Vw limited 1140x190  1

Posledný spaľovací Golf GTI prejde modernizáciou. Dostane silnejšie srdce?

Volkswagen v prípade Golfu 8. generácie nezabudol ani na ostré verzie GTI, GTI Clubsport a R. Modernizácia má priniesť okrem iného aj výkonnejší motor 2.0 TSI pre "základné" prevedenie GTI.

Volkswagen sa netají tým, že nová 9. generácia Golfu staví na elektrickým pohon. Potvrdil to aj Thomas Schäfer, šéf divízie Volkswagen osobné vozidlá. Podobne dopadne aj ikona hothatchov, nový Golf GTI 9. generácie. Ak máte zálusk na posledný ostrý spaľovací Golf, súčasnosť a blízka budúcnosť je vlastne poslednou možnosťou, ako si ho objednať...

Dnes má Golf GTI dvojlitrové, mimoriadne vydarené srdce 2.0 TSI s výkonom 180 kW (245 k). Chystaná modernizácia, ktorá sa oficiálne svetu ukáže už onedlho, má priniesť aj viac síl pre kompaktnú ikonu univerzálnych športovo ladených áut, ktorá je tu s nami takmer 50 rokov! Vylepšený Golf GTI by mal podľa prvotných informácií dostať motor 2.0 TSI s výkonom 195 kW (265 k) a vyšším krútiacim momentom, ktorý dostal aj nový Tiguan a Passat. Okrem toho očakávame aj vylepšené adaptívne tlmiče DCC Pro.

Otázne je, ako to bude so 6-st. manuálnou prevodovkou a či v ponuke zostane. Menej radostnou správou môže byť to, že vynovený Golf GTI bude prenášať silu na predné kolesá len cez 7-st. dvojspojkovú prevodovku DSG DQ 381 s mokrými spojkami. Všetko sa dozvieme už o pár týždňov. 

A čo bude s nástupcom Golfu 8. generácie? Novinka si stále zachová ikonické meno, no pôjde o auto postavené na novej elektrickej platforme SSP (Scalable Systems Platform) s 800V sieťou. Spaľovacie motory tak dostanú kompletnú stopku. Súčasný Golf 8. generácie by však vo výrobe mal pobudnúť ešte niekoľko rokov. Jeho nástupca sa ukáže až v roku 2028.