Thumb skoda superb 2024 spy Thumb skoda superb 2024 spy 1 Thumb skoda superb 2024 spy 2 Thumb content 230511 new generations of kodiaq and superb 5 4e6cb5a9 Thumb content 230511 new generations of kodiaq and superb 3 629354a4

Takto má vyzerať nová Škoda Superb 2024. Oficiálne sa ukáže na jeseň

Nový Superb bude mať svetovú premiéru na jeseň 2023. Pôjde o jednu z posledných limuzín strednej triedy na európskom trhu.

Na základne proporcií, vzhľadu a detailov maskovaných prototypov známi grafici prichádzajú s možnými podobami novinky bez maskovacej fólie. Grafik webu Kolesa dlhodobo "zoblieka" olepené prototypy a vysokou presnosťou sa triafa do následnej sériovej podoby. Takto má vyzerať nový Superb. Siluetou sa má podobať Octavii 4. generácie (aspoň v prípade karosérie liftback) a prevezme aj jej vzhľadové detaily, skombinované so znakmi elektrickej Škody Enyaq.

Superb 4. generácie nebude žiadnou revolúciou. Príde v čase, kedy značky všeobecne investujú masívne prostriedky do elektrických áut a navyše, stále ostane v tradičnej koži liftbacku a kombi. Preto musia pri vývoji šetriť financie, ktoré sú potrebné inde. Mnohé modely, medzi nimi aj hlavní konkurenti Superbu to už v klasickej strednej triede vzdali. Ak nebudeme brať do úvahy prémiové značky Audi/BMW/Mercedes-Benz, v strednej triede ostane v Európe na trhu v podobe limuzíny už len Mazda 6 a nový Superb. Nový Passat príde už len ako kombi.

Aj koncern si však vývoj novej generácie súrodencov VW Passat/Škoda Superb zjednodušil. Vývoj prebiehal spoločne, nový Passat tak bude mať k Superbu ešte bližšie než predtým. Príde len s karosériou kombi (Variant), zatiaľ čo Superb dorazí aj ako liftback. Na rozdiel od minulosti by mal nový Super a Passat zdieľať rovnakú hodnotu rázvoru osí kolies a niektoré vzhľadové detaily. Šepká sa dokonca aj o rovnakých bočných paneloch karosérie...

Očakávame, že Superb/Passat bude stáť na platforme MQB Evo, ktorú používajú VW Golf, Cupra Formentor, Škoda Octavia a pripravovaná tretia generácia Tiguanu. Platforma MQB Evo (podobne ako MQB A2) umožňuje nasadenie plug-in hybridného pohonu, ktorý bude jednou z motorizácií nového Superbu. Prím však budú hrať benzínové a naftové mild-hybridy v najnovšej evolúcii - motory TSI a TDI.

Pozrite si tiež: