Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb img 5795 Thumb img 5789 Thumb img 5788 Thumb img 5790 Thumb img 5791 Thumb img 5792 Thumb img 5793 Thumb img 5794

ARC Bratislava začal v Dubai

Slovenský tím obsadil v prvých dvoch pretekoch Asian Le Mans Series 2023 na Autodrome Dubai 7. a 9. miesto.

V sobotu dopoludnia boli kvalifikácie, v ktorých ACO zaviedla nové pravidlá: zákaz ohrievania pneumatík a povinnosť pre tímy nasadiť do kvalifikácie bronzových jazdcov. Na studených pneumatikách je trať mimoriadne šmykľavá, na čo doplatil taliansky Porsche Team Dinamic, ktorého vozidlo zlikvidovalo nielen samotné auto, ale aj veľkú časť zvodidiel a preto bolo treba takmer 3 hodiny čakať na ich opravu.

Miro Konôpka vyjazdil 7. miesto na štartovom rošte oboch pretekov v osobnom rekorde na trati v Dubaji časom 1:51,9 min. Prvé preteky prebiehali podľa očakávania, Miro doviezol auto po prvom stinte na 5. mieste, ale v ďalšom sa Maďar László Tóth prepadol na 8. miesto. V poslednom stinte dokázal Nicolas Pino z Čile vrátiť auto späť na 7. miesto.

V nedeľňajších druhých pretekoch seriálu sa ARC Bratislava darilo menej. Nevychádzali  im najmä zastávky v boxoch, lebo riaditeľstvo vyslalo na trať Safety car práve v čase keď slovenská Oreca mala ísť tankovať. ARC muselo zastaviť dvakrát, pretože podľa pravidiel sa pri SC fáze môže natankovať len 8 l paliva. Na konci boxov svietila dlho červená, lebo sa čakalo na prejazd celého poľa vozidiel a ARC tak stratilo kolo a kleslo až na 17. miesto. Dobrou jazdou oboch juniorov sa dokázal tím dostať na 9. miesto v celkovom poradí.

Miro Konôpka zhodnotil preteky takto: "V Dubaji sme odviedli slušnú prácu, sme realisti. Prvé preteky boli pre nás úspešnejšie, v druhých som sa otočil už v prvej zákrute po štarte a bolo veľkým šťastím, že všetkých 42 áut idúcich za mnou ma dokázalo obísť. Prepracovať sa späť z posledného miesta stálo veľa času, preto 9. miesto je pre nás dobré. Štart na studených gumách je veľmi nebezpečný, hlavne, že organizátor ACO/FIA stále hovorí o bezpečnosti, ale takýmito predpismi bezpečnosť úplne popiera. Preto sa aj v pretekoch stali 2 veľké havárie a obe autá sú na odpis. Keďže je ale štartové pole plné, sotva nastanú nejaké zmeny."

Ázijská Le Mans Séria 2023 pokračuje budúci víkend dvoma ďalšími pretekmi v Abú Dhabí.