Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 15n Thumb 2n Thumb 3n Thumb 1n Thumb 5n Thumb 4n Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 7n Thumb 8n Thumb 9n Thumb 10n Thumb 6n Thumb 12n Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 14n Thumb 13n Thumb 15n Thumb 11n Thumb 17n Thumb 18n Thumb 16n Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 20n Thumb 19n

Najnovšie crash testy Euro NCAP nepriniesli plný zásah každému

Bruselská organizácia Euro NCAP uzavrela tohtoročnú sezónu bariérových skúšok. Na záver si hodnotiaci komisári posvietili na päticu noviniek.

Päť hviezdičiek získali štyri autá, aj keď Suzuki Ignis až na druhý pokus. Ako to už býva, o udelení piatej hviezdy rozhodovali asistenčné systémy.

Audi Q2 prešlo všetkými testami bez väčších problémov, hoci priestor na kritiku sa našiel. Komisári ju adresovali marginálnej ochrane pravej nohy šoféra pri čelnom náraze. Marginálny znamená v slovníku organizácie Euro NCAP to isté, čo v škole trojka. Pochvalu si zaslúži štruktúra karosérie, ktorá veľmi dobre odolala obom bočným nárazom - do deformovateľnej prekážky i stĺpa. Audi má zároveň dobre navrhnuté sedadlá, schopné ochrániť krčnú chrbticu cestujúcich v prípade, že do auta zozadu narazí iné vozidlo.

Hybridný Hyundai Ioniq je ďalším automobilom s päťhviezdičkovým vysvedčením. Výhrady tentoraz smerovali k zadným sedadlám. Konkrétne k marginálnej ochrane hornej polovice tela pri čelnom náraze. Rovnako marginálna je aj ochrana krčnej chrbtice zadného pasažiera v situácii keď do Ioniqa zozadu narazí iné auto.

Mohlo by sa zdať, že bezmála dvojtonové SUV Ford Edge prejde bariérovými skúškami Euro NCAP ako nôž maslom. Päť hviezdičiek vo finále získal, to áno, lenže ochrana hornej polovice tela cestujúceho na zadnom sedadle je pri čelnom náraze nedostatočná. Zranenia, ktoré by človek utrpel, prekročili bezpečnú mieru. Ford napriek tomu, čo do počtu hviezdičiek, zabodoval naplno.

810 až 820 kilogramov (podľa výbavy) vážiace Suzuki Ignis môžeme vnímať ako benjamína. Hodnotiaci komisári odhalili slabú ochranu šoférovho hrudníka pri čelnom náraze alebo marginálnu ochranu dolných končatín v rovnakej disciplíne. Naopak, s obávaným bočným nárazom do deformovateľnej prekážky i stĺpa si Ignis poradil bez problémov. Veľmi dobre bola ohodnotená aj konštrukcia sedadiel, ktorá chráni krčné chrbtice predných i zadných pasažierov.

Ako škrt cez rozpočet sa ukázali chýbajúce asistenčné systémy, ako automatické brzdenie alebo stráženie jazdného pruhu. Suzuki má balík asistentov iba v rámci príplatkovej výbavy a preto získalo dve hodnotenia. Päťhviezdičkové, ak je na palube pomocná elektronika a štvorhviezdičkové bez nej.

Podobne ako Suzuki, dopadol pre nás exotický SsangYong Tivoli. Akurát s tým rozdielom, že získal tri, resp. štyri hviezdičky. Kórejská automobilka by mala zapracovať najmä na konštrukcii predných sedadiel a na ochrane zadných pasažierov v prípade čelného nárazu.  

Audi Q2 5 hviezdičiek
ochrana dospelých: 93% detí: 86% chodcov: 70% bezp. systémy: 70%
Hyundai Ioniq hybrid 5 hviezdičiek
ochrana dospelých: 91% detí: 80% chodcov: 70% bezp. systémy: 82%
Ford Edge 5 hviezdičiek
ochrana dospelých: 85% detí: 76% chodcov: 67% bezp. systémy: 89%
Suzuki Ignis (s balíkom asistentov) 5 hviezdičiek
ochrana dospelých: 87% detí: 79% chodcov: 77% bezp. systémy: 60%
Suzuki Ignis 4 hviezdičky
ochrana dospelých: 79% detí: 79% chodcov: 67% bezp. systémy: 25%
SsangYong Tivoli (s balíkom asistentov) 4 hviezdičky
ochrana dospelých: 82% detí: 62% chodcov: 65% bezp. systémy: 43%
SsangYong Tivoli 3 hviezdičky
ochrana dospelých: 74% detí: 62% chodcov: 55% bezp. systémy: 25%