Ben 2022 0049 f1 kampan bezbotas bannery 1140x190px sk 01mp 2
Thumb bmw z4 2023 9 Thumb bmw z4 2023 2 Thumb bmw z4 2023 1 Thumb bmw z4 2023 3 Thumb bmw z4 2023 4 Thumb bmw z4 2023 6 Thumb bmw z4 2023 5 Thumb bmw z4 2023 7 Thumb bmw z4 2023 10 Thumb bmw z4 2023 11 Thumb bmw z4 2023 8 Thumb bmw z4 2023 12 Thumb bmw z4 2023 14 Thumb bmw z4 2023 15 Thumb bmw z4 2023 13 Thumb bmw z4 2023 18 Thumb bmw z4 2023 17 Thumb bmw z4 2023 16 Thumb bmw z4 2023 19 Thumb bmw z4 2023 20 Thumb bmw z4 2023 21 Thumb bmw z4 2023 22 Thumb bmw z4 2023 23

BMW Z4 modelového roka 2023: Decentné vylepšenia pre lídra triedy

Najnovšia verzia otvoreného dvojmiestneho BMW Z4 2023 obsahuje množstvo detailných aktualizácií, exteriér prináša svieže dizajnové akcenty, rozširuje ponuku štandardnej výbavy a do zoznamu možností dodávaných na želanie pridáva nové položky. 

Nový model BMW Z4 prináša do modernej éry tradičný zážitok z roadsteru. Využíva na to výkonné motory a pohon zadných kolies, koncepciu vozidla zameranú na agilitu, klasickú plátennú strechu a prémiovú kabínu. Balík M Sport je teraz súčasťou štandardnej výbavy aj pre štvorvalcové modely. Po rozšírení štandardných verzií a zefektívnení štruktúry ponuky už nie sú k dispozícii rady výbavy Advantage, Sport Line a M Sport. Široký výber vonkajších lakov (k dispozícii sú tri nové odtiene), nové M disky kolies z ľahkej zliatiny v 19-palcovom formáte a M svetlá Shadow Line poskytujú dodatočný priestor pre individualizáciu.

Model BMW Z4 už 20 rokov stelesňuje radosť z jazdy s otvorenou strechou pre vodiča a spolujazdca. Prvá generácia roadsteru sa v roku 2002 predstavila na parížskom autosalóne Mondial de l' Automobile. O štyri roky neskôr nasledovalo rovnako dvojmiestne BMW Z4 Coupé, z ktorého vznikol aj pretekársky automobil GT3, ktorý zožal značný úspech vo vytrvalostnej pretekárskej sérii Nürburgring. Aj na ceste bolo BMW Z4 zaneprázdnené stanovovaním nových dynamických štandardov. A roadster aj kupé boli v ponuke i ako vysokovýkonné športové vozidlá od divízie BMW M GmbH poháňané šesťvalcovým radovým motorom s výkonom 252 kW (343 k).

Dominantou druhej generácie modelu BMW Z4 bola pevná sklápacia strecha, ktorá umožnila nahradiť verzie roadster aj kupé predchádzajúcej generácie. Plynulé línie, dlhá kapota a odsadený priestor pre cestujúcich boli určujúcimi prvkami vzhľadu dvojmiestneho vozidla, pričom netrvalo dlho a nový model získal po svojej premiére v roku 2009 ocenenia Eyes On Design Award, International Design Excellence Award a red dot Design Award. Na pretekárskej dráhe nadviazal model BMW Z4 s verziou vyvinutou podľa predpisov pre kategóriu GT3 na úspech, ktorý zaznamenal jeho predchodca. Zákaznícke športové tímy dosiahli s týmto pretekárskym strojom víťazstvá na mnohých podujatiach vrátane 24-hodinových pretekov v Dubaji a na okruhu Spa-Francorchamps.

Súčasný model BMW Z4 je na trhu od roku 2020 a schádza z liniek výrobného partnera BMW, ktorým je v tomto prípade Magna Steyr Fahrzeugtechnik v rakúskom Grazi. Celosvetové uvedenie novej verzie na trh sa začne v novembri 2022. Ponuka motorov pozostáva z dvojice štvorvalcových motorov a zo šesťvalcovej radovej jednotky, ktorá pre verziu BMW Z4 M40i vytvára vo svojom segmente jedinečný predajný argument. Model BMW M sa v ostatnom čase podieľal na celosvetovom predaji roadsteru viac ako 30 percentami, pričom v Nemecku zaznamenala verzia BMW Z4 M40i podiel až 48 percent.

