Vw limited 1140x190  1

Prvý elektrický Truck of the Year

Je to vôbec prvý raz, že titul International Truck of the Year bol udelený elektrickému nákladnému vozidlu: Spoločnosť Volvo Trucks získala toto prestížne ocenenie za svoj model Volvo FH Electric.

Prvýkrát v 46-ročnej histórii ocenenia International Truck of the Year zvíťazilo sériovo vyrábané elektrické nákladné vozidlo. Pritom až štyri z piatich truckov, ktoré boli v užšom výbere tohtoročných ašpirantov, má batériový elektrický pohon. Je to dôkaz, že energetická transformácia v sektore dopravy naberá na sile, aj keď v EÚ stále neexistuje vhodný ekosystém pre prevádzku BEV.

„Uvedením modelu FH Electric spoločnosť Volvo Trucks dodala na trh najmodernejší produktový rad batériových elektrických vozidiel, ktoré sú vhodné pre širokú škálu dopravných operácií. Je to dôkaz, že energetická transformácia naberá na sile aj v dnešnom náročnom podnikateľskom prostredí,“ uviedol pri udeľovaní ceny Gianenrico Griffini, predseda poroty International Truck of the Year.

Roger Alm, prezident spoločnosti Volvo Trucks (na snímke vpravo) preberá cenu od Gianenrica Griffiniho, predsedu jury International Truck of the Year.

Prestížne ocenenie prevzal Roger Alm, prezident Volvo Trucks, počas slávnostného odovzdávania cien na výstave Solutrans Transport Exhibition vo francúzskom Lyone. Na margo úspechu povedal: „Som veľmi hrdý, že náš model Volvo FH Electric získal takéto vysoko uznávané ocenenie. Volvo FH Electric predstavuje novú éru a získanie tejto ceny jasne ukazuje, že posun k doprave s nulovými emisiami sa deje tu a teraz.“

S víťazným skóre 84 hlasov vysokovýkonný elektrický rad od Volvo Trucks prekonal silných konkurentov – modely Mercedes-Benz eActros 300/400 a Scania 45S, ktoré tiež využívajú batériový elektrický pohon. Medzinárodná jury IToY chválila výkon, plynulé zrýchlenie a efektívnu elektrickú pohonnú sústavu, ktorá pracuje ticho a bez vibrácií. Model FH Electric môže mať dva alebo tri elektromotory s permanentným výkonom 330, resp. 490 kW spriahnuté s najnovšou generáciou prevodovky I-Shift. V prospech víťazného e-truck, ktorý je určený pre regionálnu nákladnú dopravu, hovorí aj široká ponuka konfigurácií náprav pre ťahače i podvozky, dostupnosť štyroch verzií kabíny a modulárne portfólio súprav batérií – od dvoch do šiestich – podľa požiadaviek konkrétneho nasadenia v praxi.

Víťaz po štvrtýkrát

Ikonické Volvo FH bolo vyhlásené za Truck of the Year štvrtý raz (1994, 2000, 2014 a 2023). Doposiaľ sa z tohto produktového radu predalo na celom svete 1,4 miliónov exemplárov a ide o jeden z najúspešnejších truckov z produkcie Volvo Trucks. Výrobu modelu Volvo FH Electric spustili v roku 2022 v závode vo švédskom Göteborgu a tento rok aj v belgickom Gente.