Thumb nissan ariya autozurnal.com 43 Thumb nissan ariya technicke udaje Thumb nissan ariya autozurnal.com 30 Thumb nissan ariya autozurnal.com 31 Thumb nissan ariya autozurnal.com 32 Thumb nissan ariya autozurnal.com 33 Thumb nissan ariya autozurnal.com 35 Thumb nissan ariya autozurnal.com 34 Thumb ariya interior image  center console off Thumb nissan ariya autozurnal.com 38 Thumb nissan ariya autozurnal.com 37 Thumb nissan ariya autozurnal.com 39 Thumb nissan ariya autozurnal.com 41 Thumb nissan ariya autozurnal.com 40 Thumb nissan ariya autozurnal.com 42 Thumb nissan ariya autozurnal.com 44 Thumb nissan ariya autozurnal.com 45 Thumb nissan ariya autozurnal.com 47 Thumb nissan ariya autozurnal.com 49 Thumb nissan ariya autozurnal.com 48 Thumb nissan ariya autozurnal.com 50 Thumb nissan ariya autozurnal.com 53 Thumb nissan ariya autozurnal.com 51 Thumb nissan ariya autozurnal.com 52 Thumb nissan ariya autozurnal.com 1 Thumb nissan ariya autozurnal.com 3 Thumb nissan ariya autozurnal.com 4 Thumb nissan ariya autozurnal.com 5 Thumb nissan ariya autozurnal.com 7 Thumb nissan ariya autozurnal.com 6 Thumb nissan ariya autozurnal.com 11 Thumb nissan ariya autozurnal.com 12 Thumb ariya interior image  center console on Thumb nissan ariya autozurnal.com 13 Thumb nissan ariya autozurnal.com 18 Thumb nissan ariya autozurnal.com 20 Thumb nissan ariya autozurnal.com 21 Thumb nissan ariya autozurnal.com 24 Thumb nissan ariya autozurnal.com 23 Thumb nissan ariya autozurnal.com 27 Thumb nissan ariya autozurnal.com 28 Thumb nissan ariya autozurnal.com 29 Thumb nissan ariya autozurnal.com 46

Nissan Ariya oficiálne: Crossover s poriadnou dávkou výkonu a dojazdu

Nissan Ariya je ďalším modelom v portfóliu značky, prostredníctvom ktorého má japonský výrobca pretvoriť globálnu ofenzívu do úspechu a obrody Nissanu. Tentokrát pod kapotou nenájdete žiaden spaľovací motor, Ariya je čistokrvným elektromobilom s vysokým výkonom, dojazdom a možnosťou pohonu 4x4.

Po nedávno prestavenom Nissane Rogue (X-Trail) prichádza ďalší crossover, ktorý má posunúť obrodu Nissanu opäť o kúsok ďalej. Nissan Ariya je špičkovým, moderným elektromobilom, ktorý má špecifický dizajnový jazyk, no na svoje korene nezabúda. Pôsobí veľmi moderne, no zároveň nie príliš šialene a uletene. Svedčí jej to. Dizajn kombinuje oblé línie s ostro rezanými vzhľadovými detailami. Očakávame, že vzhľadom sa u Ariye inšpiruje nový Qashqai, ktorý má značka predstaviť už onedlho. Prepracované poňatie prednej masky bude na niektorých trhoch podsvietené 20 LED diódami. Nissan tiež upozorňuje na bočný profil, ktorý v rámci doby nadobúda charakter crossover-kupé s plynule sa zvažujúcou strechou a elegantnejším poňatím.

Prečítajte si tiež:

Nový Nissan X-Trail 2021 má byť rodinným klenotom

Nissan Ariya je dĺžku meria 4595, na šírku 1850 mm a vysoký je 1660 mm. Rázvor osí kolies má 2775 mm. Veľkým konkurentom mu bude chystaný elektrický crossover Volkswagenu, model ID.4. Ariyu postavili na aliančnej platforme určenej výlučne pre elektromobily. K dispozícii bude s pohonom zadných alebo všetkých kolies. Stojí na 19 a 20-palcových kolesách. 

V interiéri vládne minimalizmus a jednoduché tvary, ktoré elektrickému crossoveru svedčia. Väčšina ovládacích prvkov sa však presunula na displeje a dotykové plochy. Fyzických ovládačov je minimum. Nissan vyzdvihuje farebné podanie dvoch displejov s uhlopriečkou 12,3 palcov (digitálny prístrojový panel a stredový displej infotainmentu) a tiež veľký, plnofarebný head-up displej, ktorý má patriť medzi najlepšie v triede. 

Až päť rozličných verzií pohonu

Nissan Ariya bude k dispozícii v dvoch výkonových verziách, a z hľadiska ponúknutého výkonu nepôjde o skromného zástupcu. Základom je verzia s pohonom zadných kolies, jedným elektromotorom s výkonom 160 kW (218 k), 300 Nm krútiaceho momentu a batériou s kapacitou 63 kWh. Výkonnejšia verzia zadokolky s výkonom 178 kW (242 k) a 300 Nm dostane batériu s použiteľnou kapacitou 87 kWh. Dvojmotorové štvorkolky budú na výber tri, a to s výkonmi 205 kW ( 279 k), 225 kW (306 k) a vrcholná verzia Performance s 290 kW (394 k). Dve silnejšie verzie dostanú väčšiu batériu s kapacitou 87 kWh, slabšia 63 kWh. Verzia Performance zrýchľuje na stovku za 5,1 s.

Kombinovaný dojazd Ariye je podľa špecifikácie 360 - 500 km. Najviac prejde jednomotorová verzia so 178 kW a batériou s kapacitou 87 kWh. Viac technických detailov nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Nissan Ariya

Technické údaje


Nissan Ariya podporuje domáce nabíjanie s výkonom 7,4 kW,a  to pre verziu s batériou o kapacite 63 kWh. S väčšou 87 kWh batériou dostanete aj silnejšiu palubnú nabíjačku s výkonom 22 kW. Rýchlonabíjanie zvládne výkonom až 130 kW.

Vďaka trom jazdným režimom STANDARD, SPORT a ECO (modely e-4ORCE zahŕňajú ďalší režim SNOW) majú vodiči možnosť prispôsobiť si jazdu podľa aktuálnych podmienok na ceste. Ariya má podľa značky supertuhú karosériu a rozloženie hmotnosti medzi nápravy v pomere 50:50! Batería je uložená v podlahe a pomáha znižovať ťažisko, z čoho ťažia jazdné vlastnosti. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 1,8 - 2,3 t (podľa verzie).

Samozrejmosťou je plejáda bezpečnostných a asistenčných systémov, na čele s vylepšeným čiastočne autonómnym ProPilot s adaptívným tempomatom a udržiavaním v jazdnom pruhu. Ariyu budete môcť ovládať aj hlasom, napr. pre nastavenie klimatizácie, výber skladby alebo aktualizáciu údajov navigácie. 

Oficiálny štart predajov ani ceny zatiaľ nepoznáme, no podľa prvých informácii má Ariya na európske trhy prísť v prvej polovici roka 2021.