Aké budú ceny benzínu a nafty? V hre je rast aj pokles

Ceny ropy v minulom týždni klesali, a to práve kvôli tvrdým opatreniam štátov kvôli koronavírusu v mnohých častiach sveta. Prísne opatrenia tlačia ceny ropy nadol, keďže negatívne ovplyvňujú dopyt po čiernom zlate. Ďalší pokles ceny ropy môže vyvolať zvýšená ťažba ropy v Líbyi na 300 000 barelov denne.

Vďaka dosiahnutému prímeriu sa ťažba ropy obnovila. V ropnom poli El Sharara ťažia momentálne 40 000 barelov denne, no vzrásť môže až na 300 000 barelov denne. Investičná spoločnosť JP Morgan predpovedá, že produkcia ropy v Líbyi sa môže na jar 2021 vrátiť na úroveň 1 miliónov barelov denne. To stlačí cenu ropy opäť nadol. Z dlhodobého hľadiska tak z klesajúcej ceny ropy môžu motoristi ťažiť na čerpacích staniciach. Ceny palív by mali nasledovať pád cien ropy, benzín a naftu by sme mali tankovať lacnejšie.

Odporúčame:

POROVNANIE: Koľko stojí údržba malého auta?

No nie hneď, v najbližších týždňoch sa analytici prikláňajú skôr k rastu cien palív, a to na základe vývoja ich cien na burze v Rotterdame. Z pohľadu palív je burza v Rotterdame najdôležitejšou v Európe. V priebehu dvoch až troch týždňov sa na Slovensku očakáva nárast od 1 do 2 centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa.

Priemerné ceny palív počas minulého týždňa zaznamenali rast len pri benzíne, a to o 0,3 centu za liter. Motorová nafta, CNG a LPG sa držali na rovnakej hranici ako týždeň predtým. Vývoj priemerných cien benzínu a nafty na Slovensku si môžete pozrieť na stránkach štatistického úradu. 

Záver je taký, že z krátkodobého hľadiska nás čaká len mierne zdraženie palív, dlhodobejší výhľad však ponúka priestor pre výraznejší pokles, a to vďaka poklesu cien ropy.