Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb lsc4010 Thumb detail es300h sonictitanium 0003 Thumb customizemode 1 Thumb cr v hybrid  25 Thumb lexus lc500h detail 015

Ako jazdiť s hybridom? Tu je 5 pravidiel ekonomickej jazdy

Hybridná technológia je už roky viac ako len kuriozitou a umožňuje vodičom na celom svete šetriť palivo. Hybridné autá sú šetrnejšie k životnému prostrediu aj k peňaženke.  Preto je dobré vedieť, ako čo najlepšie využiť ich potenciál a jazdiť nimi ešte hospodárnejšie.

Moderné hybridy nevyžadujú špeciálne znalosti ani návyky pre ekonomickú jazdu. Prispôsobia sa štýlu jazdy vodiča a s energiou hospodária inteligentne. To však neznamená, že štýl jazdy je pre konečnú spotrebu paliva úplne irelevantný. Tu je päť tipov, ktoré vám pomôžu jazdiť s hybridom ešte úspornejšie. 

Nebojte sa dynamicky zrýchľovať

Dynamické zrýchlenie na určitú (samozrejme predpísanú) rýchlosť a pustenie plynového pedála vo chvíli, keď ju dosiahneme, umožní naplno využiť účinnosť hybridného systému. Samozrejme, auto spotrebuje viac paliva a energie, ak plyn stlačíte silnejšie, ale akcelerácia bude trvať kratší čas a na kratšiu vzdialenosť. To má za následok nižšiu celkovú priemernú spotrebu a v hybridných autách Lexus a Toyota vám pritom pomôže bezstupňová prevodovka e-CVT, ktorá prispôsobuje otáčky motora tak, aby vždy pracoval v optimálnom rozsahu. Podobne sa správa aj plne hybridný pohon Hondy, ktorý síce žiadnu e-CVT prevodovku nemá (funguje cez stály prevod), no spaľovací motor ako generátor funguje taktiež pri optimálnych otáčkach. 

Predvídajte

Pri jazde je dobré pozerať sa ďaleko pred seba a predvídať, čo sa udeje na ceste.  Pohyby iných vodičov, zmeny svetiel, blížiace sa obmedzenia a prechody pre chodcov. Všetko to, čo by nás mohlo prinútiť brzdiť, treba predvídať dopredu. Vďaka tomu môžeme brzdenie naplánovať tak, aby sme z tohto manévru získali čo najviac energie. Hybridným autom, na rozdiel od konvenčného spaľovacieho, by sme mali brzdiť dlhší čas a s menšou silou. V tom prípade nenútime klasický mechanciký brzdový systém do práce a úlohu brzdy preberá elektromotor, ktorý sa premieňa na generátor, rekuperujúci energiu. Tá sa potom ukladá do batérií a znova použije na zrýchľovanie. Stačí trochu plánovania, aby ste príliš intenzívne nebrzdili a nemrhali cennou energiou. 

Pokračujte na ďalšej stránke článku.