvé plne elektrické auto s názvom "Spectre" uvedie na trh vo 4. štvrťroku 2023, pričom testovanie sa začne už čoskoro. Podľa riaditeľa spoločnosti Torstena Mullera-Otvosa nový produkt odštartuje prechod k úplnej elektrifikácii celého produktového portfólia do roku 2030.

"Prostredníctvom tohto nového produktu sa vydávame naplniť cieľ, ktorým je do roku 2030 plne elektrifikovať všetky naše produkty. V tej dobe už Rolls-Royce nebude vyrábať ani predávať žiadne produkty so spaľovacím motorom. " dodal Muller-Otvos.

Materský koncern BMW si neurčil dátum ukončenia výroby automobilov na fosílne palivá, ale stanovil si cieľ, aby v roku 2030 bolo až 50 % jeho produktov plne elektrických. No podobne ako Rolls-Royce, aj ďalšia dcérska spoločnosť koncernu chce byť elektrická... Mini v marci 2021, že do konca desaťročia prejde na autá na elektrickú energiu. Luxusná britská značka Jaguar, ktorú vlastní indická spoločnosť Tata Motors, chce byť plne elektrická už do roku 2025. A Bentley Motors aj Mercedes Benz (ktorý vlastní spoločnosť Daimler) plánujú prejsť na plne elektrické autá do roku 2030, ak to trhové podmienky dovolia. 

"Využitie elektromotorov nie je pre Rolls-Royce ničím novým. Samotný Sir Henry Royce bol fascinovaný všetkými elektrifikovanými produktami, pričom jeho prvý podnik s názvom F. H. Royce and Company vyrábal dynamá, elektromotory pre žeriavy a patentované bajonetové objímky žiaroviek. S elektrickou hnacou sústavou v Rolls-Royce už nejakú dobu experimentujeme. V roku 2011 sme odhalili prvý plne funkčný Phantom s čisto elektrickým pohonom a označením 102EX. V roku 2016 nasledoval náš čisto elektrický model 103EX, ktorý predstavoval víziu značky pre niekoľko budúcich dekád," dodal Muller-Otvos.

Zdroj TI: TASR, BMW newspress