Proceed 09 2021 1140x190
Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 25 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 6 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 7 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 5 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 8 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 9 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 10 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 11 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 12 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 13 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 14 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 15 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 16 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 17 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 18 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 19 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 20 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 21 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 22 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 23 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 25 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 24 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 26 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 28 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 29 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 27 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 30 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 31 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 32 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 1 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 2 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 3 Thumb kia sportage 2021 oficialne autozurnal.com 4

Nová Kia Sportage 2021 oficiálne: Kompaktnejšia, šitá na mieru Európanom

Nový model Sportage je postavený na novej architektúre (spoločnej s aktuálnym Hyundaiom Tucson) a ťaží z technológií vyvinutých v rámci konštruktérskych programov pre Európu. Značke sa podarilo vytvoriť vozidlo s rázvorom, rozmermi a proporciami ideálnymi pre európske cesty. Oproti kórejskej verzii je nový Sportage pre Európe podstatne kompaktnejší. Vyrábať sa bude na Slovensku a do predaja má doraziť začiatkom roka 2022. Výstavnú premiéru bude mať na výstave IAA Mobility. Návštevníci výstavy nájdu značku Kia na námestí Odeonsplatz v Mníchove od 7. do 12. septembra.

Spoločnosť Kia Europe predstavila prvú špeciálnu európsku verziu modelu Sportage za 28 rokov jeho existencie. Z hľadiska vzhľadu sa odlišuje zadnou časťou s iným C-stĺpikom, nárazníkom a celkovo je kompaktnejšia. S dĺžkou 4515 mm je o 145 mm kratšia ako kórejský Sportage, ale o 35 mm dlhšia ako predchodca. Rázvor osí kolies sa oproti predchádzajúcej generácii natiahol o 10 mm. S hodnotou 2860 mm zodpovedá bračekovi Hyundai Tucson, s ktorým zdieľa technický základ.

Pri pohľade spredu si na novom modeli Sportage na prvý pohľad všimnete detaily čiernej masky karosérie, ktorá dominuje celej prednej časti vozidla. Geometrický vzor masky chladiča spája hlavné prvky prednej časti nového modelu Sportage a dotvára tak jeho expresívny vzhľad. Mriežka spája modernú charakteristickú masku chladiča v tvare tigrieho nosa s výraznými futuristickými diódami LED v tvare bumerangu (denné svetlá), ktoré zase vytvárajú pevné hraničné čiary pre nápadné predné svetlá LED Matrix s "vyrezávaním". Áno, už aj Kórejci postupne adoptujú túto technológiu svetiel, keďže doteraz boli trochu pozadu. Ide o prvú Kiu na európskom trhu, ktorá LED Matrixy dostane. Neskôr ich očakávame aj vo faceliftovanom Sorente.

V závislosti od špecifikácie a modelu jazdí nový model Sportage na 17-, 18- alebo19-palcových kolesách, pri ktorých si môžete vybrať spomedzi šiestich typov dizajnu, farieb a povrchových úprav zliatinových diskov.

Prémiový interiér so zaobleným centrálnym displejom

V ústredí moderného interiéru sa nachádza zakrivený dotykový displej a detailne prepracované otvory klimatizácie so športovým nádychom. Zakrivený displej plynule prechádza celou prednou časťou interiéru a opticky zväčšuje kokpit na šírku aj do hĺbky.

Špičková zakrivená 12,3-palcová dotyková obrazovka s pokročilým integrovaným ovládaním funguje ako infotainment systém, pomocou ktorého môžu vodič a spolujazdec ovládať systémy konektivity a jednotlivé funkcie vozidla. Značka tvrdí, že oba systémy boli vytvorené s dôrazom na jednoduchosť používania a intuitívnosť. 12,3-palcový prístrojový panel využíva technológiu displeja z tekutých kryštálov s tenkým filmom s tranzistormi, ktorý ponúka detailný a jasný obraz.

Nový Sportage dokáže nahrávať aktualizácie softvéru a máp prostredníctvom bezdrôtových technológií. Softvérové riešenia zamerané na konektivitu použité v novom európskom modeli Sportage umožňujú používateľom spojiť sa s vozidlom na diaľku pomocou aplikácie Kia Connect pre smartfóny. Táto interaktívna a jednoducho použiteľná technológia poskytuje používateľom prístup k základným funkciám vozidla ako Kia Live Services, online navigácia, online rozpoznávanie hlasu a integrácia kalendára zo smartfónu. Aplikácia Kia Connect umožňuje používateľom jedným kliknutím skontrolovať, či je vozidlo uzamknuté, či sú okná zatvorené, a kde bolo vozidlo naposledy zaparkované.

