Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Šéf Stellantisu varuje európsky autopriemysel: "Ak sa v Európe nezasiahne, dôjde k strašnému boju"

Ak politici v Európe nenájdu odpoveď na rozmach čínskych automobiliek v Európe, dôjde k „strašnému boju“, povedal Tavares pre Automobilwoche na výstave CES 2023 v Las Vegas.

Carlos Tavares je jeden z ľudí súčasného automobilového sveta, ktorý si získava sympatie motoristickej verejnosti pre svoje priame a často veľmi trefné "poznámky" na margo dnešných problémov autopriemyslu. Európsky automobilový priemysel môže byť nútený výrazne znížiť svoju výrobnú kapacitu vzhľadom na rastúcu konkurenciu z Číny, povedal Tavares v jednom z najnovších rozhovorov, pričom dodal, že čínske automobilky v Európe expandujú s konkurencieschopnými vozidlami a agresívnou cenovou politikou.

Dnes už autá z Číny vôbec nepripomínajú tie spred 15 rokov. Po stránke technológií a remeselnej výroby sa dnes už dokážu vyrovnať tradičným automobilkám. A ak sme už pri tej technike, množstvo subdodávateľov známych automobiliek pochádza z Číny. Napr. najväčšim dodávateľom batérií elektrických áut je čínska firma CATL, ktorá dodáva batérie napr. aj pre niektoré modely VW rodiny ID.

"Cenový rozdiel medzi európskymi a čínskymi vozidlami je značný. Ak sa na súčasnej situácii nič nezmení, európski zákazníci zo strednej triedy budú čoraz viac siahať po čínskych autách. Kúpna sila mnohých ľudí v Európe citeľne klesá," hovorí Tavares. Tavaresove komentáre sa zhodujú s vyjadreniami generálneho riaditeľa Forvia Patricka Kollera, ktorý v Las Vegas povedal, že európski výrobcovia automobilov musia vyvinúť cenovo dostupné malé batériové elektrické vozidlá pre mestské použitie, inak budú v problémoch. Navyše, európska legislatíva podkopáva nohy "vlastným", pretože jej nastavenie škodí najmä domácim európskym značkám a aj kvôli tomu môžu starý kontinent "zaplaviť" lacné autá z Číny. To, že ide o veľký ekonomický problém, ktorý ohrozí množstvo pracovných miest asi dodávať netreba...

„Regulácia v Európe spôsobuje, že elektrické autá vyrobené v Európe sú asi o 40 % drahšie ako porovnateľné vozidlá vyrobené v Číne,“ povedal. Ak Európska únia nezmení súčasnú situáciu, automobilový priemysel v regióne postihne rovnaký osud ako európsky priemysel solárnych panelov, varoval Tavares. "Myslím, že tento film sme už videli. Je to veľmi pochmúrny scenár. Ale nemuselo by to tak byť." MG, BYD, Zeekr, a Nio patria medzi čínske automobilky, ktoré sa svojimi elektromobilmi zameriavajú na európskych spotrebiteľov.

Podľa Tavaresa sú dve cesty, ktorými by sa Európania mohli vydať. "Ak ponecháte európsky trh otvorený, potom nemáme na výber: musíme bojovať priamo s Číňanmi. A to platí pre celý hodnotový reťazec automobilového priemyslu." Následky by potom boli podľa neho značné. "To by nevyhnutne viedlo k nepopulárnym rozhodnutiam." Museli by sa znížiť kapacity a závody by sa premiestnili do ekonomicky priaznivejších lokalít. Ďalšou možnosťou je podľa Tavaresa „reindustrializácia“ Európy, prinavrátenie stratených odvetví a výrobných reťazcov. "V súčasnom kontexte, ak sa v Európskej únii nič neurobí, dôjde k hroznému boju," povedal CEO Stellantisu.