Kia 1140x190
Thumb 21l Thumb 20l Thumb 22l Thumb 23l Thumb 24l Thumb 25l Thumb 26l Thumb 27l Thumb 28l Thumb 29l Thumb 30l Thumb 31l Thumb 32l

Prvý pohľad na sériové SUV Lamborghini. Obsahuje aj slovenskú stopu

Časť nového Lamborghini vznikne u nás.

Štvrtého decembra tohto roku nám Lamborghini ukáže prvé sériové športovo-úžitkové vozidlo v histórii značky. Volá sa Urus a Taliani ním nadviažu na niekdajší model LM002. Pravda, Lamborghini LM002 bol plnokrvný off-road s rámovým podvozkom, zatiaľ čo Urus predstavuje SUV, ozdobené prvkami superšportu.

Taliani nás pred oficiálnou premiérou zásobujú rôznymi upútavkami. Vďaka nim môžeme v predstihu vidieť digitálny prístrojový panel alebo netradičný volič jazdných režimov nazvaný "Anima". Mimochodom, šofér bude mať k dispozícii až šesť rôznych módov, určených pre cestu, piesok, sneh či pretekársku trať.

Urus má byť naozaj univerzálnym Lamborghini, ktoré osloví zákazníkov v Severnej Amerike, v Európe, Číne, Rusku a samozrejme aj na Blízkom východe. Taliani chcú ročne vyrábať 3500 kusov športovo-úžitkového modelu.

Najnovšia upútavka aspoň čiastočne ukazuje dizajn karosérie, prostredníctvom auta zobrazeného na dotykovom displeji. Základné tvary s výrazne klinovitým profilom nadväzujú na štúdiu odhalenú ešte v roku 2012. Akurát predná časť sa v porovnaní s prototypom výrazne zmenila. Vyzerá mohutnejšie a agresívnejšie.

Dizajnéri sa veľmi snažili, aby Urus pôsobil ako superšport. Rozvrhnutie techniky sa však od Huracánu či Aventadoru zásadne líši. Urus je päťdverový automobil s veľkým vekom batožinového priestoru, motor má uložený vpredu pozdĺžne a poháňané sú všetky štyri kolesá.

Podvozkový základ MLB Evo vychádza z Audi Q7, Bentley Bentayga a Porsche Cayenne. Aj preto je na mieste otázka, či nové Lamborghini bude vyrábať závod Volkswagen Slovakia v Devínskej Novej Vsi. Celé určite nie, finálna montáž sa vďaka daňovým úľavám od talianskej vlády uskutoční v domovskej fabrike Lamborghini, v mestečku Sant'Agata Bolognese.

Na Slovensku by pre Urus mali vznikať aspoň karosérie, ale závod túto informáciu ešte oficiálne nepotvrdil. Naopak, francúzska spoločnosť Faurecia už prezradila, že sedadlá pre exkluzívne SUV bude vyrábať v Lozorne. Aj 23-palcové zliatinové disky budú vznikať v Lozorne, zásluhou spoločnosti PTG Slovakia. 

Pohon novinky zabezpečí dvomi turbami prepĺňaný benzínový osemvalec s objemom 4,0 litra a výkonom 478 kW (650 k). O rok neskôr ponuku rozšíri plug-in hybrid, kombinujúci osemvalec a elektromotor. Lamborghini Urus s touto technikou ašpiruje na titul najrýchlejšieho sériovo vyrábaného SUV na svete.