Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 12 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 1 Thumb 2022 toyota corolla cross 1 1920x1080 Thumb 2022 toyota corolla cross Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 2 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 3 Continental 10 2021 1024x597 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 4 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 5 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 6 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 9 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 8 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 10 Continental 10 2021 1024x597 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 12 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 13 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 16 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 15 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 17 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 18 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 19 Continental 10 2021 1024x597 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 23 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 24 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 25 Thumb content toyota corolla cross europe autozurnal 26 Thumb corolla cross 2 Thumb corolla cross Thumb crolla cross 1

Corolla Cross dôjde aj do Európy! Toyota chce ovládnuť triedu kompaktných crossoverov

Toyota Corolla Cross bude v ponuke aj na európskych trhoch. Japonská značka tak bude mať v segmente kompaktných crossoverov rovno dvoch zástupcov, s odlišným štýlom a zameraním.

Práve tento krok Toyoty ukazuje dôležitosť a obľubu áut typu crossover/SUV. Aj napriek tomu, že jeden kompaktný crossover už Toyota v ponuke má, pribudne mu súrodenec. Podľa japonskej značky si však modely C-HR a Corolla Cross na európskych trhoch až tak konkurovať nebudú. Zatiaľ čo C-HR zaujme štýlom, nevšedným vzhľadom a športovou siluetou karosérie s klesajúcou líniou strechy v štýle kupé, Corolla Cross má byť praktickejším a konzervatívnejším zástupcom. Postupne sa tak z neho stane globálny model, aj keď svoju púť začal len na niekoľkých trhoch. Už vtedy sme však tušili, že nakoniec sa do Európy predsa len dostane. Podľa CEO Toyota Motor Europe, Matta Harrisona, Corolla Cross bude "rodinnejšou alternatívou a praktickým riešením, na rozdiel od rozhodnutia na základe emócií".

Toyota Corolla Cross sa má pre európske trhy vyrábať v Japonsku, no značka tiež nevylúčila "lokálnu" výroba v niektorej z európskych továrni, napr. v Anglicku po boku štandardnej Corolly. Informácie s odkazom na vedúcich ľudí Toyoty priniesol prestížny magazín Autonews Europe. Podľa zdroja by sa Corolla Cross mala v Európe začať predávať v druhej polovici roka 2022.

Čo už o Toyote Corolle Cross vieme?

Toyota Corolla Cross je derivátom štandardnej Corolly. Tvorí alternatívu ku kompaktnej Toyote C-HR, ktorú už dôkladne poznáme. Na rozdiel od nej prináša konzervatívnejšie tvary, aj praktickejšiu a priestrannejšiu kabínu. Corolla Cross sa predstavila v Thajsku, kde sa aj vyrába pre celú juhovýchodnú Áziu. No k dispozícií je aj na trhoch Južnej Ameriky, Číny, Japonska a tiež USA, kde schádza z liniek továrne v Alabame (spoločná fabrika s Mazdou). Okrem toho má prísť aj do Ruska. 

Corolla Cross na dĺžku meria 4460 mm, široká je 1825 mm a vysoká 1620 mm. Podobne ako C-HR spočíva na globálnej platforme TNGA-C s rázvorom osí kolies 2640 mm. Technický základ zdieľa taktiež s Corollou, od ktorej odvodili aj názov. Vzhľadom sa výrazne líši a len málo pripomína súčasné európske modely Toyoty. Spredu zaujme rozmerná maska chladiča a robustný predný nárazník. Nechýbajú ochranné plasty s nádychom "RAV4". 

Na thajskom trhu je v ponuke s dvoma motormi. Základom motorizácií je 1.8 l benzínový atmosférický motor a pohon predných kolies s prevodovkou CVT. V štandardnom, nehybridnom prevedení ponúkne 103 kW (140 k) a 177 Nm krútiaceho momentu. V známej hybridnej verzii spaľovací motor vyvinie 72 kW (95 k) a 142 Nm, elektromotor pridáva 53 kW (72 k) a 163 Nm. Systémový výkon je z európskej Corolly známych 90 kW (122 k). 

Odporúčame:

TEST Toyota Corolla TREK 2.0 Hybrid: Atlét s dobrodružným duchom

Američania si môžu kúpiť Corollu Cross s pohonom prednej nápravy alebo všetkých kolies. Automobil dostal benzínový motor Dynamic Force Engine s objemom 2,0 litra a výkonom 126 kW (171 k). Ide o modernú jednotku vyvinutú v technológii TNGA, ktorá sa vyznačuje modulárnosťou, slušným výkonom, vysokou efektivitou a kompaktnými rozmermi. Z európskych modelov Toyoty ju môžete poznať ako spaľovací základ v silnejších dvojlitrových hybridoch Corolly. V Európe bude hrať prím hybridný pohon 5. generácie.

