Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb akbina Thumb akbina Thumb pristroje 300x161 Thumb parkovacka 263x300 Thumb kamion 650x338 Thumb lozko 150x150 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb skrink 150x150 Thumb priestor 150x150 Thumb stitok 300x264 Thumb stroje 300x201 Thumb 54471 large hlanv c3 a4tt Thumb 54470 large stroje Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 54469 large stitok Thumb 54468 large skrink Thumb 54467 large pristroje Thumb 54466 large priestor Thumb 54465 large parkovacka Thumb 54464 large lozko Thumb 54463 large kamion Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 54462 large hlanv c3 a4 Thumb 54461 large akbina

Renault Trucks predviedol rad T

Jedno vozidlo s modulárnou konštrukciou pokryje potreby zákazníkov v celom sektore diaľkovej prepravy. To je podstata konceptu, ktorý reprezentuje nový modelový rad T od Renault Trucks.

Homogénna ponuka označená písmenom T spája efektívnosť a nízku spotrebu modelu Premium Long Distance s pohodlím legendárneho Renaulta Magnum (mimochodom, 26. júna vyexpedovali posledné dva exempláre z tohto radu, ktorý sa vyrábal od roku 1990). Premiéru za volantom novinky pre segment diaľkovej kamiónovej dopravy som absolvoval v rámci medzinárodnej prezentácie vo francúzskej Normandii.

Kabína aj pre obrov

Komfortné pracovisko a praktické riešenie interiéru – to sú kľúčové aspekty z pohľadu vodiča v diaľkovej doprave. Rad T ponúka štyri veľkosti kabíny: Krátku (Day Cab), predĺženú (Day & Night Cab), predĺženú so zvýšenou strechou (Sleeper Cab) a predĺženú so zvýšenou strechou a rovnou podlahou (High Sleeper Cab). V prvých troch tunel motora vyčnieva nad podlahu 200 mm, variant High Sleeper má rovnú podlahu a vnútornú výšku 2136 mm. Už základná kabína je väčšia ako Premium Long Distance a najväčší variant dosahuje parametre Magnuma. Prvú skúsenosť z jazdy mi sprostredkoval model T 520.18 HighCab 4×2. Spacia verzia s vysokou strechou ponúka maximum vnútorného priestoru v tomto modelovom rade, dve lôžka a rovnú podlahu. Jediná z kvarteta nových kabín má štyri schodíky, ale nastupuje sa komfortne: Dvere sa dajú otvoriť takmer do pravého uhla (85º) a schodíky s protišmykovým povrchom sú osvetlené. Spodný je 390 mm nad zemou a ďalšie pekne v príjemnom rozstupe 340, 292, 292 a 325 mm. Podlaha tejto verzie je cca 1,65 metra nad zemou a keď sa posadíte za volant, výhľad do sveta je kráľovský.

akbina

Luxusná verzia pracoviska vodiča so sedadlom aj s volantom potiahnutým hnedou kožou.

Sila i komfort

Ťahač T 520, s ktorým som jazdil, mal 382-kilowattový motor (512 k) s krútiacim momentom 2550 Nm v rozsahu otáčok 1050 – 1400 min-1, a tak v rovinatej alebo iba mierne zvlnenej krajine celková hmotnosť súpravy 44 ton nebola pre neho žiaden problém. Na atraktívnej trase z fabriky Renault Trucks vo Blainville- sur-Orne k piesočnatým plážam na pobreží Atlantiku sa striedali rôzne druhy komunikácií – aj kúsok diaľnice, no prevládali regionálne a vidiecke cesty s množstvom kruhových objazdov, ktoré nie sú veľmi dimenzované pre ťahače s návesmi. Vlastne nebola to trasa typická pre diaľkovú kamiónovú dopravu, no na druhej strane v takýchto podmienkach mohli ťahače predviesť pružnosť motorov, ukázať, ako hladko preraďuje Optidriver a že za volantom má vodič výborný prehľad o situácii vpredu i okolo vozidla. Bol som prekvapený – príjemne, že nové sedadlá pre Renault Trucks navrhla firma RECARO, výrobca, ktorého automaticky spájam s automobilovým športom. Pre jednotlivé modelové rady je vyvinutých 60 verzií. Anatomické tvarované sedadlo vodiča v predvádzacom ťahači bolo všemožne nastaviteľné, v luxusnom vyhotovení môže byť vyhrievané, vetrané, dá sa regulovať tuhosť bedrovej opierky aj bokov operadla. Vysoká úroveň komfortu. Po posunutí sedadla do krajnej zadnej polohy dosiahne priestor pre nohy dĺžku 980 mm, čo by malo stačiť aj skutočným dlháňom.

pristrojeparkovacka

Prehľadný 7-palcový displej s voliteľným menu. Elektronická parkovacia brzda je umiestnená poruke na prístrojovej doske.

