Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb autobusy ako pojazdn  kni nice 1 Thumb autobusy ako pojazdn  kni nice 4 Thumb autobusy ako pojazdn  kni nice 3 Thumb autobusy ako pojazdn  kni nice 2

Autobusy ako pojazdné knižnice

IVECO BUS dodá do Chorvátska štyri autobusy Crossway a päť minibusov Daily, ktoré sú prestavané na mobilné knižnice, aby do odľahlých oblastí prinášali knihy i kultúrne programy pre deti.

Obnovu vozidlového parku mobilných knižníc, ktoré majú v Chorvátsku storočnú tradíciu, podporí 9 nových autobusov z produkcie IVECO BUS. Pojazdné knižnice sú v tejto krajine nevyhnutnou súčasťou siete verejných knižníc, pretože vozia kultúru, vzdelanie i zábavu do odľahlých a izolovaných oblastí.

Vďaka projektu, ktorý financuje Európska únia a chorvátske ministerstvo kultúry a médií, bude teraz možné obnoviť starnúci vozidlový park desiatimi novými autobusmi, pričom deväť z nich dodá IVECO BUS.

Výrobca už odovzdal prvý špeciálne navrhnutý a prestavaný minibus Daily 50C pre knižnicu v obci Lekenik a jeden Crossway Line do mesta Split. Ďalšie štyri Daily a tri autobusy Crossway si tento rok prevezmú knižnice v Čakovci, Karlovci, Vinkovci, Vrpolji, Virovitici, Bjelovare a Novom Marofe.

Mobilné knižnice sú často jedinou formou knihovníckych služieb dostupných pre obyvateľov žijúcich v odľahlých oblastiach. Nielenže požičiavajú knihy, ale prinášajú aj niekoľko programov hlavne pre deti do 14 rokov. Medzi ďalšie služby, ktoré ponúkajú mobilné knižnice, patria literárne stretnutia, kvízy, súťaže a malé výstavy.

„V spoločnosti IVECO BUS máme záväzok podporovať inklúziu a sme radi, že naše vozidlá Crossway a Daily budú hrať dôležitú úlohu pri doručovaní kníh a šírení zábavy do odľahlých oblastí a pomôžu riešiť nerovnosť,“ povedal k projektu Stéphane Espinasse, produktový manažér v IVECO BUS.

„Hoci pojazdné knižnice sa vždy zameriavali na poskytovanie služieb ľuďom žijúcim v malých obciach vzdialených od väčších centier, dnes sa na celom svete vrátane našej krajiny čoraz viac špecializujú na rôzne užšie, zraniteľné skupiny – deti, starších ľudí, osoby s limitovanou pohyblivosťou alebo so zdravotným postihnutím, na obyvateľov domov opatrovateľských služieb a nemocníc, osoby v nápravno-výchovných zariadeniach – a poskytujú im okrem knihovníckeho servisu i základné sociálne služby,“ vysvetľuje Grozdana Ribičić, riaditeľka Mestskej knižnice Marka Marulićav Splite.

Advertisement