Vw 10 2020 1140x190
Thumb mazda nvoe sestvalce 2021 Thumb mazda wankelov motor 2021 Thumb nove motory mazda

Toto sú nové motory Mazdy. Nechýba radový šesťvalec SkyActiv-X!

Mazda na spaľovacie motory nedá dopustiť. Na svetlo sveta sa dostala fotografia najnovších motorov hirošimskej značky a niektoré technické detaily. Poďme sa na ne pozrieť, čo sú zač.

Už dlhšie sa šepká, že nová Mazda 6 príde s úplne novou platformou s pohonom zadných kolies. Vo vrcholnej verzii sa má pod dlhú prednú kapotu zmestiť novovyvinutý radový šesťvalec, uložený pozdĺžne. A to nie len taký hocijaký, ale rovno s technológiou SkyActiv-X, ktorá spája princíp zážihoveho a vznetového motora do jedného celku a s 48V mild-hybridným systémom. Podľa magazínu Car And Driver do úvahy tiež pripadá, že Mazda vyvíja nový šesťvalec spolu s Toyotou, ktorá ho môže dokonca použiť v budúcich modeloch Lexus. Šepká sa, že agregát poskytne výkon na úrovni 257 kW (350 k).

Mazda chystá nové šesťvalce, štvorvalce a asi aj Wankelov motor

Okrem SkyActiv-X verzie, ktorá je akýmsi "hybridom" medzi zážihovým a vznetovým motorom chystajú Japonci aj čistokrvnú benzínovú SkyActiv-G a naftovú SkyActiv-D verziu šesťvalcového motora. Kvartálna správa Mazdy tiež hovorí o pohone všetkých kolies, ktorý bude so spaľovacími novinkami spolupracovať. Premiéra nových šesťvalcov príde s novou generáciou Mazdy 6, a to najneskôr koncom roka 2022.

Netešme sa však priskoro, vzťahy medzi výkonnejšími, viac ako štvorvalcovými spaľovacími motormi a európskym trhom sú napäté. Nové šesťvalce možno do Európy vôbec nedorazia... lebo emisie a spaľovacie motory... Na úvodnej fotke si však všimnite stredného zástupcu, ktorý má potešiť emisne hysterické trhy. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o plug-in hybridné srdce so základom v radovom štvorvalcovom spaľovacom motore, ktorý je uložený pozdĺžne.

Wankelov motor sa pravdepodobne vráti na scénu. Tentokrát "len" ako pomoc elektrickému pohonu.

To však nie je všetko. Mazdu nenecháva chladným ani nasadenie Wankelovho motora s rotačným piestom, ktorý je odznakom značky. Jeho vysokootáčkovému charakteru a rekordnému litrovému výkonu však doba praje už "len" vo forme generátora, ktorý bude vyrábať energiu pre elektrický pohon (z toho výraz "multi-electric technology"). Tak či tak, Mazda chystá veľké novinky a my len dúfame, že nám v Európe neostanú len omrvinky...