Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb mazda 6 2021 diesel konci autozurnal.com 5 Thumb mazda 6 2021 diesel konci autozurnal.com 3 Thumb mazda 6 2021 diesel konci autozurnal.com 1 Thumb mazda 6 2021 diesel konci autozurnal.com 2 Thumb mazda 6 2021 diesel konci autozurnal.com 4 Thumb mazda 6 cennik wagon Thumb mazda 6 cennik

Chcete naftovú Mazdu 6? Poponáhľajte sa, o chvíľu už nebude

Mazda je automobilka, ktorá napriek emisnej hystérii verí v spaľovacie motory a pracuje na ich ďalšom vývoji. Navyše, v jej ponuke ešte stále nájdete turbodieselové motorizácie SkyActiv-D napriek tomu, že ostatné japonské značky ich v majorite z ponuky vyškrtli. V Mazde 6 však onedlho turbodiesel 2.2 SkyActiv-D nekúpite. V Európe si šestka vystačí s benzínovými motorizáciami SkyActiv-G. Správu priniesol britský magazín Autocar.

Naftový motor je pre Mazdu 6 tradičnou voľbou počnúc prvou generáciou Šestky z roku 2002. Vlastná konštrukcia hirošimskej značky so systémom common-rail a pod obchodným menom MZR-CD tu s nami vydržala v dvoch generáciách Šestiek až do roku 2012. Najprv s objemom 2.0 l, neskôr až 2.2 l. Tretia generácia z roku 2012 priniesla úplne nový naftový motor SkyActiv-D, ktorý zaujal perfektným priebehom výkonu a vzhľadom na vznetové spaľovanie točivým charakterom. No spoľahlivosť, najmä v prvých rokoch výroby, nebola dobrá. Kovové piliny z odierajúcich sa vačkových hriadeľov dokázali dať motoru rýchle KO. Mazda na problémoch zapracovala a v súčasnosti je 2.2 SkyActiv-D výborným naftovým motorom. V súčasnosti je v ponuke v dvoch výkonových verziách, a to 110 kW (150 k) a 136 kW (184 k).

Prečítajte si tiež:

TEST Mazda 3 SkyActiv-G 150: Atraktívna, šoférska a s optimálnym motorom

Autocar však prišiel so smutnou správou. V rámci "módy" Mazda 6 o naftovú motorizáciu príde. Európania si tak budú môcť vybrať z benzínových atmosférických motorom SkyActiv-G s objemom 2.0 a 2.5 l.

Prečítajte si tiež:

TEST Mazda CX-30 SkyActiv-X: Bez revolúcie, ale motor funguje dobre

Dôvod vylúčenia naftiaku z ponuky je zrejmý. V januári nastúpi do platnosti prísnejšia emisná norma Euro 6d (tiež Euro 6full..). Objem predaja naftových Šestiek nie je v Európe natoľko veľký, aby sa značke oplatilo prekopať 2.2 SkyActiv-D pre potreby najnovšej emisnej normy. Jednoduchšie riešenie je vyradiť ho z ponuky. Výroba má podľa zdroja skončiť už tento mesiac, no skladové kusy by sa mali dať objednať do konca roka 2020. Toto naftové srdce používa taktiež stredne veľké SUV Mazda CX-5. Pravdepodobne ho postihne podobný osud... Budeme vás informovať. 

Osobne si myslím, že naftová motorizácia dáva v Mazde 6 zmysel a preto je škoda, že z ponuky má odísť. Šestka je auto vhodné na dlhé trate, a výborne poslúži tiež stále uponáhľaným manažérom alebo obchodným zástupcom. A na dlhé diaľničné štreky ešte nikto nikdy nevymyslel nič lepšie ako poctivý turbodiesel so slušným výkonom a dostatočným objemom valcov. Fleetovým zákazníkom bude rozhodne chýbať.

Ceny Mazdy 6 na slovenskom trhu:

Zdroj: autocar.co.uk