Corolla Cross je prvým globálnym modelom od Toyoty ťažiacim z výhod nového hybridného systému piatej generácie.

Plne hybridný systém piatej generácie s autonómnym dobíjaním, slúžiaci na pohon predných (FWD) alebo všetkých kolies (AWD-i), nadväzuje na predchádzajúcu verziu s ponukou vyššieho krútiaceho momentu, väčšieho zapojenia elektriny, ešte hospodárnejšieho chodu a väčšej radosti z jazdy. Prepracovaná bola prevodovka spoločne s použitím nového systému mazania a rozvodu oleja, kde sa uplatnil olej s nízkou viskozitou. To sa následne odráža v prevádzkovej hospodárnosti a zvýšení výkonu vďaka menším elektrickým a mechanickým stratám.

Nový batériový modul využíva najnovšie výsledky vývoja lítium-iónových batérií, vďaka čomu je výkonnejší a o 40 % ľahší ako doteraz. Zvýšením výkonu elektromotora a spaľovacieho motora vzrástol celkový systémový výkon o viac než 8 %. Hybridný pohon FWD 2,0 litra produkuje 146 kW (197 k) a udeľuje vozidlu zrýchlenie z miesta na 100 km/h za 8,1 sekundy. Variant s pohonom AWD-i využíva ďalší elektromotor na zadnej náprave s výkonom 30,6 kW. Zadný elektromotor sa pripája automaticky v prospech lepších záberových vlastností, istoty za volantom a pocitu bezpečia na povrchoch so zhoršenou priľnavosťou. Parametre zrýchlenia Corolly Cross AWD-i sú rovnaké ako v prípade verzie FWD.

Hybridný systém 5. generácie prináša aj ďalšie zlepšenie jazdných vlastností. Systém pohonu teraz vykazuje ešte lineárnejší charakter, ako aj vyššiu predvídateľnosť a regulovateľnosť pri zrýchľovaní, v rámci ktorého je rýchlosť vozidla lepšie zladená s otáčkami spaľovacieho motora v prospech intuitívneho a prirodzeného správania auta. Na tento účel bola upravená kalibrácia určujúca skutočnú odozvu pohonného ústrojenstva na pokyny od akceleračného pedála.

Corolla Cross s pohonom všetkých kolies (AWD) má nezávislé zavesenie predných a zadných kolies, verzia s pohonom prednej nápravy (FWD) dostala torzný nosník umiestnený vzadu. Tým sa líši od predokolkovej Toyoty C-HR, ktorá má vpredu vzpery MacPherson a vzadu viacprvkové zavesenie. Zároveň však môže Corolla Cross bez ohľadu na typ prenosu sily ťahať príves s hmotnosťou až 680 kg.

Americká verzia AWD je vybavená systémom Dynamic Torque Control, ktorý dokáže presmerovať až 50 % krútiaceho momentu dozadu, keď si to vyžaduje situácia na ceste, alebo v prípade potreby vypne zadný pohon. Vďaka tomu si auto udržuje dobrú priľnavosť na klzkom aj mäkkom povrchu a znižuje spotrebu paliva.  

Nový crossover je k dispozícii v troch úrovniach výbavy – L, LE a XLE. Štandardnou súčasťou sú LED svetlá vpredu aj vzadu a integrovaný zadný spojler. V základnej verzii dostane auto 17-palcové oceľové disky a v najvyššej verzii 18-palcové disky z ľahkej zliatiny. Interiér je podobný  Corolle, ktorú v USA ponúkajú ako sedan a hatchback. Môžu byť dodatočne vybavené skleným strešným oknom s elektrickým tienidlom, automatickou jedno- alebo dvojzónovou klimatizáciou, elektricky ovládaným sedadlom vodiča s bedrovým nastavením, vyhrievanými prednými sedadlami a elektricky ovládaným vekom batožinového priestoru.

Vo vnútri už ide na prvý pohľad o Corollu, od súrodenca preberá architektúru palubnej dosky a základné tvary spolu s infotainmentom a ovládaním základných prvkov, vrátane samostatného panelu klimatizácie.

Výbava Corolly Cross na americkom trhu zahŕňa  7-palcový displej medzi budíkmi, 8-palcový dotykový displej na stredovej konzole a multimediálny systém s Apple CarPlay a Android Auto. USB porty sú k dispozícii rovnako vpredu aj vzadu, verzie LE a XLE majú aj bezdrôtovú nabíjačku na telefón. Voliteľný multimediálny systém Audio Plus s funkciou Remote Connect a zvukovým systémom JBL s 9 reproduktormi spolupracuje s Amazon Alexa. Corolla Cross je vo všetkých verziách vybavená bezpečnostnými systémami Toyota Safety Sense a STAR Safety System.

Zdroj: autonews.europe