28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb tben9512 Thumb tben9507 Thumb tben9529 Thumb tben9535 Thumb tben9538 Thumb tben9546 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb tben9551 Thumb tben9559 Thumb tben9568

BMW 320d/330i: Opäť na vrchol

Pri vývoji novej Trojky si technici dali za cieľ postaviť najšoférskejší sedan strednej triedy a vrátiť ju tak na vrchol tejto kategórie. Zástupcovia značky doslova tvrdia, že za volantom novinky sa znova zamilujete do šoférovania. Tým akoby nepriamo priznali, že posledná generácia nepatrila úplne medzi špičku. Zatienili ju Alfa Romeo Giulia, Jaguar XE a dokonca aj Mercedes-Benz triedy C.

Pri stavbe auta začali tým najpodstatnejším, správnymi proporciami. Do dĺžky auto narástlo o 85 mm, pričom samotný rázvor náprav sa predĺžil o 41 mm. Zo šoférskeho hľadiska sú oveľa podstatnejšie údaje o šírke, ktorej síce pribudlo len 16 mm, ale podstatne sa natiahol rozchod kolies - vpredu o 43 a vzadu o 21 mm. Auto tak stojí oveľa pevnejšie, istejšie na zemi už na pohľad. Za ďalšie, napriek väčším rozmerom, na úrovni niekdajšej Päťky, technici dokázali znížiť hmotnosť auta o 55 kg a súčasne zvýšiť tuhosť karosérie o 25%.

Aj v jej prípade podobne ako u iných modelov sa veľa pracovalo s aerodynamikou. Novinka má aerodynamický koeficient vzduchu 0,23. Vďaka aktívnym klapkám v predných ľadvinkách, o niečo nižšie v prednom nárazníku, ale aj zásluhou kompletne prikrytej podlahy. Celé auto sa opticky tlačí k zemi a má veľmi hladké tvary.

Motor je príkladne natlačený na kabínu a posunutý za prednú nápravu,  čím prispieva k ideálnemu rozloženiu hmotnosti.

Vzhľad prednej časti dizajnéri pripodobnili modelu E46, ktorý bol podľa fanúšikov značky poslednou najšportovejšou Trojkou. Pripomína ju vykrojenie v spodnej časti predných reflektorov. Pri pohľade na zadné skupinové svetlá zase Trojke málo kto povie inak ako Lexus IS. Škoda, že nedostali originálnejší tvar. Keď som pri zadnej časti ešte spomeniem, že všetky motorické verzie majú teraz dve koncovky výfuku. V závislosti od výkonu sa odlišujú priemerom. Základné výkonové verzie dostali vzadu „vodovodné rúrky“. Nad nimi 320d a 330i „lešenárske trubky“ a verzie M Performance spoznáte podľa typických podlhovastých tmavých ozdobných koncoviek.

Predné reflektory sú vždy LED. V závislosti od výbavy potom pridávajú buď natáčanie alebo Matrix funkciu, v najvyššej verzii môžu byť ešte doplnené diaľkovým laserovým svetlom, ktoré sa od 60 km/h pridáva k diaľkovým LED a svetelný lúč predlžuje z 300 na 530 metrov.

Batožinový priestor si objemom polepšil na 480 l. Za príplatok sa veko zatvára automaticky.

Trojka sa vyšším modelovým radám BMW približuje aj ďalšou výbavou. Auto už môžete otvárať pomocou mobilného telefónu. Platí to však stále len pre Android a Apple stále nie. Parkovací asistent si pamätá posledných 50 metrov, po ktorých vie potom sám vycúvať späť (tento systém sme už testovali v BMW X5 a nájdete ho vo video teste X5 na našom youtube). Aj Trojka už sleduje kamerou oči vodiča, nechá sa hlasovo ovládať a nechýba ani ovládanie gestami.

Podľa vzoru väčších modelov sa kompletne zmenil kokpit a koncept ovládania. Opäť som si musel chvíľu zvykať, ale keďže rovnaký princíp je vo všetkých nových modeloch BMW, prispôsobujem sa stále rýchlejšie. Podstatnejšie je, že pozícia za volantom je špičková, rovnako ergonómia ovládania. Po tejto stránke sa Trojka príkladne stará o vaše pohodlie a komfort, ako sa od prvotriedneho manažérskeho sedanu očakáva. A to aj na zadných sedadlách, kde citeľne pribudlo viac miesta pre kolená zásluhou dlhšieho rázvoru.

