Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb p90472424 highres munich ger 14 july 2 Thumb p90472422 highres munich ger 14 july 2 Thumb p90472427 highres munich ger 14 july 2 Thumb p90472421 highres munich ger 14 july 2 Thumb p90472424 highres munich ger 14 july 2 Thumb p90472426 highres munich ger 14 july 2 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com1 Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com3 Thumb p90467310 highres munich ger 6 june 20 Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com4 Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com5 Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com6 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com7 Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com8 Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com9 Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com11 Thumb content bmw v8 hybrid autozurnal.com12 Thumb p90472420 highres munich ger 14 july 2

Pretekárske BMW M Hybrid V8 odhalilo technické detaily motora

M Hybrid V8 bude spôsobilý pretekať na pretekoch 24 h v Daytone aj 24 h v Le Mans, no BMW sa primárne zameria na prvé spomínané preteky a sprievodný šampionát IMSA. Vozidlá GTP sú poháňané iba zadnými kolesami a využívajú štandardný hybridný systém, pričom tímy ho môžu spojiť so spaľovacím motorom podľa vlastného výberu. BMW si vybralo benzínový osemvalec. Každý tím si tiež musí vybrať podvozok od jedného zo štyroch dodávateľov - BMW spolupracuje s firmou Dallara.

Autá triedy LMH (Le Mans Hypercars) dovoľujú pri konštrukcii oveľa viac slobody, no aj ich vývoj stojí oveľa viac. Môžu mať pohon zadných alebo všetkých kolies a výrobcovia môžu navrhnúť svoj vlastný hybridný systém. Aj voľba podvozku je na triku každého z tímov, nemusia pri vývoji spolupracovať s vopred vybranými dodávateľmi. Keďže trieda LMH je oveľa voľnejšia, každé auto LMH, ktoré chce súťažiť v IMSA, bude musieť byť výkonnostne vyvážené, aby bolo na rovnakej úrovni ako autá GTP. M Hybrid V8 bude mať svoj súťažný debut v úvodných pretekoch sezóny 2023 IMSA, 24-hodinových pretekoch v Daytone. Jeho oficiálny vzhľad značka odhalí neskôr.

BMW M Hybrid V8, s ktorým bude tím BMW M Motorsport v roku 2023 bojovať o celkové víťazstvá v triede IMSA GTP v rámci šampionátu WeatherTech SportsCar Championship, o niekoľko týždňov začne obdobie intenzívneho testovania. Vozidlo BMW M Hybrid V8 poháňa osemvalcový prepĺňaný motor P66/3 s dodatočným elektrickým pohonom. Spaľovací motor vychádza z jednotky DTM použitej vo vozidle BMW M4 DTM v rokoch 2017 a 2018. Počas dvoch fáz rekonštrukcie prešiel komplexnými úpravami, aby spĺňal prísne požiadavky hybridného pohonného systému LMDh.

Odporúčame:

TEST BMW i4 M50: Trhá asfalt silou 400 kW a 795 Nm!

Ulrich Schulz, vedúci konštrukcie pohonného ústrojenstva v BMW M Motorsport, a jeho skupina iniciovali vyhodnocovanie s cieľom určiť, ktorý pretekársky motor by bol najvhodnejší na prestavbu na vysokovýkonný hybridný pohonný systém ešte predtým, ako predstavenstvo BMW v júni 2021 vydalo zelenú prihláseniu tímu BMW M Motorsport do kategórie LMDh. Časové obmedzenia a potreba zvážiť aspekty trvalej udržateľnosti znamenali, že návrat k rysovacej doske a navrhnutie úplne nového motora a jeho postavenie s veľkými nákladmi neprichádzal do úvahy. Otázkou teda bolo zistiť, ktorý osvedčený pretekársky motor by najlepšie spĺňal prísne požiadavky a špecifikácie predpisov LMDh.

Ideálne sa javil atmosférický osemvalcový motor P66/1, ktorý sa v sezónach 2017 a 2018 používal v modeli BMW M4 DTM. Ako plne nosný komponent mal v modeli BMW M Hybrid V8 výhodu, že ho bolo možné použiť v monokokovom podvozku bez prídavného pomocného rámu a po prestavbe na prepĺňaný hybridný motor najviac zodpovedal požiadavkám predpisov.

