Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb audi active sphere Thumb a230527 medium Thumb a230528 medium Thumb a230521 medium Thumb a230537 medium Thumb a230530 medium Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb a230532 medium Thumb a230546 medium Thumb a230549 medium Thumb a230552 medium Thumb a230553 medium Thumb a230557 medium Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb a230559 medium Thumb a230560 medium Thumb a230566 medium Thumb a230563 medium Thumb a230567 medium Thumb a230570 medium Thumb a230575 medium Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb a230578 medium Thumb a230580 medium Thumb a230583 medium Thumb a230634 medium Thumb a230635 medium Thumb a230636 medium

Audi predstavuje štúdiu crossovera s elektrickým pohonom quattro

Štvrtá štúdia Sphere je tu. Značka so štyrmi kruhmi štúdiou Audi activesphere concept uzatvára kvarteto svojich štúdií radu Sphere. Po roadsteri Audi skysphere v roku 2021, limuzíne Audi grandsphere z toho istého roku a veľkopriestorovom vozidle Audi urbansphere v apríli 2022 má teraz premiéru štvordverové crossover-kupé s variabilnou koncepciou karosérie.

Elegantný automobil, dlhý 4,98 metra, predstavuje nielen športové vozidlo vyššej strednej triedy, ktorého zväčšená svetlá výška a veľké 22-palcové kolesá umožňujú jazdu aj mimo spevnených ciest. Splývajúca zadná časť karosérie Sportback štúdie Audi activesphere sa dá stlačením tlačidla transformovať na otvorené nákladnú plochu („Activeback“) – ideálnu na prepravu športového vybavenia ako elektrobicykle, lyže, snowboardy alebo výbava na vodné športy.

Pohon a podvozok ho predurčujú súčasne ako ideálny on- a offroader. Dá sa ovládať aktívne volantom a pedálmi a na želanie umožňuje aj možnosť autonómnej jazdy po ceste. Ako elegantné a súčasne dynamické kupé má klasické proporcie a línie. A za niekoľko sekúnd sa môže transformovať na pick-up. Na jeho nákladnú plochu za zmestia dokonca aj dva elektrobicykle.

S elektrickým pohonom a funkciou rýchleho nabíjania z technickej stavebnice PPE sa Audi activesphere zaraďuje do rodiny štúdií Sphere. S pohonom bez lokálnych emisií, s dojazdom vyše 600 km a – vďaka 800-voltovej technike – veľmi krátkym časom nabíjania kombinuje udržateľnosť s dynamikou a spôsobilosťou na dlhé jazdy najmodernejších elektrických automobilov.

Svojimi rozmermi sa Audi activesphere concept prezentuje ako zástupca vyššej strednej triedy. Má dĺžku 4,98 metra, šírku 2,07 metra a výšku 1,60  metra. Rázvor je s hodnotou 2,97 metra nanajvýš veľkorysý a zabezpečuje všetkým členom posádky veľký priestor na nohy. S tým súvisiace krátke previsy karosérie prispievajú k oveľa kompaktnejšiemu vzhľadu ako signalizujú hodnoty rozmerov. Audi activesphere concept pôsobí z každej perspektívy monoliticky, ako z jedného kusa.

Veľké 22-palcové kolesá a dynamický oblúk strechy vytvárajú výrazne športové proporcie. Objemné pneumatiky formátu 285/55 a zväčšená svetlá výška dokumentujú talent Audi activesphere pre jazdu v teréne. Disky kolies obsahujú pohyblivé segmenty, ktoré sa pri jazde v teréne otvoria pre optimálne chladenie bŕzd a pri jazde po ceste sa zatvoria pre optimálnu aerodynamiku. K nízkemu odporu vzduchu prispievajú aj elegantné kamery na predných dverách, nahrádzajúce vonkajšie spätné zrkadlá.

Variabilnú má Audi activesphere aj svetlú výšku, pneumatické pruženie ju umožňuje pre jazdu v teréne zvýšiť zo základnej úrovne 208 milimetrov o 40 milimetrov a o rovnakú hodnotu aj znížiť. Z toho pri rýchlej jazde po ceste profituje nízke ťažisko aj aerodynamika. Predný nájazdový uhol Audi activesphere je 18,9 stupňa, zadný výjazdový uhol 28,1 stupňa. Variabilná svetlá výška poukazuje na modely Audi vyššej strednej triedy a neskôr aj strednej triedy, ktoré si už od roku 2000 získali vernú rodinu nadšených fanúšikov – Audi allroad. Aj pri nich bol od prvej generácie štandardom podvozok s pneumatickým pružením a variabilnou svetlou výškou a ako typický dizajnový prvok vizuálne oddelené obklady blatníkov a spodnej časti karosérie s ochrannými nájazdovými štítmi v nárazníkoch. Rovnako typické pre všetky modely allroad bola karoséria typu Avant.

V architektúre priestoru interiéru  dominujú vertikálne a horizontálne plochy, ako aj pravé uhly. Horizontálne sú zóny interiéru farebne odlíšené od seba. Sedáky a obloženia dverí a predného panelu v teplom červenom odtieni Lava Red pri pohľade cez bočné okná zámerne kontrastujú s tmavým exteriérom. Nad a pod touto centrálnou zónou interiéru dominujú tmavé farby – čierna, antracitová a tmavosivá.

Štyri samostatné sedadlá sú zavesené na priebežnej vysokej stredovej konzole. Sedák, spodnú a hornú časť operadla dizajnéri vytvorili ako tri samostatné škrupiny, ktoré už na prvý pohľad signalizujú vynikajúce bočné vedenie tela. Vnútorný bočný diel škrupiny sedáka je v hornom zakončení vytvarovaný horizontálne ako lakťová opierka a leží na stredovej konzole. Sedadlá sa zdanlivo ľahko vznášajú v priestore a vytvárajú rovnováhu medzi automobilovou funkciou a eleganciou luxusného kresla.

