Thumb 5008xx2 Thumb img 9797 Thumb img 7942 Thumb 5008xx1 Thumb img 9798 Thumb tben5152

Renault Grand Scénic 1,6 dCi: Život v meste

Naše spolužitie s dlhodobo testovaným Renaultom Grand Scénic sa pomaly blíži ku koncu. Medzičasom sme mali príležitosť porovnať ho s Peugeot 5008, ale popri tom slúži denne v rodinnom nasadení.

Pred sebou máme ešte posledný mesiac, počas ktorého už ale toho veľa nestihneme, preto postupne môžeme bilancovať. Auto má najazdených necelých 13.000 km a hoci sme s ním absolvovali aj niekoľko dlhých ciest, väčšinu času plní úlohu rodinného presúvadla po meste. Takže zabrať dostáva podvozok aj karoséria na našich rozbitých cestách, ale na kondícii auta sa to zatiaľ nijako neprejavilo. Veď ešte stále je to nové auto, takže bolo by aj dosť nešťastné, keby to bolo inak. Podvozok je v poriadku, v interiéri nič nevŕzga ani nebuchoce a stále si veľmi užívame hlavne komfort tlmičov, špeciálne ladených k netradične veľkým 20-palcovým kolesám. Už sme nie raz využili aj vyššiu, crossoverovú svetlosť podvozka. Dokonca aj v teréne, kde nás príjemne prekvapila celkom schopná trakčná elektronika poháňanej prednej nápravy.

Pri dennom využívaní sedadiel v treťom rade a hlavne manipulovaní s nimi je neoceniteľnou pomôckou diaľkové ovládanie tlačidlami. Kočiar sa vmestí aj za tretí rad sedadiel.

Ani na mechanických častiach interiéru sa neprejavujú žiadne defekty z pravidelného používania. Pritom denne odsúvame sedadlá druhého radu kvôli nastupovaniu detí dozadu. Ako nám najmladší člen rodiny podrástol, vymenili sme športový kočiar za väčší, ktorý je menej skladný, preto pravidelne tiež manipulujeme so sedadlami tretieho radu. Až teraz po niekoľkých mesiacoch, ako neustále sklápame a vyklápame tretí rad sedadiel si veľmi užívame odpaľovanie sedadiel na diaľku tlačidlami. Žiadna námaha, len ťuk a sedadlo letí dolu.

Používaniu auta v meste a teda prevažne krátkym trasám odoláva aj motor, teda najmä jeho časticový filter. V meste je nenahraditeľným pomocníkom dvojspojková automatická prevodovka DCT, ktorá zvyšuje každodenný komfort. Na nervy mi naopak lezie systém stop-štart.

Spomínal som, že už sme aj porovnali Grand Scénic s Peugeotom 5008. Video z porovnania uvidíte čoskoro. Iba v krátkosti zhrniem, že priestorovo sa už Renault na Peugeot nechytá. Francúzsky lev je citeľne väčšie auto, nielen v druhom ale aj treťom rade sedadiel. Viac miesta majú pasažieri v pozdĺžnom smere aj na šírku. Grand Scénic je ale kompaktnejší, z čoho ťaží pri parkovaní a manévrovaní s meste. Viac sa mi páči aj jazdný komfort a celkovo ovládateľnosť Renaultu. Zvedavý som ešte na porovnanie dynamiky a spotreby motorov, ku ktorému sa ale dostanem až tento mesiac, keď si požičiam na test verziu s motorom 1.6 HDi. Na prvý porovnávací test som mal dvojliter. Pri porovnaní plne LED predných reflektorov po stránke funkčnosti a dosahu svetiel boli obe autá vyrovnané. Jediný rozdiel sme postrehli v naladení elektroniky, resp. senzorov prepínania medzi stretávacími a diaľkovými svetlami. Renault citlivejšie reaguje na zadné svetlá aj autá v protismere.

 

Technické parametre
motor 1,6 Energy dCi 160
zdvihový objem [cm3] 1598
výkon [kW/k] 118/160
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 360
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,7
nameraná spotreba [l/100 km] 6,0
objem batož. priestoru [l] 189-718-1901
cena modelu od [€] 28.790