Ergonomicky tvarovaná stredová konzola je umiestnená tak, aby bola bez problémov dosiahnuteľná pre vodiča aj spolujazdca. Okrem toho, že obsahuje úložný priestor, držiaky na nápoje a tlačidlá z mäkčeného plastu umiestnené na vyvýšenej časti konzoly v blízkosti elektronického voliča prevodovky, umožňuje aj konfiguráciu funkcií vozidla. Schránka na nabíjanie smartfónu poskytuje  bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15 W. Nechýba tiež audiosystém HatmanKardon. Podľa značky boli v interiéri boli použité len materiály vysokej kvality, ktoré už na dotyk pôsobia luxusným dojmom. Európska verzia má navyše ponúknuť ešte kvalitnejšie prevedenie interiéru ako pôvodná, kórejská verzia.

Kia o novom Sportage tvrdí, že vo svojej kategórii patrí medzi najlepšie autá z pohľadu priestoru na nohy, hlavu aj batožinu. Model Sportage pre európsky trh ponúka pasažierom vzadu 996 mm priestoru na nohy a 998 mm priestoru nad hlavou. Kapacita batožinového priestoru je 591 litrov (podľa metodiky VDA). Zadné sedadlá sú sklápateľné v pomere 40 : 20 : 40, pričom po ich sklopení vznikne batožinový priestor s objemom 1 780 litrov.

Motory

Od samého začiatku jeho vývoja bol nový model Sportage pripravovaný na použitie  elektrifikovaných pohonných systémov, vrátane plne hybridného (HEV) a plug-in hybridného (PHEV) pohonu.

Pohonné systémy HEV a PHEV nijako neobmedzujú priestor pre posádku a batožinu. V prípade verzie HEV je batéria pod druhým radom sedadiel, vďaka čomu je priestor na nohy rovnaký ako vo verziách so spaľovacími motormi. V prípade modelu Sportage s pohonom PHEV je vysokonapäťová batéria umiestnená v strede medzi nápravami pod karosériou, čo prispieva k rovnomernému rozdeleniu hmotnosti a neobmedzuje vnútorný priestor pre posádku ani batožinu.

Plug-in hybridný nabíjací model Sportage s pohonom PHEV disponuje 1,6-litrovým motorom T-GDI, 66,9 kW trakčným elektromotorom s permanentným magnetom a 13,8 kWh lítiovo-iónovým polymérovým akumulátorom. Kombináciou vzniká celkový systémový výkon na úrovni 195 kW (265 k), pričom 132 kW (180 k) produkuje samotný spaľovací motor.

Akumulátor v modeli Sportage PHEV využíva pokročilú jednotku správy batérie, ktorá neustále monitoruje stav batérie vrátane parametrov ako prúd, napätie, izolácia a diagnostika chýb. Akumulátor je zároveň vybavený jednotkou monitorovania článkov, ktorá meria a monitoruje ich napätie a teplotu.

Plne hybridný samodobíjací hybrid Sportage HEV rovnako využíva motor 1.6 T-GDI s výkonom 132 kW (180 k). Vybavený je zároveň trakčným elektromotorom s permanentným magnetom s výkonom 44,2 kW a lítiovo-iónovým polymérovým akumulátorom s kapacitou 1,49 kWh. Celkový systémový výkon modelu Sportage HEV dosahuje 169 kW (230 k).

Nový motor 1.6 T-GDI je k dispozícii aj v modeloch s mild-hybridným (MHEV) pohonom, ktorý vyvinuli s cieľom znižovať emisie a optimalizovať spotrebu paliva. Motor je veľmi účinný a ponúka výkon na úrovni 110 kW (150 k) alebo 132 kW (180 k). Štvorvalcový motor dosahuje úsporu paliva vďaka novému a optimalizovanému procesu spaľovania, použitým chladiacim technológiám a zásadným opatreniam na znižovanie trenia, ktoré zahŕňajú aj pokročilý integrovaný systém riadenia teploty. 