„Vo fáze vyhodnocovania sme sa pozreli aj na štvorvalcový turbomotor P48 z modelu BMW M4 DTM a na osemvalcový turbomotor P63 z vozidla BMW M8 GTE, no v ich neprospech hovorili potenciálne problémy s odolnosťou motora P48 a vysoká hmotnosť agregátu P63,“ vysvetlil Schulz rozhodnutie vybrať si motor P66. „Je obrovským plusom, že ako pre základ motora, tak aj pre jednotlivé komponenty – ako hriadele, uloženie a malé súčiastky, sme mohli využiť existujúce materiály ako oceľ a hliník z čias pôsobenia automobilky BMW v seriáli Formula 1. To nám ušetrilo čas a veľa peňazí a navyše išlo o efektívne a trvalo udržateľné rozhodnutie. Efektívnosť je pre tento projekt kritickým faktorom, pretože medzi jeho spustením a prvým pretekárskym vystúpením v Daytone v roku 2023 máme k dispozícii veľmi málo času. Konverzia atmosférického motora P66/1 na bi-turbo a následné spojenie s elektrickým hnacím ústrojenstvom, aby tak vznikol hybridný pohonný systém, bolo veľmi zložité. Vďaka schopnostiam, skvelej spolupráci a vysokej motivácii všetkých oddelení sa nám pred pár týždňami podarilo dokončiť naštartovanie kompletnej pohonnej jednotky. Teraz máme pocit, že testovaniu už nič nestojí v ceste.“

V prvej fáze sa atmosférický motor P66/1 DTM zmenil na prechodný motor s názvom P66/2, a to predovšetkým pridaním dvoch turbodúchadiel a úpravou kľukového mechanizmu. Konštruktéri kládli dôraz na odolnosť, zvýšenie výkonu a teplotný manažment motora. Motor P66/2 absolvoval na testovacej stolici množstvo testovacích jednotiek, vrátane kompletných simulácií pretekárskej dráhy. Ďalším krokom bolo vytvorenie pretekárskeho motora P66/3 vrátane verzie twin-turbo, úprav podľa špecifických požiadaviek podvozku Dallara, finálneho výfukového systému, olejovej nádrže, kabeláže a zabudovania vysokonapäťových súčastí. Blok valcov a hlavy valcov boli v zlievarni v nemeckom meste Landshut pretavené a vstrekovací systém bol prestavaný na priame vstrekovanie. Inžinieri, ktorí sa už mohli pochváliť bohatými skúsenosťami so systémami elektrického pohonu z projektu Formula E, paralelne testovali a zabudovali elektromotor. Jednotka, ktorá tvorí hybridný pohonný systém vozidla, pozostáva z elektromotora, meniča a vysokonapäťovej batérie. Medzi elektrickým a spaľovacím motorom je oddeľovacia spojka, ktorá umožňuje jazdu iba na elektrickú energiu – napríklad v boxovej uličke.

Oba komponenty pohonu sa vo vozidle prvýkrát prepojili koncom júna. Prvý štart hybridného systému bol úspešný. Na konci júla bude nasledovať jazda na okruhu pri talianskom meste Varano de Melegari. Ihneď potom sa spustí fáza intenzívneho testovania.

Technické údaje motora P66/3 v BMW M Hybrid V8

Názov Štvortaktný benzínový motor s valcami do V a s dvoma turbodúchadlami
Zdvihový objem 3 999 cm3
Počet valcov 8
Konštrukcia valcov Blok valcov a hlava valcov z liateho hliníka, vložky valcov ako kovová vrstva nanesená postupom LDS
Uhol zovretia valcov 90°
Vŕtanie 93 mm
Zdvih 73,6 mm
Rozteč valcov 102 mm
Počet ventilov na valec 4
Max. otáčky motora 8 200 ot./min.
Výkon (regulovaný) cca. 470 kW (640 k)
Krútiaci moment cca. 650 Nm
Vstrekovanie Vysokotlakové priame vstrekovanie s tlakom 350 barov
Systém mazania Systém suchej vane so šesťčlánkovým čerpadlom na cirkuláciu oleja a olejovou nádržou