Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb slovensky autopriemysle autozurnal.com  1 Thumb slovensky autopriemysle autozurnal.com  2

Slovenský autopriemysel môže postihnúť veľká kríza

Sme krajinou, ktorá žije autopriemyslom. Okrem štyroch veľkých fabrík na výrobu áut poskytujú tisíce pracovných miest aj subdodávatelia dielov, ktorí zásobujú bratislavský Volkswagen, trnavský závod PSA, žilinskú Kiu a nitriansky Jaguar Land Rover. Automobilový priemysel sa na celkovej výrobe Slovenska podieľa 44 percentami a na vývoze 40 percentami. No nad slovenským autopriemyslom sa zbiehajú mračná. Čo je dôvodom?

Pamätám si, ako mal v roku 2018 Volkswagen na bratislavskom autosalóne vystavenú nielen svoju vtedajšiu pýchu, nový VW Touareg, ale prizval aj ľudí z personálneho oddelenia, ktorí aj na tomto podujatí hľadali nových zamestnancov. Prišlo mi to veľmi úsmevné, no vtedajšie pomery vo fabrike v Devínskej Novej Vsi som veľmi dobre poznal. Nábehy nových modelov a vysoká fluktuácia spôsobili vysoký dopyt po nových ľuďoch a tí zúfalo chýbali. Pred dvoma rokmi som písal články, ako Volkswagen potrebuje viac ako tisíc nových ľudí. No onedlho sa situácia rapídne zmenila... Dnes pripomína opak toho, čo VW Bratislava zažíval pred dvoma rokmi.


Aj vďaka obmedzeniu výroby je potrebný počet ľudí nižší. Prvým krokom bolo nenahrádzať prirodzenú fluktuáciu a ľudí, ktorí odišli z práce dobrovoľne. Agentúra Reuters však hovorí aj o priamom prepúšťaní, keď spomína montážnika Davida, ktorý patrí medzi 3000 ľudí, ktorí dostali výpoveď. 

Automobilový priemysel s neistou budúcnosťou

Čo je za tým, že sa situácia tak rýchlo zmenila? Automobilky majú v merítku konkurenciu lacnejších krajín juhovýchodnej Európy, presun k produkcii elektrických áut a globálne obchodné napätie. Aj to všetko pôsobí na slovenský autopriemysel a situácia sa pre nás môže veľmi rýchlo zmeniť k horšiemu. Ani automobilky to nemajú ľahké, nepomáhajú im v tom bruselskí "odborníci" a preto hľadajú možnosti, ako ušetriť. Mnohé sa v súčasnosti rozhodujú, kam umiestnia výrobu nových modelov a svoje výrobné linky. Zlé jazyky tvrdia, že fabrike VW Bratislava nepomohol ani štrajk spred dvoch rokov. Dovtedy interne vysoko hodnotený závod dostal nálepku ako "problémový". Z toho vyplýva menšia šanca dostať sa k výrobe nových modelov alebo celého modelového radu. Samotný Volkswagen zvažuje výstavbu nového závodu, pravdepodobne v Bulharsku, Srbsku alebo Turecku.

"Ak použijeme automobilovú metaforu, vidíme varovnú kontrolku, keď ešte nemusíme ísť s autom na generálnu opravu,“ povedal agentúre Reuters minister hospodárstva Peter Žiga. „V automobilovom sektore pracuje približne 300 000 ľudí. Ak by sa s nimi niečo stalo, bolo by to vážne,“ varuje Žiga. 

Slovenský autopriemysel na rázcestí

S cieľom posilniť automobilový priemysel, ktorý sa na celkovej výrobe Slovenska podieľa 44 percentami a na vývoze 40 percentami, schválila vláda dotácie na zvýšenie predaja elektrických áut a oznámila daňové úľavy až do výšky 200 % z čiastky investovanej do výskumu a vývoja. Súčasne však snahy o zvýšenie minimálnej mzdy a rastu príplatkov za nočné zmeny, znižujú konkurencieschop­nosť Slovenska, upozorňuje šéf Združenia automobilového priemyslu SR Ján Pribula.

„Považovalo sa to za samozrejmosť, že závody, ako je ten v Bratislave, budú pokračovať a vyrábať nové generácie modelov,“ povedal analytik LMC Automotive Carol Thomas. "To sa však už teraz predpokladať nedá. Podniky budú musieť nielen bojovať o nové modely, ale budú čeliť aj väčšej konkurencii pri udržaní novej generácie modelov, ktoré už vyrábajú.“ VW obmedzil výrobu v Bratislave a vrátil zamestnancov, ktorých si v roku 2016 požičal, maďarskej továrne Audi.

„Toto je dôležitý rok, keď sa rozhodne o budúcnosti slovenského závodu,“ povedal generálny riaditeľ firmy Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg. Dodal, že rozhodnutie sa očakáva do konca roka. „Zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku by mohlo zvýšiť atraktívnosť bratislavského závodu.“

Zdroj: Automotive News Europe

Advertisement