Najkrajšou disciplínou, ktorá mi vyrazila dych a na novinke ma bavila najviac sú jazdné vlastnosti. Z auta cítiť úžasnú tuhosť, pevnosť a vďaka tomu oddanú a rýchlu reakciu na každú zmenu smeru. Moje auto bolo vybavené športovým riedením, ktoré ešte progresívnejšie pracuje s prevodom riadenia a reaguje na ešte menší, jemnejší pohyb volantom. Auto parádne sedí na ceste a v každej situácii pôsobí veľmi istým a dobre vyváženým dojmom. V čom sa Trojka veľmi zlepšila v porovnaní s predošlou generáciou je jazdný komfort. Už štandardná verzia má tzv. pasívne aktívne tlmiče s hydraulickými dorazmi, ktoré veľmi zjemnili jazdu po našich cestách. Po stránke filtrovania nerovností však výborne pracuje aj adaptívne pruženie, či už klasické alebo športové M-kové. Dá sa teda povedať, že technikom BMW sa podarilo zladiť dva absolútne protiklady - komfort so športovým jazdným prejavom. Na jazde s autom viete teraz precítiť každú jednu zmenu, ktorou prešlo. Či už tuhosť karosérie, nižšie ťažisko alebo aj výraznejší negatívny odklon zadných, ale aj predných kolies. Svojimi reakciami, ľahkosťou bytia a ovládania mi Trojka veľmi pripomína Alfu Romeo Giulia. Áno, je trochu zvláštne, ak BMW pripodobňujem Alfe Romeo, ale práve ona bola pre mňa pred príchodom novej Trojky šoférskou jednotkou v tomto segmente. BMW sa jej teraz v jazde vyrovnáva a pridáva naviac svoje tradičné ingrediencie ako špičkovú kvalitu a najnovšie technológie.

V kokpite všetko úplne inak. Nová architektúra aj ergonómia niektorých ovládacích prvkov.Predĺžením rázvoru náprav narástol priestor pre nohy zadných  pasažierov a veľmi  chválim držiak na nápoje v predných dverách, ktorý vám nápoj podáva doslova do ruky.

Na úvod som mal možnosť vyskúšať si dve, v budúcnosti zrejme najžiadanejšie motorizácie. Ako prvý sami dostal do rúk naftový dvojliter 320d s výkonom 140 kW/ 190 k, ktorý ma najviac upútal svojou kultúrou chodu. Alebo skôr tým, ako technici dokázali odfiltrovať prenos jeho vibrácii do karosérie ukotvením motora na aktívne silentbloky. Spoza volantu tak máte pocit, akoby pod prednou kapotou pracoval benzínový a nie naftový dvojliter. Ďalšou jeho silnou stránkou je spotreba. Najmä v kombinácii s inteligentnou 8-stupňovou automatickou prevodovkou, ktorá vie teraz využívať plachtenie nielen v režime Eco, ale aj v Comforte. V závislosti od toho ako pracujete s akcelerátorom, ako rýchlo pridávate plyn a uberáte sa ona rozhoduje, či bude brzdiť motorom alebo nechá auto plachtiť. Nohou sa tak viete s elektronickým mozgom auta hrať rovnako efektívnym spôsobom ako u hybridov a tým sa dopracovať k veľmi pekným spotrebám. Bez sústredenia sa na spotrebu som jazdil od 5 do 6 litrov nafty na 100 km. Keď som sa snažil dostal som sa aj pod 5 l/100 km.

Samozrejme o niečo viac ma bavil benzínový dvojliter, ktorý si teraz pod označením 330i polepšil výkonovo na 190 kW/258 k. Tento štvorvalec je sám o sebe veľmi kultivovaný, takže nepotreboval byť špeciálne uložený. Na voľnobehu častokrát nepostrehnete či motor beží alebo nie. Taký je pokojný. Zároveň je aj ľahký. Trojka s týmto agregátom váži len 1470 kg, čo je na sedan strednej triedy krásna hodnota. S ľahkým predkom auto ešte krajšie reaguje na pokyny volantom a nechá sa viesť prednými kolesami. Na druhej strane som sa ale nevedel zbaviť pocitu, že na tak nízku hmotnosť a daný výkon mohla mať táto verzia aj viac pary. Motor sa mi zdal jednoducho slabý. Možno pod dojmom skvelého podvozka, ktorý bol podstatne rýchlejší a znesie viac, alebo pre jeho charakter. Nie je to žiaden výbušný búrlivák, ale motor ladený pre biznis limuzínu a tomu zodpovedá aj jeho kultivovanejší priebeh výkonu. Neviem prečo, ale čakal som od neho väčší Rock n Roll. Inak po všetkých stránkach skvelé auto, ktoré by som chcel mať vo svojej garáži.

Technické parametre  
motor 320d xDrive 330i
zdvihový objem [cm3] 1995 1998
výkon [kw/k] 140/190 190/250
pri otáčkach [1/min] 4000 5000-6500
krútiaci moment [nm] 400 400
pri otáčkach [1/min] 1750-2500 1550-4400
palivová spotreba [l/100 km] 5,0-6,0 6,0-8,0
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 6,9 5,8
maximálna rýchlosť [km/h] 233 250
pohotovostná hmotnosť [kg] 1615 1470
batožinový priestor [l] 480 480
cena modelu od [€] 44.400 43.200
Advertisement