Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb 71r Thumb 74r Thumb 73r Thumb 72r Thumb 75r Thumb sni mka obrazovky 2017 12 23 o 21.42.56 Etrc2024 1024x597 Thumb sni mka obrazovky 2017 12 23 o 21.43.04 Thumb sni mka obrazovky 2017 12 23 o 21.43.13 Thumb 76r Thumb 80r Thumb 77r Thumb 78r

Americké Sandero má nové zadné svetlá a zaujímavé motory

Renault Sandero a Logan sú dvojičkami populárnych Dacií. Francúzi ich predávajú tam, kde nepôsobí rumunská automobilka. Najmä v Južnej Amerike a v Rusku.

Malý hatchback a sedan s logom Renault na maske chladiča nemajú imidž lacných áut. Napríklad Sandero na niektorých trhoch zaskakuje za Clio. To je zároveň hlavný dôvod, prečo si Brazílčania a Argentínčania môžu kúpiť aj športovú verziu RS s atmosférickým benzínovým dvojlitrom.

Renault Sandero a Logan aktuálne podstúpili omladzovaciu kúru. Obrázky noviniek sa vďaka Národnému inštitútu priemyselného vlastníctva (INPI) objavili na verejnosti v predstihu.

Sandero dostalo výrazné dvojdielne koncové svetlá, podobné modelu Mégane. Inak sú dizajnové zmeny skôr kozmetického charakteru. Drobné úpravy zaznamenali aj predné svetlomety, maska chladiča alebo oba nárazníky.

Pohľad do vnútra zatiaľ nemáme, ale brazílske médiá avizujú kvalitnejšie materiály či pohodlnejšie sedadlá. Palubná doska Renaultu Sandero a Logan sa od Dacií líšila už pred omladzovacou kúrou. Má "serióznejšie" vyzerajúcu stredovú konzolu s obdĺžnikovými výduchmi kúrenia a za príplatok dokonca automatickú klimatizáciu.

Ak hľadáte zásadný rozdiel medzi Renaultom a Daciou, tak ho nájdete pod kapotou. Kým my si musíme vystačiť s benzínovými trojvalcami a turbodieselom 1,5 dCi, v Latinskej Amerike môžete siahnuť aj po štvorvalci 1,6 SCe (85 kW/115 k). Okrem benzínu, dokáže spaľovať palivo na báze etanolu, čo je miestna špecialita. Vrchol ponuky predstavuje už spomenutý atmosférický dvojliter (107 kW/145 k), vyhradený pre Sandero RS.

V Rusku je pre Sandero a Logan k dispozícii iba atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra. Zákazníci majú na výber z dvoch výkonových verzií - slabšia (60 kW/82 k) má dvojventilovú techniku, silnejšia (83 kW/113 k) štvorventilovú.

Aktuálna modernizácia na ponuke motorov nič nemení. Akurát v Južnej Amerike nepopulárnu robotizovanú prevodovku Easy-R nahrádza bezstupňové ústrojenstvo Xtronic CVT.

Čaká omladzovacia kúra aj Daciu Logan a Sandero? Podľa informácií Autožurnálu nie. Dacie prešli faceliftom vlani a najbližšie podstúpia až generačnú výmenu, ktorá príde v roku 2019.

Nástupca Thalie

Aby to nebolo také jednoduché, okrem Dacie Logan a Renaultu Logan, existuje ešte Renault Symbol. Tento malý sedan je určený výhradne pre Turecko. Ide o nástupcu kedysi aj u nás populárneho Renaultu Thalia, ktorý v Turecku poznali pod názvami Clio Symbol a Symbol. Súčasný Renault Symbol čerpá niektoré prvky od Dacie Logan, iné od Renaultu Logan. Ponuka motorov obsahuje atmosférický litrový trojvalec (55 kW/75 k) a turbodiesel 1,5 dCi (66 kW/90 k). Symbol môže mať vo výbave až 16-palcové zliatinové disky alebo automatickú klimatizáciu. Paradoxne, v Turecku pôsobí aj značka Dacia. Ponúka tam všetky svoje modely, okrem Loganu sedan.

Renault Sandero R.S. 2.0

Niet pochýb o tom, že malý hot hatch postavený na báze Sandera by zaujal aj v našich končinách. Atmosférický benzínový dvojliter pod jeho kapotou dosahuje výkon 107 kW/145 k (pri spaľovaní etanolu 110 kW/150 k) a spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Technici z divízie Renault Sport vo francúzskom Dieppe náležite upravili podvozok i brzdy. 1161 kilogramov vážiaci Renault Sandero R.S. 2.0 akceleruje z pokoja na stovku za 8,4 sekundy (pri spaľovaní etanolu za osem sekúnd) a vyvinie maximálnu rýchlosť 202 km/h. Šofér má k dispozícii tri stupne účinnosti stabilizačného systému. Kolesá sú 16 alebo 17-palcové, štandardne ich obúvajú do pneumatík Continental a Michelin. Ceny pri jednoduchom prepočte z brazílskych reálov podľa aktuálneho kurzu začínajú od 16 163 eur. Najlacnejšie "obyčajné" Sandero vychádza v prepočte na 11 157 eur.

Svetobežníci

Renault aktuálne vyrába modely Sandero a Logan v šiestich krajinách: v Rumunsku, Brazílii, v Rusku, Maroku, Alžírsku a v Kolumbii.