Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 1 Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 4 Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 3 Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 2 Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 5 Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 6 Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 7 Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 8 Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 9 Thumb elektromobil volvo xc40 autozurnal.com 10

Volvo postupne odhaľuje elektrické XC40

Švédska značka nám prináša informácie o chystanej veľkej novinke po častiach. Minule sme vám priniesli informácie o konštrukcii elektrického Volva XC40. Teraz poznáme ďalšie detaily.

Prečítajte si tiež: 
Elektrické Volvo XC40 už onedlho ako prvý elektromobil značky


Prvým elektromobilom Volvo bude obľúbené kompaktné SUV XC40. Oficiálne nám ho švédska značka predstaví už 16. októbra, no ešte predtým nám postupne servíruje nové informácie. Volvo tvrdí, že ku elektrickému XC40 sa mimoriadne hodí heslo "menej je niekedy viac". 

Elektrické Volvo XC40 s kufrom navyše

Keďže elektrické auto nemá spaľovací motor pod prednou nápravou, nepotrebuje výfuky alebo nasávací otvor v mriežke chladiča, jeho dizajn môže byť čistejší a uvoľní dizajnérom ruky k väčšej kreativite. Navyše, podľa značky si prilepší aj praktická schránka. V tlačovej správe sa spomína, že elektrické Volvo XC40 ponúkne pod prednou kapotou batožinový priestor s objemom 30 l. Skôr ako kufor by som ho nazval odkladacím priestorom navyše a aj keď nejde o "veľkú vec", schránka pre drobnosti navyše poteší.   


„Korene škandinávskeho dizajnu vychádzajú z vizuálnej čistoty a menšieho počtu prvkov. Model XC40 je toho dobrým príkladom,“ povedal Robin Page, vedúci dizajnu spoločnosti Volvo Cars. „Má odvážny, okamžite rozpoznateľný dizajn, pritom v čisto elektrickej verzii je teraz elegantnejší a modernejší. Bez mriežky chladiča sme vytvorili ešte čistejšiu a modernejšiu prednú časť. Bez koncoviek výfuku platí to isté aj pre zadnú časť. Toto je prístup, ktorý budeme pri pokračujúcej elektrifikácii skúmať stále viac.“

Volvo zverejnilo prvú skicu prednej časti elektromobilu XC40. Predná mriežka je zakrytá, keďže elektrický pohon nepotrebuje na chladenie toľko vzduchu ako klasický spaľovací motor. Do mriežky elegantne zakomponovali snímače pre novú platformu ADAS (pokročilé asistenčné systémy vodiča).


Keďže Volvo XC40 zaujme štýlovým dizajnom, kupujúci si budú môcť prispôsobiť elektrický model XC40 ôsmymi farbami exteriéru, vrátane úplne novej zelenej metalickej farby Sage Green. Čierna kontrastná strecha je súčasťou štandardnej výbavy. Elektrické Volvo XC40 dostane aj dva nové 19“ a 20“ typy diskov kolies.

V interiéri nájdeme úplne nové rozhranie vodiča špeciálne navrhnuté pre elektromobily. Vodič môže sledovať aktuálne a dôležité informácie, napríklad stav akumulátora. Balík dizajnových prvkov interiéru obsahuje športové prvky na zvýraznenie špecifického štýlu, ako aj koberce vyrobené z recyklovaných materiálov.