Volant sa nastavuje nielen v pozdĺžnej a vo zvislej osi, ale pre ideálnu pozíciu si doladíte ešte aj uhol sklonu venca. Prístroje sú prehľadné, ovládače poruke… Netradičným prvkom je elektronická parkovacia brzda. Uvoľní sa po šliapnutí na pedál akcelerátora, automaticky sa aktivuje vždy po zastavení. Šoférom sú k dispozícii tri módy jazdy: Priorita čo najmenšej spotreby paliva alebo kompromis medzi dobrou spotrebou a rýchlosťou alebo stabilné tempo. Pohonná sústava pracuje v tandeme so systémom Optiroll, ktorý pri vhodných podmienkach umožňuje kontrolovanú jazdu na voľnobeh. Do výbavy nových truckov Renault Trucks patria automatické stierače a automatické zapínanie reflektorov aj svetlá do zákrut. Ponuka asistenčných systémov obsahuje varovanie pri mimovoľnom vybočení z jazdného pruhu a adaptívny tempomat. Samozrejmosťou je elektronicky ovládaný brzdový systém so všetkými aktuálnymi funkciami pre maximálnu aktívnu bezpečnosť.

Euro VI bez EGR

Pri vývoji nových motorov DTI 11 a DTI 13 Euro VI vychádzal Renault Trucks z mechanických základov motorov Euro V. Modifikované boli na viac než 50 % a majú úplne novú riadiacu jednotku. Výrobca optimalizoval technológiu SCR – teraz systém dosahuje lepší výkon pri katalytickej redukcii a tým aj účinné znižovanie emisií NOx. Súčasťou systému dodatočnej úpravy výfukových plynov je aj filter pevných častíc. Šesťvalec s objemom 11 litrov má tri výkonové varianty (380, 430 a 460 k, krútiaci moment 1800, 2050 a 2200 Nm) a využíva systém common-rail. Pri 13-litrových motoroch ostalo zachované vstrekovanie elektronicky riadenými čerpadlovými vstrekovačmi, ponuka obsahuje tri modifikácie s výkonom 440, 480 a 520 k (1800, 2400 a 2550 Nm). Pri motoroch DTI 11 a DTI 13 sa Renault Trucks rozhodol nepoužívať chladenú recirkuláciu výfukových plynov EGR. Emisnú normu Euro VI plní aplikovaním vlastného systému pre spätné nasávanie výfukových plynov, ktoré podporuje aj rýchle zahriatie motora. V určitých pracovných režimoch sa zvýšenie teploty dá dosiahnuť tiež pomocou klapky výfuku – jej prostredníctvom možno meniť hodnotu protitlaku a tým výrazne zvyšovať teplotu motora. Výsledkom je vysoká účinnosť spaľovania a efektívnejšie systémy redukovania škodlivín vo výfukových plynoch, ktoré k optimálnej činnosti potrebujú vysoké teploty. V súlade s trendom nielen v diaľkovej doprave aj Renault Trucks dodáva štandardne automatizovanú 12-stupňovú prevodovku. Jeho systém Optidriver má vylepšený softvér preraďovania, pribudol nový pracovný režim Fuel Eco a úsporný tempomat Eco Cruise Control, pri ktorom prioritou v stratégii preraďovania prevodových stupňov je úspora paliva. Manuálne ovládaná 14-stupňová prevodovka sa dodáva ako voliteľný prvok. Odľahčovacie brzdové systémy sú tri: Výfuková brzda, systém Optibrake, resp. Opribrake+, ktoré podľa verzie motora majú výkon od 203 až po 414 kW a hydraulický retardér Voith s brzdiacim výkonom až 450 kW (604 k).

