Vw limited 1140x190  1
Thumb 4. kona ice 2 Thumb 2. kona ev zadna cast Thumb 4. kona ice 2 Thumb 5. kona interier Thumb 3. kona ice 1 Thumb 1. kona ice ev n line

Nový Hyundai Kona 2023 výrazne narástol. Odvážny kabát ukrýva tri typy pohonu

Hyundai odhalil kabát úplne novej generácie subkompaktného crossoveru Kona s moderným, futuristickým dizajnom. Dostupný bude ako batériový elektromobil (BEV), full hybrid (HEV), so spaľovacím benzínovým motorom (ICE) a a z hľadiska výbav dorazí aj v obľúbenom, športovo ladenom prevedení N Line.

Nová Kona rozmermi prekonáva jej predchádzajúcu generáciu. Stále však ide o mestský crossover s odvážnym štýlom, ktorý ponúka dynamickejší vzhľad na ceste a interiér zameraný na vodiča. Dizajnovo ide o akýsi mix Tucsonu a Bayonu s tým, že celok pôsobí modernejšie a futuristicky. Kona výrazne narástla - na dĺžku meria 4355 mm, čo je o 150 mm viac ako jej predchádzajúca generácia, ak porovnávame jej elektrickú verziu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je tiež širšia (+25 mm) a má o 60 mm dlhší rázvor osí kolies bez toho.

Na rozdiel od väčšiny vozidiel, ktoré sú na trhu dostupné s rôznymi pohonnými jednotkami, za východiskový variant novej Kony značka zvolila elektrický variant, od ktorej sa následne odvíjal dizajn modelu so spaľovacím motorom, hybrid a dynamicky ladený N Line. Architektúra je vždy rovnaká, ale každý variant má svoj vlastný, výrazný štýl.

Prečítajte si tiež:

Hyundai Tucson Play 1.6 T-GDi 2WD: Akciový exot (VIDEOTEST)

Čistá a výrazná predná časť prispieva k lepšej aerodynamike. Úzky horizontálny svetelný pás, ktorý sa tiahne po celej šírke prednej aj zadnej časti vozidla, pozostáva v elektrickej verzii z pixelových elementov, ktoré dodávajú elektromobilu jeho charakteristický zjav. Použitie parametrických pixelov odkazuje na dizajnový prvok, typický pre elektrické modely Hyundai.

Kona ponúka v jednotlivých variantoch niekoľko štýlových odlišností. Čisto elektrická Kona má pixelové grafické detaily na mriežke nasávania a na zadnom nárazníku, 19-palcový dizajn kolies z ľahkých zliatin inšpirovaný pixelmi, voliteľné čierne bočné zrkadlá a strechu. Benzínová a hybridná Kona zdieľajú odvážny a robustný dizajn nárazníka a čierne obloženie blatníkov. N Line sa môže pochváliť voliteľnými čiernymi spätnými zrkadlami a strechou, krídlovým spojlerom, agresívnejším dizajnom prednej a zadnej časti, výraznými 19-palcovými zliatinovými diskami kolies či dvojitou koncovkou výfuku.

V kabíne samozrejme nechýba veľký, 12,3-palcový displej s digitálnou palubovkou. Ambientné osvetlenie interiéru spríjemňuje užívateľský zážitok. Páčkový typ radenia shift-by-wire, ktoré bolo premiestnené zo stredovej konzoly pod volant, poskytuje prehľadné usporiadanie a dodatočný priestor na stredovom tuneli. Celkovo vyzerá kabína jednoducho, minimalisticky, no zároveň prémiovo a luxusne. Podobne, ako v modeli Ioniq 5, ktorý využíva naozaj krásne materiály a na palube sa cítite veľmi príjemne. Za druhým radom sedadiel sa nachádza zväčšený batožinový priestor.

Ďalšie podrobnosti o novej generácii Hyundai Kona budú nasledovať už čoskoro. Podrobnosti o technike a motorizáciách zatiaľ Hyundai nezverejnil.