Vw limited 1140x190  1
Thumb winner autobest 2019 Thumb berlingo et logo autobest 2019  1 Thumb 1539848190berlingo with logo Thumb opel combo autobest Thumb content peugeot rifter testdrive 0618tc049 Thumb 1226034 Thumb 1a Thumb 3a Thumb 2a Thumb 4a Thumb 5a Thumb 6a Thumb 7a Thumb 8a Thumb 9a Thumb 10a Thumb 11a Thumb 12a Thumb 13a Thumb 14a Thumb 15a Thumb 16a

AutoBest 2019: Najlepší pomer ceny a hodnoty majú trojičky skupiny PSA

Prvýkrát si prestížny titul vybojovali veľkopriestorové automobily, odvodené od úžitkových vozidiel.

Víťazmi osemnásteho ročníka ankety AutoBest sa v hlavnej kategórii "najlepšia kúpa roka 2019" stali trojičky Citroën Berlingo, Opel Combo, Peugeot Rifter. Podľa poroty zloženej z 31 motoristických novinárov, ponúkajú najlepší pomer ceny a pridanej hodnoty.

Organizácia AutoBest má aktuálne zástupcov až z 31 krajín Európy a pokrýva viac než 95 percent populácie starého kontinentu. V porote nechýba ani reprezentant Slovenska, v osobe šéfredaktora Autožurnálu Rudolfa Karpata.

Porota hlasuje na základe trinástich kritérií, medzi ktoré patrí spotreba paliva, jazdné vlastnosti, veľkosť servisnej siete, dostupnosť náhradných dielov, praktickosť a samozrejme cena konkrétneho modelu. Cieľom je vybrať najvýhodnejšiu kúpu pre „bežných zákazníkov“.

Poltucet áut, ktorý postúpil do finále, sa podrobil záverečným testom na talianskom okruhu Autodromo di Vairano, neďaleko Milána. Potom prišlo na rad hlasovanie.

Užitočné trojičky Citroën Berlingo, Opel Combo, Peugeot Rifter nazbierali 14 076 bodov a zvíťazili. Druhá priečka so ziskom 13 928 bodov patrí Fordu Focus. Iba o 82 bodov menej ako Focus dostala Toyota Corolla a obsadila tretiu priečku. Na ďalších pozíciách sa umiestnili: Kia Ceed, Citroën C4 Cactus a Dacia Duster.

"Je mi potešením zablahoželať vedeniu troch značiek koncernu PSA k zisku ocenenia Autobest 2019! Bol to náročný súboj s mnohými skvelými konkurentmi. Pokiaľ ide o rôzne typy karosérií a poháňacích jednotiek, išlo jednoznačne o najpestrejšiu súťaž za ostatné roky. Voľba vozidla typu "Ludo space" je odvážnym rozhodnutím. Potvrdzuje schopnosť poroty, odhaľovať nové trendy a európskemu spotrebiteľovi dáva skutočného sprievodcu pri nákupe áut zajtrajška," uviedol predseda poroty AutoBest, Ilia Seliktar.

"Prvýkrát v histórii máme viacnásobného víťaza," dodal Dan Vardie, zakladateľ a šéf organizácie AutoBest. "Osobne som rád, že porota sa rozhodla práve pre tento typ karosérie ako najlepšiu kúpu roka."

AutoBest zahŕňa okrem hlavnej kategórie, aj niekoľko vedľajších. Titul CompanyBest získala spoločnosť Aston Martin Lagonda, ktorá pod vedením Dr. Andyho Palmera a jeho tímu zaznamenala veľký reštart. Medzičasom priniesla niekoľko zaujímavých modelov a zvýšila zisk.

Cenu SafetyBest si zaslúžila automobilka Hyundai za inovatívny systém, schopný odhaliť "zabudnuté" dieťa alebo zviera na zadnom sedadle auta a predísť tragédii. Titul SmartBest získal Inteligentný osobný asistent od BMW a cena EcoBest patrí elektrickému SUV Jaguar I-Pace. Jaguar totiž zariskoval a tento typ vozidla priniesol na trh skôr, než jeho väčší a bohatší konkurenti, ako Audi, BMW alebo Mercedes-Benz. 

Výsledky osemnásteho ročníka ankety AutoBest slávnostne vyhlásia na galavečere 7. februára 2019 v Bruseli. Bude to reprezentačné podujatie, na ktorom sa už tradične zúčastnia najvýznamnejší predstavitelia európskeho automobilového priemyslu.