Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb carlos ghosn utiekol autozurnal  2 Thumb carlos ghosn utiekol autozurnal  1 Thumb carlos ghosn utiekol autozurnal  3

Carlos Ghosn utiekol z Japonska pred politickým prenasledovaním

Kauza bývalého šéfa Nissanu, Carlosa Ghosna, dosiahla nový rozmer. Podarilo sa mu totiž utiecť z Japonska, kde mu boli podľa jeho slov odopierané základné ľudské práva.

Proces s bývalým šéfom Nissanu, Renaultu a celej aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi sa tiahne už od konca minulého roka. 19. novembra 2018 ho zatkli v Tokiu kvôli podozreniu z veľkých finančných podvodov a zneužívania zdrojov Nissanu pre osobné účely. Ghosn vinu odmieta. Tvrdí, že je nevinný a bola na ňom spáchaná nespravodlivosť. Vo väzení strávil celých 130 dní, nakoniec ho prepustili na kauciu. Tým sa však prípad neskončil. Okrem toho, že ho zbavili pozície predsedu predstavenstva Nissan, prišiel aj o post šéfa Renaultu a celej aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi.

Ghosn utiekol do Libanonu

Zároveň zo strany Japonska malo dôjsť k politickému prenasledovaniu. Ghosn dostal zákaz opustiť Japonsko, používať internet bez dozoru alebo kontaktovať svoju manželku. Súdny proces v Japonsku sa mal uskutočniť na jar 2020. Carlos Chosn však ušiel do Libanonu, kde má štátne občianstvo. Navyše, Libanon nemá s Japonskom zmluvu o vydávaní občanov. To, ako sa mu podarilo utiecť nie je známe. Podľa francúzskych novín Les Echos mal do Libanonu priletieť súkromným lietadlom z Turecka.  


Carlos Ghosn tvrdí, že do celej kauzy je zapojená časť vedenia Nissanu, ktorá nesúhlasila s väčším prepojením značky s Renaultom. Zároveň tvrdí, že ušiel z Japonska kvôli odopieraniu základných ľudských práv a slobôd.

Prečítajte si tiež: 
Nissan je vo veľkej kríze. Aké sú dôsledky?

 „Neutiekol som pred spravodlivosťou, utiekol som pred nespravodlivosťou a politickým prenasledovaním. Teraz už môžem slobodne komunikovať s médiami a tešiť sa na začiatok nového týždňa," tvrdí Ghosn v prehlásení. "Nebudem už rukojemníkom zmanipulovanej japonskej justície, ktorá počíta s prezumpciou viny, kde je rozšírená diskriminácia a sú popierané základné ľudské práva ," dodáva.

Advertisement