Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com3 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com1 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com2 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com4 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com5 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com7 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com6 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com10 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com8 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com9 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com11 Thumb bmw v8 hybrid autozurnal.com12

BMW M Hybrid V8: Pripravené vyraziť do boja

Značka predstavuje nové pretekárske vozidlo BMW M Hybrid V8, ktoré je zároveň aj oslavou 50. výročia divízie BMW Motorsport. Vo vytrvalostných pretekoch sa postaví proti konkurentom z dielne Ferrari, Porsche, Cadillac, Acura alebo Porsche.

Divízia BMW M Motorsport oznamuje pred fázou testovania prototypu LMDh na sezónu 2023 v rámci šampionátu športových automobilov IMSA WeatherTech SportsCar Championship názov, dizajn a maskovanie nového vozidla. Vzhľad modelu BMW M Hybrid V8 navrhlo štúdio BMW Group Designworks a oslavuje históriu divízie BMW M Motorsport v Severnej Amerike a zároveň upriamuje pozornosť na dynamickú hybridnú elektrickú budúcnosť. M Hybrid V8 bude spôsobilý pretekať na pretekoch 24 h v Daytone aj 24 h v Le Mans, no BMW sa primárne zameria na prvé spomínané preteky a sprievodný šampionát IMSA.

O konkrétnej technike zatiaľ veľa nevieme, no M Hybrid V8 značka vyvíja pre triedu GTP (pôvodne s názvom LMDh) v šampionáte IMSA. Vozidlá GTP sú poháňané iba zadnými kolesami a využívajú štandardný hybridný systém, pričom tímy ho môžu spojiť so spaľovacím motorom podľa vlastného výberu. BMW si podľa názvu vybralo benzínový osemvalec. Každý tím si tiež musí vybrať podvozok od jedného zo štyroch dodávateľov - BMW spolupracuje s firmou Dallara.

Autá triedy LMH (Le Mans Hypercars) dovoľujú pri konštrukcii oveľa viac slobody, no aj ich vývoj stojí oveľa viac. Môžu mať pohon zadných alebo všetkých kolies a výrobcovia môžu navrhnúť svoj vlastný hybridný systém. Aj voľba podvozku je na triku každého z tímov, nemusia pri vývoji spolupracovať s vopred vybranými dodávateľmi. Keďže trieda LMH je oveľa voľnejšia, každé auto LMH, ktoré chce súťažiť v IMSA, bude musieť byť výkonnostne vyvážené, aby bolo na rovnakej úrovni ako autá GTP. M Hybrid V8 bude mať svoj súťažný debut v úvodných pretekoch sezóny 2023 IMSA, 24-hodinových pretekoch v Daytone. Jeho oficiálny vzhľad značka odhalí neskôr.

Franciscus van Meel, generálny riaditeľ divízie BMW M: „Najdôležitejšou úlohou a najväčšou výzvou pre tím dizajnérov v konštruktérskom tíme programu LMDh bolo, aby bol prototyp jasne rozpoznateľný ako vozidlo pochádzajúce z divízie BMW M Motorsport. A to môžem povedať všetkým fanúšikom: na potvrdenie, že model BMW M Hybrid V8 je pravé vozidlo značky BMW, stačí len jeden pohľad. Jednoznačne v sebe nesie gény divízie BMW M. Páči sa mi aj jeho kamufláž s odkazmi na skvelú históriu značky v Severnej Amerike. Gratulujeme oddeleniam dizajnu a aerodynamiky v BMW M Motorsport a spoločnosti Dallara, pretože odviedli skvelú prácu. Už sa neviem dočkať, keď model BMW M Hybrid V8 čoskoro uvidím na trati.“

Charakteristickým znakom dizajnu modelu BMW M Hybrid V8 je široká mriežka chladiča. Okrem toho sa môže pochváliť typickými dizajnovými prvkami BMW M, ako sú vnorené logo 50. výročia na kapote, dvojité svetlá BMW, dynamické boky karosérie, stvárnenie zalomenia zadných okien ala Hofmeister, typické M hákové vonkajšie spätné zrkadlá a zadné svetlá.

Odporúčame:

TEST BMW i4 M50: Trhá asfalt silou 400 kW a 795 Nm!

Kamufláž, v ktorej automobil BMW M Hybrid V8 dokončí svoje testovanie, obsahuje mnoho prvkov z piatich desaťročí histórie motoristických pretekov v Severnej Amerike. Obrázky ikonických pretekárskych vozidiel. Modely ako BMW 3.0 CSL z roku 1976, BMW M1/C z roku 1981, BMW 320i Turbo z roku 1978, BMW GTP z roku 1986, BMW M3 E36 GTS-2, BMW Z4 GTLM a BMW M8 GTE vytvárajú grafickú mozaiku, ktorá zakrýva tvar modelu BMW M Hybrid V8, aby sa počas vývojových testov zachovala konkurencieschopnosť duševného vlastníctva a vývojových nápadov.