kamion

Lepšia aerodynamika – lepšia spotreba

Hoci motor, vlastne celý pohonný reťazec, má rozhodujúci vplyv na hospodárnosť prevádzky, aerodynamika kabíny k nej tiež prispieva. A tak dizajnéri spravili vcelku radikálny kroky smerom k lepšiemu obtekaniu vzduchu: Kabína má lichobežníkový tvar – vpredu je široká 2,35 metra a vzadu takmer 2,50 m, ale hlavne čelné sklo naklonili o 12º dozadu. Za obeť síce padlo trocha vnútorného priestoru vpredu pod strechou, zato koeficient aerodynamického odporu Cx je lepší o 12 %. V praxi sa to prejaví o 5 % nižšou spotrebou paliva v porovnaní s predchádzajúcou generáciou vozidiel.

lozkoskrinkpriestor

Spodný matrac má dĺžku 2018 mm a maximálnu šírku 791 mm. V hornom lôžku je integrovaný rebrík. Defilé skriniek nad čelným sklom. Odkladací priestor pod lôžkom je prístupný zvonka aj znútra kabíny.

Rad T vylepšil aj produktivitu predchodcov – môže ťahať súpravu s celkovou hmotnosťou až do 60 ton a pre diaľkové jazdy sa dajú objednať palivové nádrže s kapacitou 1475 litrov. Keď sa po šichte pohodlne vystriete na lôžko, máte poruke diaľkové ovládanie rádia, vnútorného osvetlenia, kúrenia i klimatizácie, zámkov dverí, okien aj vetracieho poklopu v streche. Múdro vymyslené sú závesy, ktoré dobre zatemnia interiér, ak sa vodič potrebuje vyspať cez deň, a navyše reflexný materiál na vonkajšej strane odráža slnečné lúče, takže kabína sa počas parkovania menej prehrieva. Šťastnú cestu!

Podpísané výrobcom

stitokOriginálnym štylistickým detailom na kabíne je „výrobný štítok“ s označením produktu (typ, konfigurácia) a na voľné miesto si zákazník môže nechať vygravírovať napríklad meno vodiča, názov firmy a pod. Tento prvok dopĺňa logo na maske chladiča a podľa neho sa dajú vozidlá ihneď identifikovať aj zboku. „Inšpirácia pochádza z priemyselných strojov – výrobný štítok nesie charakteristiku produktu, v tomto prípade trucku, ale je tiež zárukou kvality. Môžeme to poňať ako pečiatku od Renault Trucks, ktorou podpísal výrobok,“ vysvetľuje Hervé Bertrand, šéfdizajnér Renault Trucks.

Špičkové výrobné technológie

strojeRenault Trucks, ktorý je súčasťou Volvo Group, počas siedmich rokov dostal na projekt kompletne novej produktovej palety injekciu vo výške 2 miliardy eur. Modernizáciou prešli aj výrobné linky vo fabrikách v Lyone, Blainville-sur-Orne a Bourg-en-Bresse. V rámci programu sme absolvovali exkurziu v závode Blainville. Najväčšia továreň v severnej Normandii s 2100 zamestnancami a bohatým know-how (prvé nákladné vozidlá tu vyrobili už roku 1965) okrem produkcie truckov distribučného radu D vyrába aj kabíny pre všetky ostatné modely Renault Trucks. A tiež pre Volvo a DAF. Niekoľko zaujímavostí z výroby kabín ilustruje, aká sofistikovaná a neraz doslova hodinársky presná je dnes výroba nákladných vozidiel: Kabína pozostáva priemerne z 210 rôznych dielcov, ktoré spája do pevného celku cca 3000 bodových zvarov a 24 metrov špeciálneho lepidla. V automatizovanej zvarovni pracuje 150 robotov. Aj čelné sklo vkladá a prilepuje robot – na milimeter presnými pohybmi, ktoré riadia malé kamery. Na kompletizovaní kabíny sa tiež podieľa najmodernejšia technológia, napríklad kompletnú strechu už aj s čalúnením „posadia“ na miesto s využitím kamery a lasera s presnosťou na 0,5 mm. Investícia do tejto časti továrne bola 39 mil. €. Náklady na modernú lakovňu dosiahli za 5 rokov sumu 38,5 mil. €. Pracuje v nej 24 robotov, 75 % kabín je lakovaných vodou riediteľnými farbami. Klienti si môžu vyberať z 3000 farieb. Závod v Blainville-sur-Orne vyrobil vlani 51.000 kabín.