Náš videotest "predfaceliftového" prevedenia Z4:


Dodnes sa na celom svete predalo viac ako 55 000 kusov tretej generácie modelu BMW Z4. Najdôležitejším jednotlivým trhom pre roadster je Nemecko, kde sa predalo približne 26 percent všetkých vozidiel z aktuálnej modelovej generácie. Nasledujú USA (so 17 percentami), Čína, Spojené kráľovstvo a Japonsko. Vo všeobecne klesajúcom segmente vozidiel si model BMW Z4 udržiava od svojho uvedenia na trh mimoriadne konzistentné objemy predaja. Ide o jednoznačne najpredávanejší model v triede, v ktorej ostro bojujú výlučne nemecké prémiové značky. A odvtedy neustále zvyšuje svoj podiel na trhu.

Najnovšie dizajnové úpravy upriamujú ešte viac pozornosti na šírku a mohutný postoj roadsteru. Významnú úlohu tu zohrávajú aj exteriérové prvky balíka M Sport, ktoré sú teraz súčasťou štandardnej výbavy štvorvalcových modelov. Zahŕňajú trojdielne otvory na prívod vzduchu v prednom nárazníku známe z iných modelov M, výrazné tvarovanie bočných prahov a zadný nárazník s nápadnými lemami na oboch stranách. Úpravami prešli aj bočné prívody vzduchu, ktoré vedú prúdiaci vzduch k vzduchovým clonám a znižujú turbulencie v podbehoch kolies. Dizajn BMW ľadviniek mriežky chladiča, ktorý získal výraznejší vzhľad, sa dočkal aj detailných úprav. Ľadvinky majú teraz horizontálnu vnútornú štruktúru, čím umocňujú dojem širokej prednej časti. Charakter modelu BMW Z4 M40i zameraný na výkon podčiarkujú prvky vrátane krytov vonkajších spätných zrkadiel vo farbe Cerium Grey a lichobežníkových koncoviek výfukového systému.

Klasická látková strecha roadsteru sa ovláda elektricky a stlačením tlačidla ju možno otvoriť alebo zatvoriť v priebehu 10 sekúnd, a to aj v prípade, keď sa vozidlo pohybuje až do rýchlosti 50 km/h.

Medzi nové prírastky do štandardnej výbavy patria 18-palcové M disky kolies z ľahkej zliatiny v dizajne s dvojitými lúčmi. Tieto dvojfarebné kolesá sú obuté do pneumatík zmiešaných rozmerov: 225/45 R 18 na prednej náprave a 255/40 R 18 na zadnej náprave. Zákazníci majú teraz k dispozícii aj ďalšie možnosti, ktoré zahŕňajú M disky kolies z ľahkej zliatiny v 19-palcovom formáte určené výhradne pre model BMW Z4. Dizajn lúčov v tvare V, matná povrchová úprava Jet Black a diamantovo leštené okraje ráfika prinášajú mimoriadne nápadnú a sofistikovanú auru bočného pohľadu na roadster. Navyše, 19-palcové M disky kolies z ľahkej zliatiny sú obuté do pneumatík formátu 255/35 ZR 19 na prednej náprave a 275/35 ZR 19 na zadnej náprave.

Ponuka vonkajších lakov pre model BMW Z4 prešla starostlivou revíziou a pridali sa nové a odvážne expresívne verzie. Okrem farieb karosérie ako fialová metalíza Thundernight, modrá metalíza Portimao Blue a sivá metalíza Skyscraper Grey, ktoré sú prvýkrát dostupné pre roadster, zahŕňa ponuka aj štyri ďalšie varianty v širokom spektre medzi bielou, čiernou, červenou a sivou – vrátane trblietavého matného laku Frozen Grey od BMW Individual. Látková strecha BMW Z4 bude aj naďalej v ponuke v antracitovo striebornom efekte, čím tvorí alternatívu k štandardnej čiernej farbe. Novinkou v zozname doplnkov sú aj M svetlá Shadow Line, ktoré si možno objednať v spojení s rovnako voliteľnými adaptívnymi LED svetlometmi. 

Dizajn interiéru modelu BMW Z4 určuje usporiadanie kokpitu so zameraním na vodiča. Jeho súčasť tvoria športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy, jasné, dopredu smerujúce línie a minimalizovaný počet dekoratívnych plôch. Model BMW Z4 sDrive20i sa štandardne dodáva s kožou Vernasca, pričom na výber sú farby čierna, svetlá Ivory White, béžová Cognac, alebo červená Magma Red. Modely BMW Z4 M40i a BMW Z4 sDrive30i majú štandardne kožené/alcantarové čalúnenie s modrým kontrastným prešívaním a modrým lemovaním. Interiér modelu BMW Z4 sDrive30i pridáva M kožený volant, M športové sedadlá, M pedále a M opierku nohy vodiča.

Okrem toho teraz klasický kokpit dopĺňa prístrojová doska potiahnutá materiálom Sensatec. Súčasť štandardnej výbavy všetkých modelových verzií tvoria prvky ako vyhrievanie sedadiel, veterný deflektor, rozšírený úložný priestor, nakladací otvor medzi sedadlami, parkovacie snímače Park Distance Control so senzormi vpredu a vzadu, automaticky stmievateľné spätné zrkadlo a dvojzónová automatická klimatizácia. Modely BMW Z4 M40i a BMW Z4 sDrive30i sú tiež štandardne vybavené náladovým osvetlením a M prahovými lištami.

Štvorvalcový 2.0 l turbobenzínový motor poháňajúci verziu BMW Z4 sDrive20i sa štandardne spája so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Základný model možno na želanie objednať aj s osemstupňovou prevodovkou Steptronic Sport, ktorá je štandardnou špecifikáciou pre ostatné verzie motorov v zostave. Prevodovka Steptronic Sport sa dodáva s radiacimi pádlami na volante a funkciou Launch Control pre ideálnu akceleráciu.

Špičkový model M40i má pod kapotou 3.0 l turbobenzínový motor. Agregát s výkonom 250 kW (340 k) vyvinie maximálny krútiaci moment 500 Nm a BMW Z4 M40i vďaka nemu zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy. Dva štvorvalcové motory, oba so zdvihovým objemom 2,0 litra a s technológiou BMW TwinPower Turbo, vynikajú taktiež temperamentnými výkonovými charakteristikami. Motor vo verzii BMW Z4 sDrive30i generuje maximálny výkon 190 kW (258 k) a maximálny krútiaci moment 400 Nm, čo umožňuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,4 sekundy. S maximálnym výkonom 145 kW (197 k) a maximálnym krútiacim momentom 320 Nm šprintuje verzia BMW Z4 sDrive20i z pokoja na 100 km/h za 6,8 sekundy (verzia s automatickou prevodovkou za 6,6 sekundy).

Spolu s kompaktnými proporciami, nízko položeným ťažiskom a s optimálnym rozložením hmotnosti 50 : 50, poskytuje Z4 ideálnu platformu pre radosť z jazdy a športové jazdné vlastnosti. K tomu sa pridávajú aj mimoriadne vysoká tuhosť karosérie a konštrukcie podvozku a efektívna aerodynamika. Vpredu je náprava typu macPherson, vzadu päťprvková zadná náprava. Štandardná výbava všetkých modelových verzií zahŕňa aj variabilné športové riadenie.

Podvozok M Sport je teraz súčasťou štandardnej výbavy modelu BMW Z4 sDrive30i a skladá sa zo štandardných tlmičov a pružín s jedným nastavením. Verzia BMW Z4 M40i využíva adaptívne M odpruženie s elektronicky ovládanými tlmičmi a, podobne ako verzia BMW Z4 sDrive30i, aj M športové brzdy s možnosťou výberu modrých alebo červených strmeňov. Špičkový model je tiež vybavený diferenciálom M Sport na zadnej náprave, ktorý je pre verziu BMW Z4 sDrive30i k dispozícii ako voliteľná výbava.

Štandardná výbava zahŕňa predkolíznu výstrahu Front Collision Warning so zásahom bŕzd, výstrahu pred opustením jazdného pruhu Lane Departure Warning vrátane návratu do jazdného pruhu a funkciu čítania dopravných značiek Speed Limit Info s indikátorom zákazu predbiehania. Medzi položkami v zozname možností dodávaných na požiadanie sa nachádza Systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go, výstraha pri zmene jazdného pruhu Lane Change Warning, výstraha pred kolíziou zozadu, výstraha pred vjazdom do križovatky, parkovací asistent Parking Assistant a parkovacia kamera Reversing Assist Camera. K dispozícii je aj BMW Head-Up Display, ktorý premieta informácie o jazde na čelné sklo.

BMW Live Cockpit Professional prináša prispôsobiteľné obrazovky pre plne digitálnu prístrojovú dosku a stredový ovládací displej, pričom oba majú uhlopriečku 10,25 palca. Medzi jeho funkcie patria aj multimediálny navigačný systém BMW Maps uložený na pevnom disku, inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant, integrácia smartfónu, Wi-Fi hotspot a alarm.

Advertisement