Kia 1140x190
Thumb lada niva bmw autozurnal.com 4 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 1 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 2 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 3 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 5 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 6 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 7 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 8 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 9 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 10 Thumb lada niva bmw autozurnal.com 11

Unikátna LADA Niva s motorom BMW driftuje na počkanie (VIDEO)

LADA Niva dostala techniku z BMW. Turbodieselový dvojliter dokáže kultový offroad vystreliť na stovku za 6 sekúnd. A to nie je všetko.

Nesmrteľná ikona ruského automobilového priemyslu a schopný offroad nie je tak úplne to pravé orechové pre úpravy a tuning pohonného reťazca. Zastaralý 1,7 l atmosférický benzínový motor v sebe veľký potenciál neskrýva, to isté môžeme povedať o mechanicky odolnom podvozku, ktorého revírom je terén a nie špičkové jazdné vlastnosti alebo rýchla jazda na hrane. Práve to však lákalo ruského úpravcu No Name Expert, špecializujúceho sa na tuning áut značky BMW, ktorý sa s Nivou náramne vyhral.

Pod prednú kapotu nasťahoval turbodieselový štvorvalcový dvojliter BMW N47D20 so vstrekovaním common-rail, ktorý nemecká značka vyrábala v niekoľkých výkonových verziách od 85 kW až po 160 kW. Mimochodom, ide o neslávne známy motor BMW, ktorý sa preslávil častým zlyhaním rozvodového mechanizmu s málo odolnou reťazou. Po "swape" a úprave roztáča zadné kolesá Nivy silou približne 184 kW (250 k). Okrem toho, že ikonický ofrroad dostal krídla a s motorom BMW zrýchľuje na stovku za 6 sekúnd, No Name Expert chváli tiež úspornosť pohonu. Tandem motoru tvorí 6-stupňová automatická meničová prevodovka ZF, taktiež pôvodom z BMW.

Prečítajte si tiež:

Nová Lada Niva 2021 je oficiálne tu! Pod kabátom má overenú techniku

Spolu s nasadením techniky BMW pribudli v interiéri ďalšie prvky bavorskej značky, ako napr. štartovacie tlačidlo, sedadlá, M-kový športový volant s hrubým vencom, typický bavorácky volič prevodovky a dokonca aj infotainment s centrálnym displejom a otočným ovládačom iDrive! Niva z fabriky nikdy takto vybavený nevyšla, nechýba jej dokonca dvojzónová automatická klimatizácia. 

Aby takto upravená Niva nebola len "premotorovaná" beštia a zvládala aj zatáčať, No Name Expert kompletne prepracovali podvozok. Neprekvapí, že zadná náprava pochádza opäť z BMW, tentokrát z kombi BMW radu 5 (E61). Sebavedomý celok stojí na unikátnych 20-palcových kolesách, obutých do zimných pneumatík s hrotmi. A to je predzvesťou, že tento kus často jazdí v snehu a na ľade. To, ako "BMW Niva" driftuje, si môžete pozrieť na videu  v čase 14:15: