Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 14 Thumb novy fiat 500 trepuino autozurnal.com 3 Thumb novy fiat 500 trepuino autozurnal.com 4 Thumb novy fiat 500 trepuino autozurnal.com 2 Thumb novy fiat 500 trepuino autozurnal.com 5 Thumb novy fiat 500 trepuino autozurnal.com 6 Thumb novy fiat 500 trepuino autozurnal.com 7 Thumb novy fiat 500 trepuino autozurnal.com 8 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 3 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 2 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 1 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 4 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 5 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 6 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 7 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 8 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 9 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 10 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 11 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 12 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 13 Thumb novy fiat 500 autozurnal.com 14

Nový Fiat 500: Všetky výbavy a nové Trepiuno. Poznáme ďalšie ceny

Prvá cena elektrickej 500vky v úvodnej edícii "La Prima" sa usídlila na neskromných 37 900 €. Fiat však predstavil kompletné informácie o ďalších a hlavne lacnejších výbavách. Zároveň splnil želania mnohých rodičov, ktorí si želali praktickejšiu verziu. 500vku tak dopĺňa nová verzia 3+1.

Najpraktickejšia päťstovka v histórii má jedny dvere na strane spolujazdca navyše. Otvárajú sa proti smeru jazdy a zlepšujú prístup na zadné sedadlá aj vďaka absencii B stĺpika. Z bezpečnostných dôvodov sa zadné dvere otvárajú až po otvorení predných. Päťstovka s dverami navyše má len o 30 kg viac ako štandardný trojdverový model. K dispozícii tak budú tri karosárske varianty – hatchback, kabriolet a 3+1.

Názov Trepiuno pochádza z Taliančiny, znamená 3+1

Nový UConnect 5. generácie

Na palube nájdeme oproti súčasným Fiatom revolúciu. Päťstovka prichádza s novou 5. generáciou palubného systému UConnect s 10,25“ HD displejom „Cinerama“. Fiat si dal záležať na ľahkosti používania, výsledkom čoho je Bluetooth, ktorý spáruje akékoľvek smart zariadenie do piatich sekúnd od otvorenia dverí. Súčasťou systému je odkladací priestor na smartfón s automatickým nabíjaním.  V štandarde je okrem iného navigácia a automatické aktualizácie dopravných informácii každých 30 sekúnd. Centrálnu obrazovku UConnect systému dopĺňa 7“ displej pred vodičom, ktorý nahrádza klasické budíky a zobrazuje len najdôležitejšie informácie. Ak k novej fiatke prehovoríte „Hej, Fiat“, aktivujete hlasové služby Alexa, pomocou ktorých možno nastavovať navigáciu, nabíjanie či klimatizáciu. Zatiaľ čo 7“ displej pred vodičom je k dispozícii v každej výbave, centrálny displej len v najvyššej Icon a úvodnej La Prima.

10,25“ dotykový displej novej generácie palubného systému UConnect

Action má demokratizovať elektromobilitu

Okrem predstavenia novej karosárskej verzie Fiat ukázal aj jednotlivé výbavy. Základný model nesie názov Action a je určený najmä pre mladých vodičov. Dodáva sa v štandarde s bezpečnostnou sadou ADAS, ktorá obsahuje prvky sledovanie úrovne koncentrácie vodiča, autonómne núdzové brzdenie rozpoznávajúce cyklistov a chodcov. To funguje v troch úrovniach – varovanie, trhnutie a núdzové brzdenie. Ďalej nechýba systém udržiavania jazdného pruhu, systém centrovania v jazdnom pruhu a rozpoznávanie dopravných značiek, ktoré zároveň vodičovi navrhuje ideálnu rýchlosť. Nevyhnutnosťou je núdzové volanie v prípade nehody. Namiesto centrálneho displeja tu dostanete držiak na smartfón.

Základný model používa lítium-iónovú batériu s kapacitou 23,8 kWh a elektrický motor s výkonom 70 kW (95 k). Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 9,5 sekundy a maximálna rýchlosť je obmedzená na 135 km/h. Dojazd podľa WLTP je 180 km. Model 500 Action je na želanie vybavený systémom rýchleho nabíjania s výkonom 50 kW, ktorý nabije batériu pre 50 km získaného dojazdu za 10 minút. Oproti luxusnejším výbavám bude Action vybavený halogénmi, 15“ diskami kolies s plastovými krytmi.

Nový Fiat 500 Passion - univerzálnejšia voľba

Passion má naviac od Actionu bezdrôtové nabíjanie smartfónu. Palubovku zdobí rádio so 7“ dotykovým displejom s DAB príjmom staníc a rozhraním Apple CarPlay alebo Android Auto. K dispozícii sú aj prepojené služby prostredníctvom Uconnect Box a balíka služieb UConnect Services.

Passion používa väčšiu batériu s kapacitou 42 kWh, ktorá poháňa elektromotor s výkonom 87 kW (118 k) a krútiacim momentom 220 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 9 sekúnd a maximálna rýchlosť je obmedzená na 150 km/h. Dojazd podľa metodiky WTLP je 320 km. Štandardnom je rýchle nabíjanie s výkonom 85 kW, ktoré umožňuje vybitej batérii dosiahnuť 80 percent za 35 minút alebo získať dojazd 50 km za približne 5 minút.  

Icon je ikonickou päťstovkou pre náročných

Faktom je, že najpredávanejšie verzie Fiatu boli vždy špičkové verzie, ako napríklad 500 Riva. Preto je výbava Icon špecifická. Na palubovke je už spomínaný Cinorama displej s uhlopriečkou 10,25" a navigáciou. Najvyššia výbava Icon zahŕňa aj hlasové ovládanie. Zaujímavosťou je bezkľúčový prístup s malým morským kamienkom.

Kľúč v tvare malého morského kamienka

Zvonku sa Icon odlišuje 16-palcovými diskami z ľahkej zliatiny s leštenou povrchovou úpravou. Interiér je špecifický obložením. Prístrojová doska Iconu je na želanie špeciálne čalúnená ekokožou s efektom prírodného dreva. Pohonné ústrojenstvo Icon preberá z výbavy Passion. Dojazd je v meste možné rozšíriť podľa metodiky WLTP až na 460 kilometrov.

Farby a interiéry

K dispozícii je 9 farieb: pastelová biela, sivé cloud, mineral a earth, zelená ocean, zlatá rose, modrá glacier a celestial, a čierny onyx. Čalúnenia interiérov novej elektrickej päťstovky tvoria väčšinou ekologické materiály. Sedadlá môžu byť čalúnené látkou Seaqual, ktorá vzniká recykláciou plastového odpadu z mora.

Slovenský cenník zatiaľ nebol zverejnený, no v Taliansku začína hatchback Action na cene 26 150 €. Za karosársku verziu 3+1 vo verzii Passion si Taliani zaplatia 31 900 €. Vďaka bohatej štátnej dotácii na elektromobily sa základná elektrická 500vka vojde do sumy 20 000 €.

Zdroj: fiat.sk