Keď Audi activesphere concept jazdí v autonómnom režime, prístrojový panel, volant a pedále sa zasunú tak, že nie sú viditeľné. Pred vodičom sa otvorí priestor, ktorý siaha až po prednú časť karosérie Audi activesphere, a dokonca až za ňu. V zornom poli je zasklená maska Singleframe, cez ktorú majú vodič a spolujazdec pohľad na cestu pred vozidlom.

Nový systém, pomenovaný Audi dimensions, po prvý raz plynulo prepája fyzickú realitu a digitálnu sféru do nového sveta. Srdcom sú inovatívne okuliare pre kombinovanú realitu (Mixed Reality) – individuálne pre vodiča a každého pasažiera v kabíne. Okrem toho má užívateľ počas pobytu v Audi activesphere k dispozícii rozsiahly digitálny ekosystém.

V minulosti sa okuliare pre virtuálnu realitu (Virtual Reality) obmedzovali na zobrazovanie umelej reality bez vzťahu k reálnemu svetu. Neskôr sa však vyvinula technológia rozšírenej reality (Augmented Reality), pri ktorej sa do reálneho sveta prikladajú virtuálne obsahy. Ďalším krokom je technológia kombinovanej reality (Mixed Reality), pri ktorej sa virtuálny obsah zobrazuje trojrozmerne s priestorovou väzbou na reálny svet. 

Mixed Reality konkrétne znamená, že v Audi activesphere sa po prvý raz uplatnila nová generácia tejto technológie, ktorá dopĺňa rozšírenú realitu o dimenziu interakcie. Užívateľ teda vidí virtuálne detaily, ktoré spočiatku slúžia výlučne informácii. Keď užívateľ zaostrí svoje oči na tieto prvky a tým systému signalizuje záujem, zobrazia sa detailnejšie obsahy, ako pri manuálnom kliku, ktorý otvára nižšie úrovne menu. Aktívny stav interakčného prvku sa teda dosiahne keď užívateľ naň zaostrí pohľad a potom ho môže ovládať gestami.

Pri tom ruka užívateľa intuitívne sleduje pohľad s môže ovládať určité funkcie vozidla,  pričom užívateľské rozhranie – virtuálne zobrazenie v okuliaroch – v reálnom čase reaguje na zmeny ako konvenčný ovládací prvok. Zvlášť užívateľsky prívetivé je, že virtuálny ovládací prvok sa priblíži k užívateľovi, takže ten môže bez ohľadu na svoju polohu sedadla pohodlne dosiahnuť na ovládaciu plochu.

Užívateľ vidí ovládací prvok iba vtedy, keď ho potrebuje a môže ho ovládať rovnako intuitívne ako v analógovom svete. Dôležité je, že štúdia predstavuje odklon od tradičnej koncepcie ovládania s displejmi a fyzickými ovládacími prvkami. Namiesto toho sa ovládacie prvky zobrazujú vznášajúce sa v priestore pred funkčnými prvkami, ku ktorým patria. Napríklad ovládač klimatizácie sa zobrazí pred dýzou ventilácie, interaktívny prvok infotainmentu nad reproduktorom.

Platfroma PPE

Rovnako ako technicky príbuzné štúdie Audi grandsphere a Audi urbansphere môže aj Audi activesphere využiť tento modulárny systém, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s Porsche AG. Už v tomto roku budú predstavené prvé sériové modely Audi na báze PPE. Platforma je koncipovaná výlučne pre elektrický pohon s batériou a umožňuje naplno využiť všetky prednosti tejto technológie v oblasti jazdných vlastností, ekonomiky a využitia priestoru.

Centrálnym stavebným prvkom budúcej flotily modelov na báze PPE je modul batérie uložený v podlahe karosérie medzi nápravami, ktorý má v prípade štúdie Audi activesphere concept kapacitu približne 100 kWh elektrickej energie. Využitie celej šírky vozidla medzi nápravami umožňuje ploché rozloženie akumulátorovej batérie.

Pohon všetkých kolies quattro v prípade Audi activesphere concept zabezpečujú dva elektromotory – jeden na prednej a druhý na zadnej náprave. Spolu poskytujú systémový výkon 325 kW (442 k) a systémový maximálny krútiaci moment 720 Nm. Predné aj zadné kolesá majú päťprvkové závesy s pneumatickým pružením Audi adaptive air suspension a adaptívnymi tlmičmi pruženia.

Základom techniky pohonu všetkých budúcich modelov na báze PPE je 800-voltová technika. Rovnako ako už pri sériovom Audi e-tron GT quattro umožňuje dobiť batériu vo veľmi krátkom čase s výkonom až do 270 kW na rýchlonabíjacích staniciach s jednosmerným prúdom. Táto revolučná technika sa s platformou PPE po prvý raz dostáva do segmentu strednej a vyššej strednej triedy.

Technológia PPE umožňuje dosahovať časy nabíjania, ktoré sa približujú k bežným zastávkam na tankovanie pri automobiloch poháňaných spaľovacím motorom. Iba 10 minút stačí na dobitie elektrickej energie umožňujúcej dojazd vyše 300 kilometrov.

A za menej ako 25 minút sa dá úroveň nabitia batérie s kapacitou 100 kWh zvýšiť z 5 na 80 percent. Spolu s dojazdom vyše 600 kilometrov sa tak Audi activesphere hodí ako pohodlný cestovný automobil na dlhé trasy.