28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb 201688 uber launches self driving pilot in san francisco with volvo cars Thumb 201682 uber launches self driving pilot in san francisco with volvo cars Thumb 201683 uber launches self driving pilot in san francisco with volvo cars Thumb 201684 uber launches self driving pilot in san francisco with volvo cars Thumb 201686 uber launches self driving pilot in san francisco with volvo cars Thumb 201687 uber launches self driving pilot in san francisco with volvo cars Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 201685 uber launches self driving pilot in san francisco with volvo cars

Autonómna jazda v praxi: Krízová situácia každých 322 kilometrov

Doba, keď taxíky budú jazdiť bez šoférov, je ešte ďaleko.

Spoločnosť Uber prevádzkuje službu takzvanej zdieľanej platenej jazdy a v mnohých krajinách čelí problémom. Vo svojej podstate totiž ide o taxislužbu, akurát šoférom sa môže stať takmer ktokoľvek, bez príslušnej licencie.

Proti Uberu protestujú taxikári a v niektorých krajinách je služba zdieľanej jazdy dokonca zakázaná. Aby sa americká spoločnosť v budúcnosti týmto problémom vyhla, plánuje nasadiť flotilu autonómnych áut, ktoré budú konkurovať klasickým taxíkom.

Uber sa spojil s automobilkou Volvo. Švédi majú za úlohu vyvinúť hardvér pre nové plne autonómne vozidlo. To znamená podvozok, karosériu a interiér, vrátane kamier a radarov potrebných pre autonómnu jazdu. Softvér si Uber vyvíja sám a hotový taxík budúcnosti bude voziť jeho logo.

Projekt za 277 miliónov eur je momentálne v skúšobnej prevádzke. Uber testuje techniku pre autonómnu jazdu zabalenú do SUV Volvo XC90. 43 prototypov jazdí v uliciach niekoľkých amerických miest. Na palube je okrem zákazníkov aj šofér, ktorý v prípade potreby zasiahne do ovládania vozidla.

Palubný systém každý týždeň vyhodnotí, koľko jázd vozidlo absolvovalo, akú vzdialenosť prešlo, ďalej počet ľudských zásahov do riadenia, počet situácií vyhodnotených ako kritické a počet "zlých skúseností". Za týmto pojmom sa skrývajú situácie, keď vozidlo jazdí neplynulo, prudko brzdí či inak obťažuje zákazníkov. V najsilnejších týždňoch autá najazdili dokopy až 32 000 kilometrov.

Prvé výsledky testov naznačujú, že doba, keď taxíky budú po uliciach jazdiť samé, je ešte ďaleko. Šofér musel zasiahnuť do riadenia autonómneho Volva v priemere každú míľu (1,6 kilometra).

Situácie, kedy si technika nevie poradiť, sú časté. Stačí, aby nákladné auto prekrylo dopravnú značku alebo cestári uzavreli časť cesty pre rozkopávku. Na internete sa dokonca objavilo video, ako prototyp prešiel cez priechod pre chodcov na červenú.

Napriek rôznym nástrahám skúšobní šofér hlásia pokrok. Spočiatku museli čeliť krízovej situácii, keď bezprostredne hrozila nehoda, v priemere každých 80 kilometrov. Dnes už haváriu odvracajú "iba" každých 322 kilometrov.

Advertisement