Kia 1140x190
Thumb 20f Thumb 21f Thumb 20f Thumb 22f Thumb 23f

Pick-up Fiat Fullback debutuje v exotickom Dubaji

Fiat uviedol v krátkom čase už druhý terénny pick-up. Na európsky trh však zamieri iba jeden, a to práve model Fullback. Ide vlastne o Mitsubishi L200, akurát maska chladiča, nárazník a logo na volante sú iné.

Takmer presne pred mesiacom sme vám predstavili Fiat Toro. Extravagantný pick-up napokon nevznikol v spolupráci s Japoncami ako sme uviedli. Auto využíva platformu z Jeepu Renegade a mieri výhradne na juhoamerický trh.

Fiat Fullback je väčší než Toro - na dĺžku môže merať až 5285 milimetrov. Záleží na tom, či si vyberiete jednoduchú dvojmiestnu kabínu Single Cab, štvordverový variant s usporiadaním 2+2 Extended Cab (malé zadné dvere sa otvárajú proti smeru jazdy) alebo verziu Double Cab, ktorá má dva páry plnohodnotných dverí a vzadu klasickú lavicu na sedenie.

Všetky tri modifikácie spája zhodný rázvor osí kolies 3000 mm. Dĺžky ložnej plochy sú tri: 2265 mm (Single Cab), 1850 mm (Extended Cab) a 1520 mm (Double Cab). Maximálna nosnosť auta dosahuje až 1100 kilogramov.

Fullback práve debutoval v exotickom Dubai, pričom okrem Európanov si ho budú môcť kúpiť aj zákazníci pochádzajúci zo Stredného východu a Afriky (tzv. región EMEA). Predaj začne v máji budúceho roka.

Na výber je pohon zadných alebo všetkých štyroch kolies. Technika, dizajn a v zásade celý pick-up zodpovedá Mitsubishi L200. Preto neprekvapí, že produkcia talianskej novinky bude prebiehať v Thajsku, na rovnakej linke ako sesterské Mitsubishi.

Napokon, podobné zdieľanie nie je pri úžitkových autách ničím výnimočným. Fiat takto prepožičal svoje Dobló nemeckej značke Opel a vzniklo Combo.

Pre mimoeurópske trhy sú určené dva motory, atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 2,4 litra (97 kW/132 k) a turbodiesel 2,5 l (81 kW/110 k, 137 kW/178 k). Na starý kontinent mieri výhradne prepĺňaný vznetový štvorvalec 2,4 DI-D, ktorý sa môže pochváliť v tejto triede nevídaným variabilným časovaním ventilov Mivec. 

Motor má tiež japonský pôvod, pričom k dispozícii sú dve výkonové verzie - 110 kW (150 k), 132 kW (180 k). Spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou alebo päťstupňovou automatickou prevodovkou.

Mimochodom, označenie Fullback vychádza z rugby, resp. amerického futbalu a pomenúva špecifickú pozíciu obrancu.

Fiat Toro má v prorovnaní s Fullbackom výraznejší dizajn a celkovo je menší. Na európsky trh sa nedostane.