Vw limited 1140x190  1
Thumb tatra dod   eskej arm de stovky vozidiel 2 Thumb tatra dod   eskej arm de stovky vozidiel 1

TATRA TRUCKS dodá českej armáde stovky vozidiel

Zástupcovia kopřivnickej automobilky TATRA TRUCKS a Ministerstva obrany ČR podpísali začiatkom septembra zákazku na 80 nákladných vozidiel TATRA FORCE s hákovými nakladačmi kontajnerov. Objednávka nadväzuje na predchádzajúci kontrakt, podľa ktorého TATRA TRUCKS dodá českej armáde 209 valníkov, tiež z modelového radu FORCE.

V zmysle najnovšej zmluvy TATRA TRUCKS vyrobí pre Armádu Českej republiky (AČR) flotilu 80 ťažkých truckov TATRA FORCE s konfiguráciou pohonu 8x8 s jednoramennými hákovými nakladačmi na prepravu typizovaných kontajnerov a plošín. Zákazku za viac než 1,2 miliardy korún (cca 49 miliónov eur) automobilka zrealizuje v rokoch 2023 a 2024. Ministerstvo obrany objednalo vozidlá prostredníctvom urgentného spôsobu zadania, ktorý je podľa zákona o verejných zákazkách využiteľný v prípade vojnových kríz a podobných mimoriadnych situácií. Tri desiatky vozidiel v rovnakom vyhotovení dodala TATRA TRUCKS českej armáde aj vlani.

„Najnovšia objednávka na 80 vozidiel TATRA FORCE 8x8 spolu so zmluvou z minulého týždňa na 209 ťažkých nákladných automobilov TATRA FORCE 6x6 vo vyhotovení valník za 1,9 miliardy korún bez DPH potvrdzujú, že česká armáda je pre našu spoločnosť jedným z hlavných a referenčných zákazníkov. Bez zveličovania sa dá povedať, že automobily TATRA sú symbolom AČR. Tvoria totiž vyše 90 percent jej logistických kapacít, ktoré treba v priebehu rokov obmieňať a dopĺňať. My sme tomu nápomocní,“ povedal Pavel Lazar, generálny riaditeľ TATRA TRUCKS. Kopřivnická automobilka dodá armáde 200 valníkov TATRA FORCE 6x6 ešte tento rok. Zostávajúcich 9 vyrobí v nasledujúcom roku, keď je naplánovaná aj produkcia 30 vozidiel TATRA FORCE 8x8 s hákovými nakladačmi. Zvyšných 50 kusov si AČR prevezme v roku 2024.

TATRA TRUCK splní tento rok aj významné vojenské objednávky zo zahraničia. „Na základe zmluvy z minulého roka vyvíjame v spolupráci so spoločnosťou DAF vozidlá radu CF Military s podvozkami TATRA 4x4 a 8x8 pre belgickú armádu. Následne DAF spolu s firmou Tatra Defence Vehicle dodá do Belgicka celkovo 879 logistických vojenských vozidiel s pohonom 4x4 a 8x8 a najmenej 9 ťažkých ťahačov návesov vo verzii 8x8. Pre Tatru je to jedna z najväčších vojenských objednávok vôbec a tiež zásadná referencia pre krajiny NATO v západnej Európe,“ doplnil informácie Petr Hendrych, obchodný riaditeľ TATRA TRUCKS. Aktuálne sa v Kopřivnici vyrábajú aj podvozky TATRA FORCE Euro 6 4x4 pre firmu Rosenbauer, ktorá v zmysle dohody uzavretej vlani dodá nemeckým ozbrojeným silám 77 hasičských, tzv. lesných špeciálov. Tento rok TATRA TRUCKS pokračuje v dodávkach rôznych verzií vozidiel pre ozbrojené sily Ukrajiny.

Nedávno si tatrovky našli cestu i do americkej armády. Pre spravovanie svojich vojenských výcvikových priestorov v Nemecku vypisuje US Army výberové konania na vozidlá na údržbu ciest a terénne práce. V jednom z tendrov v prvej polovici tohto roku uspel aj typ TATRA PHOENIX, a tak prvé dve vozidlá PHOENIX 6x6 už niekoľko mesiacov slúžia americkej armáde vo vojenskom výcvikovom priestore Grafenwöhr v Bavorsku. Podobne aj holandská armáda už dva roky využíva vo svojom testovacom a výcvikovom centre šesť vozidiel TATRA PHOENIX v špecifickom, tzv. holandskom vyhotovení s riaditeľnou zadnou nápravou so zvýšenou nosnosťou. Tieto trucky sa využívajú na výcvik armádnych vodičov, ale tiež na porovnávacie testy s ostatnými logistickými vozidlami holandskej armády.