28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb 1m Thumb 3m Thumb 2m Thumb 5m Thumb 6m Thumb 7m 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 8m Thumb 11m Thumb 10m Thumb 9m Thumb 12m Thumb 13m

Štúdia Mazda Kai napovedá veľa o novej Trojke

Efektný prototyp naznačuje tvary budúceho sériového auta. Nová Mazda3 príde s revolučnou technikou pod kapotou.

Pred šiestimi rokmi Mazda uviedla do života technológiu Skyactiv a teraz ju čaká ďalšie revolučné obdobie. Na budúci rok uzrie svetlo sveta štvrtá generácia Mazdy3. Kompaktný hatchback vzniká na úplne novej platforme a dostane doposiaľ nevyrábaný typ spaľovacieho motora.

Veľa o vzhľade budúcej Trojky napovedá koncept Mazda Kai, vystavený na práve otvorenom autosalóne v Tokiu. Šéfdizajnér Ikuo Maeda sa opäť hecol a nakreslil nádherný hatchback, z ktorého priam srší dynamika.

Všimnite si výrazne klinovitý profil karosérie, ostrý "nos", typickú dlhú kapotu motora alebo masívne zadné stĺpiky. Nádherné sú široké blatníky, ale aj minimalistická svetelná technika, zostavená z diód.

Mazda Kai je trochu kratšia, nižšia a širšia ako súčasná Trojka. V porovnaní s ňou má o 50 milimetrov dlhší rázvor. 

V kabíne prototypu vidíme novú architektúru palubnej dosky. Výrazné horizontálne základné členenie zostalo zachované, ale zmizla obrazovka multimediálneho systému trčiaca do priestoru.

Širokouhlý displej je po novom úhľadne zakomponovaný do hornej časti palubnej dosky. Hneď vedľa sa nachádza digitálny prístrojový panel s tromi virtuálnymi okrúhlymi ukazovateľmi. Najväčší je v dynamicky ladenom aute už tradične otáčkomer.

Kokpit sa orientuje predovšetkým na šoféra a má mohutný stredový tunel. Na ňom popri "joysticku", slúžiacemu automatickej prevodovke, nájdeme aj ovládací panel klimatizácie a nový multifunkčný ovládač pre mutlimédiá či navigáciu.

Auto precítime zadkom

Mazda v tlačovej správe len jedinou vetou spomína novú generáciu benzínových motorov Skyactiv-X a platformu Skyactiv Vehicle. Pritom práve vďaka technológiám má byť nová Mazda3 revolučná.

Podľa doteraz zverejnených správ sa japonskí konštruktéri snažia o to, aby šofér dokázal zadkom maximálne precítiť správanie auta. Cieľom je, čo najrýchlejšie preniesť všetky vnemy k panve človeka. Mazda preto zmení ukotvenie sedadiel i sedadlá samotné - mali by intenzívnejšie obopnúť telo. Nová platforma bude opäť o čosi tuhšia. Auto ako také má byť výrazne lepšie odhlučnené.

Japonci sa rozhodne neboja ísť proti prúdu. Zatiaľ čo väčšina výrobcov presadzuje často až extrémne nízkoprofilové pneumatiky, Mazda testuje obutie s vyššou bočnicou, ktorá pomôže podvozku tlmiť nerovnosti. O dostatočne rýchle reakcie auta na pokyny volantom sa postará už spomínaná vyššia tuhosť karosérie, plus vylepšený systém G-Vectoring Control, známy zo súčasných modelov.

Vznetový motor napokon má aj sviečky

Keď Mazda na budúci rok predstaví sériovú Trojku, pod jej kapotou sa objavia známe benzínové a naftové motory radu Skyactiv. V horizonte asi dvoch rokov ponuku rozšíri alternatíva v podobe "vznetového agregátu, ktorý spaľuje benzín".

Cieľom je, zvýšiť tepelnú účinnosť benzínového agregátu a tým zlepšiť jeho hospodárnosť. Prvým krokom - predstaveným už v motoroch Skyactiv-G - bolo zvýšenie kompresného pomeru takmer na úroveň dieselových agregátov. Nový benzínový štvorvalec Skyactiv-X pridáva zvýšenie takzvaných tepelných kapacít, a to väčším podielom vzduchu v palivovej zmesi.

Dostatok vzduchu do valcov vháňa kompresor. Kým bežné prepĺňané motory pridávajú k väčšiemu množstvu nasávaného vzduchu adekvátne množstvo benzínu, Skyactiv-X podiel paliva nezvyšuje.

Nový motor pracuje s extrémne chudobnou zmesou, údajne až 36:1 (36 kilogramov vzduchu na jeden kilogram paliva). Takú zmes však klasická zapaľovacia sviečka buď nezapáli vôbec, alebo dochádza k nedokonalému horeniu. Predsa len, pomer 36:1 sa od stechiometrického pomeru 14,7:1 (tento pomer vzduchu a paliva označuje teoreticky dokonalé spálenie zmesi) zásadne líši.

Riešením malo byť prelomové zapaľovanie kompresiou. Motor by nepotreboval zapaľovacie sviečky, pretože zmes by sa vznietila iba prostredníctvom tlaku. Technológia HCCI (Homogenous Charge Compression Ignition) funguje na princípe nedokonalo premiešanej zmesi, v ktorej existujú body, kde je zmes bohatšia. Tieto body sa s rastúcim tlakom vznietia a zapália celú zmes.

Reálne skúšky odhalili, že zapaľovanie kompresiou je veľmi nepresné a využiteľné len v určitom pásme otáčok. Preto motor Skyactiv-X napokon dostal aj konvenčné zapaľovacie sviečky.

Sviečka však v tomto prípade nezapaľuje celú zmes, iba jej malú časť. Plameň postupne rastie a pôsobí proti pohybu piesta. Vo valci stúpa tlak i teplota, čím dochádza k zapáleniu zvyšku zmesi. Sviečka teda dáva len akýsi impulz a prevažná časť zmesi sa vznieti vďaka kompresii. 

Čo to znamená pre šoféra? Konštruktéri avizujú výrazne rýchlejšiu odozvu na zošliapnutie plynového pedála, vyšší krútiaci moment v porovnaní so súčasnými motoromi Skyactiv-G a samozrejme nižšiu spotrebu benzínu. Navyše, novinka má byť úsporná aj pri vyššom zaťažení.

Otáznikov okolo nového motora je ešte veľa. Každopádne Mazda ho chce ponúknuť ako alternatívu ku klasickému benzínovému a naftovému motoru. Štvrtou možnosťou bude hybrid alebo elektromobil, pretože nová podvozková platforma ráta aj s priestorom pre uloženie akumulátorov.

Advertisement