Podvozok

Prvýkrát sa v novom modeli objavuje režim Terrain, ktorý má v tejto piatej generácii modelu Sportage premiéru. Tento režim bol vyvinutý pre vlastníkov vozidla, ktorí chcú svoj voľný čas tráviť aktívne v prírode. Pokročilý režim Terrain automaticky upravuje nastavenia tak, aby vozidlo ponúkalo optimálnu jazdnú dynamiku bez ohľadu na cestné a poveternostné podmienky a aby bez problémov zvládalo sneh, blato aj piesok.

Okrem režimu Terrain model Sportage štandardne využíva režim Drive, v rámci ktorého si vodič môže zvoliť nastavenie Comfort, Eco alebo Sport. Všetky režimy Drive sa zobrazujú na digitálnom prístrojovom paneli s vysokým rozlíšením.

Nová platforma zásadným spôsobom ovplyvnila jazdné vlastnosti nového modelu Sportage, ktoré podľa značky kombinujú kultivovanú, stabilnú, komfortnú jazdnú a agilné riadenie.

Sportage dostane po prvýkrát aj adaptívne, elektronicky regulované odpruženie ECS. Elektronicky riadený systém pohonu všetkých kolies (AWD) zasa zabezpečuje optimálnu distribúciu hnacej sily medzi predné a zadné kolesá v závislosti od podmienok na ceste a jazdnej situácie.

Pod elegantným zovňajškom nového modelu Sportage sa skrýva silnejší a ľahší skelet karosérie s vyššou torznou pevnosťou. Nový model dostal odlišný systém zaistenia posádky a nové prvky vrátane modifikovaného airbagu vodiča, airbagu spolujazdca, bočných airbagov, stredových airbagov predných sedadiel a dolných bočných airbagov.

Asistenčné systémy

Súbor pokročilých asistenčných systémov vodiča (ADAS) pomáha novému modelu Sportage vyhýbať sa možným nebezpečenstvám a chrániť posádku vozidla aj ďalších účastníkov cestnej premávky. V rámci balíka DriveWise ADAS ponúka nový Sportage špičkový asistenčný systém na predchádzanie čelnému nárazu s funkciou asistencie pri odbočovaní na križovatkách, ktorý pomáha zabrániť stretom s protiidúcimi vozidlami pri odbočovaní vľavo.

Diaľničný asistenčný systém (HDA) pri jazde po diaľnici udržiava nastavenú rýchlosť a vzdialenosť od vozidla pred vami a zároveň pomáha udržiavať vozidlo v strede jazdného pruhu. Systém HDA dokáže zároveň upravovať rýchlosť vozidla na základe platných rýchlostných obmedzení.

Inteligentný adaptívny tempomat prepojený s navigáciou (NSCC) pomáha na diaľnici udržiavať bezpečnú rýchlosť pomocou údajov z navigácie získavaných v reálnom čase. V častiach diaľnice, kde sa nachádzajú prudšie zákruty, dokáže systém NSCC vozidlo pred vjazdom do zákruty automaticky spomaliť. Po výjazde zo zákruty systém NSCC opäť obnoví pôvodne nastavenú rýchlosť.

Po zapnutí smerového svetla pri zmene jazdného pruhu sleduje asistenčný systém na predchádzanie kolízií v mŕtvom uhle (BCA) situáciu za vozidlom a ak sa tam nachádza iné vozidlo, upozorní na to vodiča. Ak sa napriek varovaniu riziko kolízie zvýši, systém BCA aktívne zasiahne do riadenia a pomôže zabrániť kolízii. Systém BCA je aktívny napr. aj pri pozdĺžnom parkovaní, kedy pomáha zabrániť zrážkam s vozidlami prichádzajúcimi zozadu.

Sportage je vybavený aj systémom monitora na zobrazenie mŕtveho uhla (BVM), ktorý ďalej zvyšuje bezpečnosť a pomáha vodičovi získať lepší prehľad o situácii v okolí vozidla tým, že pri zmene jazdného pruhu v reálnom čase zobrazí situáciu za vozidlom na prístrojovom paneli.

Vzdialený inteligentný parkovací asistent (RSPA) pomáha vodičovi na diaľku zaparkovať alebo vyparkovať z parkovacieho miesta. Bezpečnosť pri parkovaní zvyšuje aj monitor na zobrazenie priestoru za vozidlom (RVM) a monitor na zobrazenie okolia (SVM), ktoré zobrazujú reálny pohľad na vozidlo a jeho okolie.