Vw 10 2020 1140x190

Audi vidí budúcnosť aj pre spaľovacie motory. S ich vývojom pokračuje

Trend pohonu áut budúcnosti je zreteľný, no Audi zároveň tvrdí, že ich spaľovacie motory posledné slovo ešte nepovedali. A to ani turbodiesele.

Napriek masívnemu (politickému) tlaku a všadeprítomnej elektrifikácii nás niektorí výrobcovia áut upozorňujú, že spaľovacie motory tu s nami ešte nejaký čas pobudnú. Jednou z nich je Audi. Markus Duesmann, jeden zo šéfov nemeckej automobilky pre Automotive News prezradil, že značka ešte stále investuje do vývoja spaľovacích motorov a v blízkej dobe sa na tom nič nezmení. Navyše, Duesmann pripomína dôležitú pozíciu naftových motorov, ktoré zákazníci ingolstadtskej značky stále obľubujú, aj keď v porovnaní s nedávnou minulosťou časť atraktivity stratili. Zároveň vyzdvihuje koncernové spaľovacie motory za hospodárnosť, ktorá patrí medzi to najlepšie na trhu. Audi tak v blízkej budúcnosti bude investovať nielen na poli módnej elektrifikácie, ale prinesie inovácie a aj v sektore tradičných motorov, spaľujúcich naftu a benzín. A nielen to, koncern VW vrátane Audi ponúka modely, spaľujúce stlačený zemný plyn (ako jeden z mála výrobcov) a priestor má aj vodíkový pohon. Na rozdiel od niektorých ostatných značiek, ktoré stavili všetko na elektrické vozidlá (Volvo) budú automobilky k riešeniu pohonov pristupovať odlišne.

Prečítajte si tiež:

Najlepší naftový motor v Audi a VW skončí

Duesmann tiež pripomenul, že koniec spaľovacích motorov bude nie technickým, ale politickým rozhodnutím. Zároveň je jasné, že nepôjde o jednotný krok všetkých častí sveta, ale o postupný odchod vzhľadom na politické, ekonomické a mnohé ďalšie faktory. Šéf vývoja Audi predpokladá, že poslednou baštou naftových motorov bude prekvapivo Európa, zatiaľ čo benzínové jednotky sa udržia najdlhšie na rozvojových trhoch. Z dlhodobého hľadiska je však trend jasný. Napriek tomu, že spaľovacie motory Audi (a koncernu VW ako takého) tu s nami ešte chvíľu pobudnú, ich úlohu postupne majoritne preberú elektromobily. Do roku 2025 chce Audi ponúkať až 20 elektrických modelov a misky váh sa postupne ešte viac naklonia na stranu čisto elektrických vozidiel. Uvidíme, ako to bude s alternatívnym pohonom na CNG, ktorý by mohol prežiť aj v časoch masívneho nástupu elektrických áut. 

Zdroj: motor1.com, autonews europe