29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb 1r Thumb 2r Thumb 3r Thumb 4r Thumb 5r Thumb 6r Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 7r Thumb 8r

Až tri športové verzie nového Renaultu Clio nás potešili i sklamali

Na svoje si prídu amatérski pretekári a nádejné talenty motoristického športu. Či však vznikne sériové Clio RS, je otázne.

Renault počas víkendovej Veľkej ceny Francúzska Formuly 1 predstavil tri pretekárske verzie, odvodené od nového Renaultu Clio. 

Clio Cup je určené pre rovnomenný seriál okruhových pretekov, Clio Rally mieri na automobilové súťaže a Clio RX obohatí stále populárnejší relykros.

Renault vo všetkých troch disciplínach zorganizuje pohárové šampionáty, v ktorých sa stretnú identické autá. Tieto seriály sú finančne relatívne dostupné a dávajú príležitosť zajazdiť si rôznym amatérskym jazdcom i mladým nádejám motoristického športu. Medzi hlavné prednosti pretekárskeho Clia patria nízke prevádzkové náklady a vysoká spoľahlivosť fabrickej techniky.

Klobúk dole za to, že Francúzi dlhé roky dodávajú špičkové náradie aj pre amatérsku úroveň motoristického športu, ktorá vychováva nové hviezdy. Z čoho teda plynie sklamanie, spomenuté v nadpise článku?

Všetky tri pretekárske verzie boli odvodené od sériového Renaultu Clio RS Line, zatiaľ čo predchádzajúce špeciály Clio Cup a Clio R3T Cup vychádzali z plnokrvného Renaultu Clio RS.

Je preto otázne, či nové Clio RS vôbec vznikne. Keď sme sa na to pýtali zástupcov automobilky (počas medzinárodnej prezentácie Clia 5 v Portugalsku), dostali sme neistú odpoveď: „uvidíme“. Nič vraj nie je isté. Záležať bude najmä od toho, ako sa značke Renault vyvinú flotilové emisie. Do úvahy dokonca pripadá aj hybridné Clio RS. Napokon, konkurenčný Peugeot už naznačil, že nová generácia rýchleho hatchbacku 208 GTi zrejme bude čisto elektrická...

Vráťme sa späť k trom pretekárskym verziám. Všetky poháňa upravený benzínový štvorvalec 1,3 TCe. Má kompletne nový nasávací i výfukový trakt, riadiacu jednotku Life Racing a turbo Garrett pracuje s vyšším plniacim tlakom. Motor v závislosti od verzie a charakteru danej disciplíny, dosahuje výkon 125 až 132 kW (170 – 180 k). Hodnota najvyššieho krútiaceho momentu sa pohybuje medzi 280 a 320 Nm. Maximálne otáčky majú hodnotu 6500/min.

Poháňané sú predné kolesá, cez špičkovú päťstupňovú sekvenčnú prevodovku od francúzskeho dodávateľa Sadev a nemecký samosvorný diferenciál ZF.

Päťdverová karoséria Clia bola zbavená všetkých tlmiacich materiálov i nepotrebných častí interiéru. Do kabíny sa nasťahoval bezpečnostný rám, hasiaci systém a anatomické sedadlo (v prípade súťažnej verzie pochopiteľne dve). Štandardnú palivovú nádrž nahradila bezpečnostná. 

Podvozkový základ nadväzuje na sériový Renault Clio RS Line, iné je však uloženie náprav, stabilizátory, pružiny a samozrejme tlmiče, ktoré dodáva spoločnosť Bos Suspension. Veľkosť kolies sa líši v závislosti od disciplíny, šotolinové pneumatiky sú obuté na 15-palcových diskoch, asfaltové na šestnástkach.

Pretekárske Cliá vyrábajú ručne. Niektoré časti pripravujú vo Viry-Châtillon, kde sídli Renault Sport Racing a vznikajú tu napríklad aj motory pre F1. Finálna montáž však prebieha v Dieppe, popri sériovom kupé Alpine A110.