Vw limited 1140x190  1
Thumb peugeot rifter 30 5bd04c75603a8 Thumb peugeot rifter 12 5bd04c74b3947 Thumb peugeot rifter 10 5bd04c7482a67 Thumb peugeot rifter 20 5bd04c74dfab2 Thumb lexus es 2018 odb Thumb hyundai nexo 2018 po Thumb mazda 6 2018 odb Thumb hyundai nexo 2018 fw Thumb mercedes benz a class 2018 po

Rifter, Berlingo a Combo prišli v crash-testoch o jednu hviezdičku

Výhradám sa tentoraz nevyhli ani "päťhviezdičkové" autá.

Bruselská organizácia Euro NCAP pravidelne hodnotí bezpečnosť automobilových noviniek na európskom trhu.

Čelný náraz do deformovateľnej prekážky s čiastočným a plným prekrytím (pri rýchlosti 64, resp. 50 km/h), bočný stret s deformovateľnou prekážkou a stĺpom (50, 32 km/h), test ochrany krčnej chrbtice pri náraze zozadu, ochrana chodcov a asistenčné systémy sa podpisujú pod finálne hodnotenie, vyjadrené hviezdičkami.

Medzi päticou aktuálne hodnotených modelov boli aj trojičky Citroen Berlingo, Opel Combo, Peugeot Rifter. Bariérové skúšky podstúpil iba Peugeot, no keďže ide o konštrukčne spriaznených súrodencov, dosiahnuté výsledky sa vzťahujú na všetky tri autá.

Hneď na úvod môžeme povedať, že plný počet hviezd rodinným dodávkam unikol najmä pre slabšie fungujúci systém autonómneho núdzového brzdenia. Elektronika je účinná pri nižších rýchlostiach, čo pomáha vyhnúť sa drobným kolíziám v meste. Rozpoznávanie áut funguje dobre, horšie je to s chodcami a cyklistami.

Čelný náraz s čiastočným prekrytím dopadol lepšie pre šoféra ako spolujazdca. Ochrana hrudníka bola pri spolujazdcovi ohodnotená ako marginálna, čo v škole znamená "na trojku". Všetky časti šoférovho tela sú podľa Euro NCAP chránené dobre alebo primerane (v škole na jednotku, resp. na dvojku).

Čelný náraz s plným prekrytím ukázal dobrú ochranu spolujazdca a marginálnu ochranu šoférovho hrudníka. Oba typy bočných nárazov zvládol Rifter bez zaváhania. Najvyššiu známku získali sedadlá v prvom a druhom rade za príkladnú ochranu krčnej chrbtice v prípade, že do Peugeotu zozadu narazí iné vozidlo. Tretí rad testovaný nebol, komisári mu však vytkli chýbajúce upozornenie na nezapnutý bezpečnostný pás.

Pri sledovaní ochrany detí sa meria veľkosť síl pôsobiacich na figuríny rôznych veľkostí, uložené v detských sedačkách. Rifter dostal zníženú známku za vyššie sily pôsobiace na krk šesťročného dieťaťa pri čelnom náraze. V ostatných disciplínach sa ochrana šesť- a desaťročného dieťaťa zaobišli bez výhrad. Komisári upozornili, že kotvy Isofix pre prostredné sedadlo v druhom rade sú dostupné iba v niektorých krajinách. Tretí rad sedadiel podľa Euro NCAP nie je vhodný na prevoz detí v detských sedačkách.

Peugeot Rifter - a virtuálne aj jeho súrodenci Citroen Berlingo a Opel Combo - získali v celkovom účtovaní štyri hviezdičky.

Plný počet päť hviezd sa ušiel ostatným štyrom testovaným vozidlám. Prakticky bez zaváhania prešiel bariérovými skúškami Mercedes-Benz triedy A. Vodíkový Hyundai Nexo sa nevyhol kritike za slabú ochranu krčnej chrbtice zadných pasažierov v prípade, že doň zozadu narazí iné vozidlo.

Mazda6 a Lexus ES prekvapivo zopakovali rovnakú chybu. Figurína sediaca vzadu pri čelnom náraze podkĺzla pod bezpečnostný pás, čo v reálnom živote môže viesť k vážnym zraneniam. Oblasť panvy bola v oboch autách vyhodnotená ako nedostatočná, avšak na celkovom hodnotení sa zásadne neprejavila. 

  ochrana dospelých detí chodcov asist. systémy
Hyundai Nexo: ***** 94% 87% 67% 80%
Lexus ES: ***** 91% 87% 90% 77%
Mazda6: ***** 95% 91% 66% 73%
Mercedes-Benz A: ***** 96% 91% 92% 75%
Peugeot Rifter: **** 91% 81% 58% 68%